NEWS: Go Gimmy Jet! Gianmarco Ercoli si podmanil Vallelungu

Fanúšikovia neďaleko Ríma si užívali víkend rýchlosti a úspechy svojich jazdcov. Poďme sa pozrieť, čo ponúkol víkend NASCAR Whelen Euro Series na Autodromo di Vallelunga.

SOBOTA

Prvé preteky amerického festivalu v Ríme na Autodromo di Vallelunga boli výbušné. Na konci vzrušujúceho 5. kola EuroNASCAR PRO videl Gianmarco Ercoli šachovnicovú vlajku a dosiahol tretie víťazstvo v rade v sezóne 2023 NASCAR Whelen Euro Series. Jazdec tímu CAAL Racing zvýšil svoj náskok v šampionáte na jedenásť bodov, zatiaľ čo domáce publikum spievalo: „Go Gimmy Jet!“

Miestny hrdina odrazil všetky útoky svojho prenasledovateľa, viedol všetkých 18 kôl a tretie víťazstvo v pretekoch na svojej domácej dráhe na severe talianskeho hlavného mesta Rím. Ercoli, ktorý bojoval vo vysokých horúčavách, prežil reštart, ktorý vyvolala nehoda Stefana Attianeseho v 4. kole a neskorá výzva Vittoria Ghirelliho, aby si zabezpečil návštevu Victory Lane. Po tom, čo jeho krajan dvakrát vyšiel z trate, bola cesta pre Ercoliho voľná, aby si vybudoval pohodlný náskok a preťal cieľovú čiaru s náskokom 2,597 sekundy pred úradujúcim šampiónom EuroNASCAR 2 Liamom Hezemansom. Holanďan štartoval do pretekov z piateho miesta a prebojoval sa nahor v súboji s Ghirellim, Tobiasom Dauenhauerom a Paulom Jouffreauom. Úžasný debut EuroNASCAR PRO zavŕšil práve Jouffreau, ktorý skončil tretí. Francúz najprv preťal cieľovú čiaru ako druhý, no neskôr bol potrestaný za kolíziu, ktorej sa dalo vyhnúť a musel odstúpiť jednu pozíciu Hezemansovi. Martin Doubek skončil v prvých pretekoch na 11. mieste.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

Americký festival v Ríme sa stal pre Alberta Nasku veľkou párty, keďže jazdec tímu CAAL Racing dosiahol svoje prvé víťazstvo v sezóne 2023 v EuroNASCAR 2. Po druhom mieste v kvalifikácii sa jazdec #54  ujal vedenia na začiatku 5. kola a potom dokonale ovládol preteky. Tridsaťtriročný jazdec ukončil sériu víťazstiev Vladimirosa Tziortzisa a vrátil svoje meno do boja o titul, keď skončil v tejto sezóne trikrát na druhom mieste. Napriek tomu, že cez pretekárske topánky cítil teplo z pedálov, Naska nikdy neustúpil a počas celých pretekov si udržiaval solídne tempo.  Na druhom mieste skončil Paul Jouffreau. Po treťom mieste pri svojom debute v EuroNASCAR PRO mal Francúz stále energiu na to, aby si vybojoval druhé miesto v EuroNASCAR 2. Jouffreau dosiahol svoje štvrté umiestnenie na stupňoch víťazov v sezóne a piate umiestnenie v TOP5 za sebou v roku 2023. Predbehol Gila Linstera, ktorý sa napokon dostal na stupne víťazov, hoci Luxemburčana v poslednom kole pretekov predbehol Tziortzis, ale pre kontakt, ktorý urobili, bol Cyperčan vrátený späť na štvrté miesto rozhodnutím Race Control.

Patrick Schober po štarte z boxovej uličky neskutočne zabojoval. Ford Mustang #27 bol poškodený v EuroNASCAR PRO v dôsledku nehody tímového kolegu Stefana Attianeseho. Double V Racing opravil auto práve včas a napriek tomu, že musel Schober štartovať z konca štartového roštu, dokázal sa prebojovať až na vynikajúce piate miesto. Martina Doubeka zradilo auto a preteky nedokončil.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

NEDEĽA

Vittorio Ghirelli zavŕšil ďalšie veľkolepé podujatie na Autodromo di Vallelunga dominantným víťazstvom v EuroNASCAR PRO. Talian prelomil prekliatie a zaznamenal svoje druhé víťazstvo v kariére, po tom, čo sa vyrovnal so smolou vo Valencii a skončil na druhom mieste v Brands Hatch. Rodák z Fasana ovládol 6. kolo sezóny, keď sa na začiatku ujal vedenia a odjazdil na čele všetkých 18 kôl v úmornej horúčave s teplotou vzduchu až 40 stupňov Celzia. Ghirelli je známy svojim starostlivým kondičným tréningom, keďže 29-ročný mladík dokonca behá po pretekárskych okruhoch, aby bol v čo najlepšej forme. S teplotami až 70 stupňov Celzia vo vnútri auta to bola veľká výzva pre vysokovýkonného športovca, akým je Ghirelli, ale so všetkými svojimi skúsenosťami, ako aj fyzickou a duševnou zdatnosťou dokázal jazdec #72 Toyoty Camry poraziť víťaza sobotňajších pretekov Gianmarca Ercoliho.

Rodák z Ríma bojoval s čerstvým víťazom pretekov EuroNASCAR 2 Paulom Jouffreauom o druhé miesto a obhájil si tak vedenie v celkovom poradí s 212 bodmi. Víťaz pretekov vo Valencii Lucas Lasserre nazbieral veľké body vďaka tretiemu miestu. Víťazom Junior Trophy sa stal Vladimiros Tziortzis  na celkovom štvrtom mieste. Cyperčana na pódiu Junior Trophy doplnil Jouffreau. Francúz pôvodne preťal cieľovú čiaru ako tretí, ale po pretekoch bol penalizovaný za kontakt s Lasserrem v počiatočných fázach pretekov. 10-sekundová penalizácia odsunula Jouffreaua na piate miesto. Martin Doubek zopakoval 11. miesto zo soboty.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

Prvá ochutnávka šampanského pre víťaza je niečo, čo si pretekár bude pamätať celý svoj život. Na Autodromo di Vallelunga to bol Paul Jouffreau, ktorý dosiahol svoje prvé víťazstvo v sérii NASCAR Whelen Euro Series tým, že sa ujal vedenia na začiatku 15. kola pretekov EuroNASCAR 2 a porazil miestneho hrdinu Alberta Nasku. Po perfektnom štarte, v ktorom sa Jouffreau rýchlo ujal vedenia, pri dvoch reštartoch odrazil útoky, ktoré skúšal Naska a ubránil svoj náskok. Keďže preteky prerušili incidenty a havárie krátko po spadnutí každej zelenej vlajky, Naska nemal príležitosť prenasledovať Jouffreaua, ktorý v podmienkach safety car dosiahol víťazstvo.

Naska štartoval z Pole Position, ale Jouffreau predbehol pilota CAAL Racing na vonkajšej strane prvej zákruty na začiatku pretekov. Potom na Nasku zaútočil aj Vladimiros Tziortzis, ale víťaz sobotňajších pretekov nikdy Cyperčanovi neotvoril dvere. Gil Linster z Hendriks Motorsport pokračoval vo svojej sérii šiestich po sebe idúcich umiestnení v TOP5 v sezóne 2023 NWES štvrtým miestom, zatiaľ čo Thomas Dombrowski z tímu Bleekemolen dosiahol piate víťazstvo v Rookie Trophy, keď skončil piaty pod šachovnicovou vlajkou. Na šiestom mieste nasledoval český jazdec Martin Doubek.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

NASCAR Whelen Euro Series bude opäť v akcii na konci augusta. 27.-28. 8. bude európsku NASCAR elitu hostiť český Autodrom Most.

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese