NEWS: Ercoli kráľom Brands Hatch, Doubek s pódiom

Víkend, v ktorom majú americké NASCAR série voľno, mohli fanúšikovia rýchlych áut využiť na sledovanie ďalšieho podujatie európskej Whelen Euro Series. Na okruhu Brands Hatch sa darilo predovšetkým Gianmarcovi Ercolimu a Vladimirosovi Tziortzisovi. Uspel aj český jazdec Martin Doubek, ktorému sa však počas víkendu nevyhli aj problémy.

SOBOTA

Gianmarco Ercoli a Indy Circuit of Brands Hatch sa k sebe dokonale hodia. Talian dosiahol dominantné víťazstvo v pretekoch v rámci desiateho výročia American SpeedFest – najpopulárnejšieho podujatia v kalendári NASCAR Whelen Euro Series. Jazdec tímu CAAL Racing štartoval z pole position a svoje vedenie si uhájil na začiatku, keď sa pole s 25 autami ponorilo do Paddock Hill Bend v prvom z 38 kôl. Rodák z Ríma si okamžite vybudoval pohodlnú medzeru na svojich prenasledovateľoch, zvládol prácu s pneumatikami a priniesol domov fenomenálne víťazstvo. Pre Ercoliho to bol šiesty triumf v EuroNASCAR PRO a po horskej dráhe emócií v úvodnom podujatí na okruhu Ricardo Tormo v španielskej Valencii sa jazdec tímu CAAL Racing túžil posunúť v bodovom hodnotení šampionátu.

Zatiaľ čo Ercoli si držal náskok a pracoval na šetrení pneumatík do nedeľných pretekov, Vittorio Ghirelli a Liam Hezemans zvádzali intenzívny boj o druhé miesto. V 5. kole Ghirelli využil malú chybu jazdca Hendriks Motorsport, Hezemans skúsil proti Talianovi niekoľko útokov, no napokon sa musel uspokojiť s tretím miestom a víťazstvom v Junior Trophy pre jazdcov do 25 rokov. Na štvrtom mieste skončil americký veterán SpeedFest a dvojnásobný šampión NWES Anthony Kumpen, TOP5 uzavrel Sebastiaan Bleekmolen. Martin Doubek sa nevyhol problémom a český pretekár pre poruchu prevodovky podujatie nedokončil.

Vladimiros Tziortzis zanechal výraznú stopu v prvých pretekoch EuroNASCAR 2 fenomenálnym víťazstvom na 1,9 kilometra dlhom Indy Circuit of Brands Hatch. Cyperčan dostal svoje auto na Victory Lane už tretíkrát za sebou v sezóne 2023. Po súboji s Albertom Naskom sa Tziortzis odtiahol od svojho prenasledovateľa, vytvoril si pohodlný náskok, ale neskorá žltá fáza pole opäť spojila. Potom pokračoval v obrane vedenia pri reštarte do predĺženia a kvôli incidentu v prvej zákrute sa dostal šachovnicovú vlajku pod Full Course Yellow. Po víťazstve v oboch pretekoch EuroNASCAR 2 vo Valencii z pole position 26-ročný jazdec dokázal, že má schopnosti vyhrať aj po štarte z druhého radu.

Preteky ukončila tvrdá nehoda v overtime v Paddock Hill Bent, keď sa Patrick Schober z Double V Racing a Jack Davidson z Marko Stipp Motorsport dostali do kontaktu a obaja narazili do bariéry. Kvôli havárii sa vedenie pretekov rozhodlo dokončiť preteky v podmienkach pod žltými vlajkami. Naska skončil tretíkrát za sebou na druhom mieste. Nasku dostal v úvodných fázach pretekov pod tlak Gil Linster z Hendriks Motorsport, ktorý však v súbojoch neuspel a napokon v 22. kole prišiel aj o pódiovú priečku, keď ho predbehol Martin Doubek. Pre českého jazdca to bolo prvé pódium v EN 2 v tejto sezóne, najlepšiu päťku uzavrel Melvin de Groot.

NEDEĽA

Nový kráľ Brands Hatch bol korunovaný a vláda Gianmarca Ercoliho je nesporná. Talian vybojoval svoje druhé víťazstvo v rade a prevzal vedenie v šampionáte EuroNASCAR PRO. Pred nedeľnými pretekmi na 38 kôl boli tímy v ťažkej situácii kvôli silnému dažďu, ale počasie našťastie vydržalo. Ercoli si náskok na štarte ubránil vďaka pole position, no Hezemans, ktorý sa dostal cez Vittoria Ghirelliho, skúšal proti Talianovi jeden útok za druhým. Nešťastný off-road moment pre Hezemansa prinútil jazdca Hendriks Motorsport zamieriť do boxov a odstúpiť z pretekov. Ercoli sa ocitol v pohodlnom vedení, zatiaľ čo súboje o zostávajúce miesta na stupňoch víťazov boli skutočnými nádherami pre oči fanúšikov.

Po nehode, ktorú v prvej zákrute 26. kola zapríčinil Ercoliho tímový kolega Massimiliano Lanza, vyšiel na trať safety car a päť kôl pred koncom prišiel reštart. Rodák z Ríma opäť predviedol fenomenálnu prácu, udržal Anthonyho Kumpena na dištanc a priniesol domov CAAL Racing desiate víťazstvo v Brands Hatch za desať rokov v oboch šampionátoch. Kumpen skončil nakoniec druhý a tretí bol Sebastiaan Bleekemolen, ktorý si pripísal prvé pódiové umiestnenie v sezóne. Lucas Lasserre štartoval z deviateho miesta a prebojoval sa až na štvrté miesto, ktorý skončil tesne pred šampiónom EuroNASCAR 2 Martinom Doubekom, ktorý uzavrel TOP5.

Americký SpeedFest 2023 sa skončil fenomenálnymi pretekmi EuroNASCAR 2, ktoré sa zapíšu do historických kníh NASCAR Whelen Euro Series. Dážď zasiahol okruh Indy v Brands Hatch a všetky tímy štartovali na mokrých pneumatikách. Vladimiros Tziortzis na konci pamätnej bitky s Paulom Jouffreauom spečatil perfektný víkend a získal svoje štvrté víťazstvo v rade. Jouffreau viedol v pretekoch po prvý raz v kariére a druhým miestom dosiahol svoj doteraz najlepší kariérny výsledok. Tziortzis z pole position stratil vedenie pred Jouffreauom, ktorý mal vo svojej mladej pretekárskej kariére „nulové skúsenosti“ s dažďom. Keď trať začala osychať, Cyperčan zlepšil tempo a stiahol náskok na lídra pretekov. V 18. kole Tziortzis prevzal vedenie, ale len o jedno kolo neskôr zišiel z trate v Clearways a umožnil Francúzovi znovu sa dostať na prvé miesto. Tziortzis opäť prenasledoval jazdca RDV Competition a v 24. kole urobil rozhodujúci krok, aby dosiahol svoje štvrté víťazstvo v pretekoch EuroNASCAR 2 v rade.

Jouffreau odjazdil preteky svojho mladého života. 19-ročný Francúz zápasil so svojím Fordom Mustang #3 na mokrej trati perfektným spôsobom, viedol celkovo 22 kôl, ale Tziortzisa napokon nedokázal poraziť. Alberto Naska mal v zime test na mokrých podmienkach a využil skúsenosti svojho tímového kolegu z CAAL Racing Marca Goossensa, ktorý sa podelil o všetky svoje poznatky o zdolávaní beštie V8 v zákrutách s dažďom, ktorý sa valil na asfalt. Talian sa prepadol na štvrté miesto, ale v 19. kole dostihol Martina Doubka a dostal sa na tretie miesto. Melvin de Groot z tímu Bleekemolen získal solídne štvrté miesto, Gil Linster z Hendriks Motorsport uzavrel TOP5 po ďalších solídnych pretekoch pre Luxemburčanov za volantom #50 Toyota Camry. Jeho tímový kolega Martin Doubek skončil šiesty, keď sa po vyschnutí trate prepadol, keď sa zmenila ovládateľnosť aj priľnavosť áut.

NASCAR Whelen Euro Series bude opäť v akcii 8. a 9. júla na Autodromo di Vallelunga v Taliansku.

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese, NASCARWhelenEuroSeries/Nina Weinbrenner