NEWS: Dramatické súboje v Grobniku korunovali šampiónov sezóny 2022

Sezóna EuroNASCAR mala dokonalé vyvrcholenie na chorvátskom okruhu Grobnik, kde sa o titule v oboch kategóriach rozhodovalo až v posledných pretekoch. Kým na jednej strane oslavujeme nového šampióna v EN 2, v EN PRO je to trium žijúcej legendy.

SOBOTA

Sobota situáciu v boji o titul v EuroNASCAR PRO na Automotodrome Grobnik poriadne zamiešala. Po 17 napínavých kolách čistého pretekania získal Day víťazstvo s náskokom len o 0,219 sekundy pred priamym konkurentom Gianmarcom Ercolim, ktorý sa celé preteky držal na jeho zadnom nárazníku. Vďaka piatemu víťazstvu v sezóne si Day v celkovom poradí vytvoril náskok 16 bodov pred Ercolim. Pre Izraelčana to bola 32. výhra v EN PRO a rozhodne to nebolo nič jednoduché. Ercoli predbehol v prvej zákrute Patricka Lemarieho, no napriek tomu, že tento rozdiel nikdy neprekročil hranicu jednej sekundy, jazdec tímu CAAL Racing nikdy nenašiel spôsob, ako zaútočiť na Daya. Patrick Lemarie, ktorý štartoval druhý, mal na treťom mieste veľmi solídne preteky. Francúz sa chcel udržať mimo majstrovského súboja a nezasahovať do súboja Daya a Ercoliho. Uspokojil sa s tretím miestom a vybojoval svoje prvé pódium v sezóne 2022. Vo veku 54 rokov a 265 dní sa Lemarie stal najstarším jazdcom s pódiovým umiestnením v histórii EuroNASCAR PRO. Štvrtý skončil Giorgio Maggi a Liam Hezemans, ktorý skončil druhý v klasifikácii Junior Trophy pre jazdcov vo veku 25 a menej rokov, uzavrel TOP5. Český pretekár Martin Doubek sobotné preteky nedokončil.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

Bez názvu – kópia

Vzrušujúcu nedeľu sľubovalo aj vyvrcholenie EN 2, Liam Hezemans sa priblížil ku Albertovi Naskovi vďaka fenomenálnemu víťazstvu na Automotodrome Grobnik. Holanďan sa dostal do vedenia už na štarte, keď v prvej zákrute predbehol Vladimirosa Tziortzisa. Cyperčana prekonal aj Naska, ktorý sa zaradil na druhé miesto a začala prenasledovať jazdca Hendriks Motorsport. Napriek úsiliu sa mu to nepodarilo, mladý Holanďan zvížazil a priblížil sa na rozdiel troch bodov. Najlepšiu trojicu v TOP5 ešte doplnili Martin Doubek a Melvin De Groot. Slovenský pretekár Christian Malchárek skončil na výbornom ôsmom mieste. 

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

Bez názvu – kópia (2)

Klemen Sofric - Liam Hezemans

NEDEĽA

Alon Day napísal ďalšiu stránku histórie NASCAR Whelen Euro Series na Automotodrome Grobnik. Izraelčan skončil na treťom mieste v divokom finále EuroNASCAR PRO a dosiahol svoj rekordný štvrtý šampióna „európskeho“ NASCAR. Jazdec PK Carsport zažil horskú dráhu emócií počas 17-kolového súboja medzi ním a Gianmarcom Ercolim, ktorý bol v súboji o víťazstvo v situácii, keď musel vyhrať. Patrick Lemarie vyhral preteky a stal sa 26. rôznym víťazom pretekov EuroNASCAR PRO v histórii. Day musel preteky dokončiť v TOP5, aby si zabezpečil víťazstvo v šampionáte, ale Ercoli sa snažil zosadiť z trónu najlepšieho jazdca v histórii NWES. Ercoli tvrdo bojoval, no keďže Day sa počas celého dňa držal v TOP5, bola to pre neho ťažko riešiteľná situácia. O prvenstve sa rozhodlo, keď sa Maggi a Ercoli zrazili v boji o prvé miesto a obaja piloti klesli v priebežnom poradí. Day sa potom pod šachovnicovou vlajkou prebojoval na tretie miesto a získal titul.

„Dokázal som to, bez PK Carsport by som to však nedokázal! Myslím, že toto je moment, kedy by som mal naozaj poďakovať všetkým v tíme. Anthonymu za to, že mi dal príležitosť jazdiť tu a každému človeku v tomto tíme, ktorý pracoval deň čo deň do noci! Veľká vďaka, zaslúžili si tento titul viac ako ja! Teraz je čas to osláviť s manželkou na svadobnej ceste, ako som už dávno sľúbil,“ povedal Day o svojom rekordnom štvrtom víťazstve titulu EuroNASCAR.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

Bez názvu – kópia (4)

Novým šampiónom EuroNASCAR 2 je Liam Hezemans, ktorý zavŕšil svoju sezónu 2022 NASCAR Whelen Euro Series perfektnou sériou štyroch víťazstiev za sebou, aby sa stal druhým členom rodiny Hezemansových, ktorý vyhral európsky šampionát NASCAR. Jazdec Hendriks Motorsport sa ponáhľal k víťazstvu na Automotodrome Grobnik, aby predbehol Alberta Nasku v celkovom poradí v úplne posledných pretekoch sezóny. Tento 19-ročný mladík si odniesol aj víťazstvo v Rookie Trophy. Do Chorvátska prišiel so stratou 13 bodov, ale dvoma skvelými jazdami mal osud vo svojich rukách a vďaka nedeľnej výhre si zabezpečil titul. Hezemans porazil v nedeľu na štarte Vladimirosa Tziortzisa a dostal sa do vedenia a umiestnil Cyperčana medzi seba a Nasku na tretie miesto. Pre vodiča Toyoty Camry #50 to nebola ľahká cesta, keďže Tziortzis bol na zadnom nárazníku celé preteky. Hezemans prežil reštart v závere po havárii Miguela Gomesa a následne obhájil svoju pozíciu vo zvyšu pretekov. Cieľovou čiarou prešiel ako prvý, sa stal šampiónom EuroNASCAR 2 a svoje víťazstvo oslávil veľkolepými donutmi pred fanúšikmi v čistom štýle NASCAR.

Pre Nasku skončil víkend na Automotodrome Grobnik sklamaním. Nastavenie #88 CAAL Racing Chevroletu mu úplne nesedelo a preto nemal vo svojej „zbrani“ žiadne náboje, aby zaútočil na Hezemana. Talian zo seba vydal maximum, aby obhájil svoje prvenstvo, ale tretie miesto v posledných pretekoch sezóny nestačilo na zisk titulu. Melvin de Groot skončil na solídnej štvrtej pozícii a zabezpečil si tak celkové víťazstvo v klasifikácii Legend Trophy pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov. Šampión EuroNASCAR 2 z roku 2021 Martin Doubek uzavrel 5 najlepších a ukončil sezónu na štvrtom mieste v celkovom poradí. Christian Malchárek zopakoval ôsme miesto zo soboty.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

Bez názvu – kópia (3)

Klemen Sofric - NEWS Croatia

Sezóna 2022 sa tento víkend oficiálne skončila. Budúca odštartuje v marci exhibičným podujatím na snehu vo fínskom Rovaniemi a následne budeme hľadať šampiónov EuroNASCAR pre rok 2023.

fotografie: NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese

Napsat komentář