NEWS: Doubeka v Taliansku prenasledovala smola, Malchárek dvakrát šiesty

NASCAR Whelen Euro Series sa pre ďalšie kolo sezóny presunula do talianskej Vallelungy. Zaznamenali sme veľké výhry Alona Daya či Liama Hezemansa, no skvelými výkonmi sa blysol aj Slovák Christian Malchárek.

SOBOTA

Keď sme minulý mesiac písali o dokonalej kombinácii Brands Hatch s Alonom Dayom, o talianskom okruhu Vallelunga to platí rovnako. Izraelčan získal nielen svoje 30. víťazstvo v kariére NASCAR Whelen Euro Series, ale aj svoje ôsme víťazstvo v pretekoch v Taliansku. Jazdec PK Carsport sa pri skorom reštarte dostal v Campagnano cez víťaza kvalifikácie Gianmarca Ercoliho a tretím víťazstvom v sezóne stiahol náskok v majstrovskom súboji na Nicolu Roccu. V 9. kole zasiahla Ercoliho smola, keď defekt na ľavej prednej pneumatike spôsobil ťažké poškodenie karosérie jeho Chevroletu. Druhý za Dayom skončil Giorgio Maggi, ktorý tiež ovládol poradie Junior Trophy pre jazdcov do 25 rokov. Vittorio Ghirelli mal zatiaľ v sezóne 2022 veľa smoly, technické problémy ho zastavili vo Valencii a Brands Hatch, ale výmena auta znamenala obrat pre šampióna EuroNASCAR 2 z roku 2020. Pilot Not Only Motorsport mal dobrú jazdu a získal svoje prvé pódium v ​​sezóne, keď udržal za sebou Martina Doubeka a TOP5 doplnil Alexander Graff. Prvý rad si pre nedeľné preteky vybojovali vďaka najrýchlejším kolám Alon Day a Gianmarco Ercoli.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

ILFrNJDSFVSDN

Tisíce talianskych fanúšikov sa vydali na Autodromo di Vallelunga, aby videli svojho miláčika Alberta Nasku a v sobotu rozhodne neľutovali. Nováčik dal svojim fanúšikom to, čo chceli vidieť. Talian z Pole Position uhájil prvé miesto, viedol všetkých 15 kôl a porazil Vladimirosa Tziortzisa a Liama Hezemansa v úžasnom trojboji o víťazstvo na štvorkilometrovom okruhu neďaleko Ríma. Napriek tomu, že bol celý čas pod tlakom víťaza pretekov vo Valencii, Naska mal perfektnú jazdu, prežil aj neskorý reštart a dosiahol tretie víťazstvo v sezóne. Talian navyše zvýšil svoj majstrovský náskok pred Hezemansom na 17 bodov. Fín Tuomas Pontinen ukázal svoj veľký potenciál a skončil štvrtý po tom, čo sa nachádzal v TOP5 počas celých pretekov. Najlepšiu päťku uzatvoril Melvin de Groot, pre ktorého do bolo druhé TOP5 v sezóne. Na šiestom a siedmom mieste nasledovali slovenský jazdec Christian Malchárek a úradujúci šampión EuroNASCAR 2 Martin Doubek.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

liwbflirblgi NASCARWhelenEuro-Klemen Sofric

NEDEĽA

Gianmarco Ercoli prežil niekoľko reštartov v hektickom nedeľnom podujatí EuroNASCAR PRO a po dramatických sobotňajších pretekoch vrátil úder. Talian perfektne odštartoval 18-kolové preteky na Chevrolete Camaro #54 a uhájil svoj náskok pred Alonom Dayom a vtedajším lídrom šampionátu Nicolom Roccom. Zvládol všetky reštarty, preťal cieľovú čiaru s náskokom 1,750 sekundy a pred zaplnenou hlavnou tribúnou oslavoval svoje druhé víťazstvo v kariére vo Vallelunge. Druhý Day nielenže vystúpil na pódium už 48-krát v kariére, ale aj zrazil Rocca z bodového vedenia EuroNASCAR PRO. Švajčiar Maggi sa tretíkrát za sebou prebojoval do TOP3 a oslávil svoje štvrté pódium v kariére, keď za sebou udržal Martina Doubeka, ktorý skončil tesne pred víťazom pretekov Brands Hatch Alexandrom Graffom. Thomas Krasonis a Alex Sedgwick sa pripojili k Maggimu na pódiu Junior Trophy pre jazdcov do 25 rokov. Grék bol pod šachovnicovou vlajkou jedenásty, kým Brit preťal cieľovú čiaru na 15. mieste. Frustrujúci víkend zažil Nicola Rocca, ktorému sa na jeho Chevrolete pokazila spojka a musel z pretekov odstúpiť. Dnešné preteky boli 250. v histórii série!

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

shdbfze

1,4 sekundy rozhodlo v nedeľných pretekoch EuroNASCAR 2 v prospech Liama Hezemansa. Holanďan preťal cieľovú pásku s náskokom 11,4 sekundy pred Tuomasom Pontinenom, no skutočná hranica bola oveľa menšia, keďže pilot Hendriks Motorsport musel prekonať 10-sekundovú penalizáciu za incident s Albertom Naskom v úvodnom kole. Pre Hezemana to bolo druhé víťazstvo v sérii NASCAR Whelen Euro Series po jeho prvej návšteve Victory Lane v Brands Hatch. Víťaz pretekov Hezemans nebol prvým jazdcom, ktorý prekonal penalizáciu na Autodromo di Vallelunga, v roku 2021 vyhral Jacques Villeneuve preteky EuroNASCAR PRO napriek 5-sekundovej penalizácii. S 10-sekundovou penalizáciou musel Hezemans vytvoriť veľkú medzeru na druhého Pontinena, aby vyhral preteky a dostal sa na čelo poradia Rookie Trophy. Víťazstvo znamenalo, že Hezemans zostáva najbližším súperom Nasku v celkovom poradí, keďže na čelo tabuľky stiahol svoju stratu na 9 bodov. Pontinenovi sa prvé víťazstvo v kariére vymklo z rúk v poslednom kole pretekov, keď nedokázal udržať rozdiel pod desať sekúnd, ale druhým miestom sa stal prvým Fínom s pódiom v NWES. Celkové pódium odzrkadľovalo TOP3 Rookie Trophy, keď Paul Jouffreau udržal Ulysseho Delsauxa na uzde a dosiahol svoj prvý pódiový výsledok. Dvaja Francúzi porazili smoliara Alberta Nasku, ktorý v 5. kole bol v kontakte s Martinom Doubekom a obaja nakrátko skončili mimo trať. Výsledkom tohto incidentu bola penalizácia pre Doubeka a strata pozície pre Nasku, ktorý to dotiahol „len“ na piate mieste. Za ním svoje šieste miesto zo soboty obhájil slovenský pretekár Christian Malchárek. Vladimiros Tziortzis, ktorý štartoval z pole position, musel v 4. kole odstúpiť pre poruchu motora.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

rkgbregbvres EuroNASCAR-Klemen Sofric

NASCAR Whelen Euro Series najbližšie zamieri až v septembri na český Autodrom Most.

fotografie: NASCAR Whelen Euro Series/Klemen Sofric

Napsat komentář