NEWS: Doubek na domácej trati s dvoma pódiami, Malchárek s ďalším TOP10

NASCAR Whelen Euro Series sa presunula na Autodrom Most. Domáca hviezda Martin Doubek obsadil dve pódiové priečky, no v úplnej spokojnosti okruh neopúšťal. EN Pro korunovala svojho 25. víťaza a v EN2 celý víkend dominoval Alberto Naska.

SOBOTA

Whelen Euro Series korunoval svojho 25. víťaza pretekov EuroNASCAR PRO, keď Sebastiaan Bleekemolen jazdiaci na Forde Mustang #69 Team Bleekemolen získal svoje prvé víťazstvo v NASCAR po tom, čo odrazil niekoľko útokov Alexandra Graffa. Preteky odštartovali kolíziou v 2. zákrute úvodného kola, v ktorej Martin Doubek roztočil víťaza kvalifikácie Alona Daya a spôsobil typickú „Big One“. Zatiaľ čo Čech dostal penalizáciu za spôsobenie kolízie, Bleekemolen sa ujal vedenia a následne viedol všetkých zostávajúcich 16 kôl. Švéd Graff nenašiel spôsob, ako sa dostať cez holandského jazdca a ten tak oslavoval triumf a stal sa piatym rôznym víťazom v EuroNASCAR PRO v roku 2022. Bleekemolen už v rozhovore pred pretekmi povedal, že prežitie prvej zákruty bude rozhodujúcim faktorom pre výhru a ako sa ukázalo, práve vyhnutie sa „Big One“ mu pomohlo dostať sa do vedenia. Najlepšiu dvojicu doplnil tretí Gianmarco Ercoli. Alon Day sa všemožne po nešťastnom úvode predieral dopredu a takmer z toho bolo aj pódium. Uspokojiť sa musel uspokojiť so štvrtým miestom, TOP5 doplnil Yann Zimmer.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

NASCAR Cup Series Cook Out Southern 500

Alberto Naska dosiahol svoje štvrté víťazstvo v kariére v EuroNASCAR vďaka skvelému predbiehaciemu manévru úradujúceho šampióna EuroNASCAR 2 Martina Doubka v 2. kole a zvýšil si náskok v šampionáte. Niekoľko incidentov prinútilo kontrolu pretekov, počas 14-kolových pretekov na 4,2 kilometrovej trati, trikrát nasadiť safety car. Taliansky jazdec odrazil všetky útoky miestneho hrdinu a hnal sa za víťazstvom. Naska a Doubek bojovali celé preteky o vedenie, ale pilot Hendriks Motorsport si nikdy nenašiel priestor na útok na lídra šampionátu. Keď zamávala šachovnicová vlajka, rozdiel medzi vedúcou dvojicou bol len 0,585 sekundy. Pódium doplnil Vladimiros Tziortzis, v TOP5 boli aj Jouffreau a Sokolovskiy. V akcii bol opäť aj slovenský pretekár Christian Malchárek, ktorý v sobotu obsadil 15. miesto

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

NASCAR Whelen Euro Series - Bart Dehaese

NEDEĽA

Nedeľné preteky EuroNASCAR PRO patrili jednému mužovi. Izraelčan Alon Day získal svoje 31. víťazstvo v kariére a zvýšil si náskok v šampionáte. Jazdec #24 PK Carsport Chevrolet Camaro viedol všetkých 17 kôl a dosiahol svoje štvrté víťazstvo v sezóne. Day odrazil všetky útoky, ktoré predviedol Alexander Graff, ktorý skončil rovnako ako v sobotu druhý. Jediný kritický moment pre Daya prišiel pri reštarte po žltej vlajke, keď Liam Hezemans prestrelil prvú zákrutu a dostal sa do štrkovej zóny. Holanďan sa snažil prevziať vedenie zvnútra, ale minul brzdný bod a skončil mimo trate. Pretekár z Izraela teraz vedie šampionát so 16-bodovým náskokom pred Graffom. Tretí skončil Gianmarco Ercoli, ktorý využil chybu Hezemansa. Víťaz sobotňajších pretekov Sebastiaan Bleekemolen ho nasledoval na štvrtom mieste, zatiaľ čo Vittorio Ghirelli dokázal svoje silné tempo piatym miestom. Martin Doubek skončil v druhých pretekoch na 11. mieste.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

Víkend v českom Moste sa pre Alberta Nasku ukázal ako perfektný, keď Talian vyhral aj druhé preteky EuroNASCAR 2 a zvýšil náskok na čele šampionátu. Naska štartoval z pole position a obhájil svoje vedenie v prvej zákrute, následne odrazil útoky Doubeka a prežil všetky reštarty. V cieli mal pred českým pretekárom náskok 0,709 sekundy. Napriek svojej dominancii v oboch pretekoch dostal Naska uznanie svojho tímu za víťazstvá, pretože počas víkendu bojoval s problémami s nastavením svojho Chevroletu. Vladimiros Tziortzis skončil po solídnej jazde tretí. Gil Linster dosiahol svoj tretí TOP5 v sezóne vďaka štvrtému miestu, keď prekonal šampióna EuroNASCAR 2 z roku 2018 Ulysseho Delsauxa, ktorý doplnil najlepšiu päťku. Christian Malchárek, ktorý sa počas celých pretekov pohyboval v TOP10, skončil na výbornom ôsmom mieste.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

IMG_9934

Obe kategórie EuroNASCAR bude opäť v akcii na Circuit Zolder 8. a 9. októbra 2022. Pôjde o predposledné podujatie sezóny.

fotografie: racingparadise.cz/Tomáš Cvejn, NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese