NEWS: Doubek má pódium na domácej trati, Dorčíková s 13. miestom

Po roku sa EuroNASCAR vrátil na českú pôdu a víkend v Moste nám opäť ponúkol zaujímavé súboje. A v akcii boli aj naše želiezka, Martin Doubek a Michaela Dorčíková.

SOBOTA

Dramatický zvrat udalostí spôsobil, že niekoľko špičkových jazdcov kleslo v poradí kvôli havárii hneď v prvej zákrute 17-kolových pretekov. Nakoniec to bol Vittorio Ghirelli, kto využil masaker a priniesol domov víťazstvo pred desiatkami tisíc nadšencov na tribúnach. Víťaz kvalifikácie prežil prejazd prvou zákrutou a na svojich prenasledovateľov si vybudoval pohodlný náskok a dosiahol svoje druhé víťazstvo v sezóne. Skúsenosti sú v pretekoch kľúčové, a preto mal Anthony Kumpen výhodu, keď pole s 21 autami smerovalo do prvej zákruty. Belgičan sa sústredil na brzdové svetlá Ghirelliho, aby našiel správne načasovanie, aby sa ponoril do neslávne známej šikany na Autodrome Most. A hoci ho Liam Hezemans potlačil a prepadol sa až na siedme miesto, manažér a jazdec tímu PK Carsport sa dokázal úspešne vyšplhal späť na druhé miesto a získal tak svoje druhé pódiové umiestnenie v sezóne. Vladimiros Tziortzis skončil tretí a získal víťazstvo v Junior Trophy pre jazdcov do 25 rokov. Najlepši päťku uzavreli Lucas Lasserre a miestny hrdina Martin Doubek.

Český jazdec mal v kvalifikácii mechanické problémy a štartovať musel až z 11. miesta. Problémy sa v piatok nevyhli ani Michaele Dorčíkovej, ktorú trápil brzdový pedál. Slovenská pretekárka tak štartovala až z 20. miesta, no dravou jazdou sa dokázala posunúť na výborné 13. miesto. Dorčíková, ktorá mala pôvodne jazdiť celú sezónu s Team Bulgaria sa napokon do Mostu vrátila po absencii a vo farbách Academy Motorsport / Alex Caffi Motorsport.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

Ďalšie napínavé preteky NASCAR Whelen Euro Series na Autodrome Most ponúkol štart EN 2. A bol to Vladimiros Tziortzis, ktorý viedol všetky kolá a zvýšil svoj náskok v šampionáte. Cyperčan prežil jeden výjazd safety car aj „full course yellow“. Skorý incident zahŕňajúci Paola Valeriho a Riccarda Romagnoliho spustil FCY hneď v prvom kole pretekov, ktoré boli skrátené na 13 kôl z pôvodnej 14-kolovej vzdialenosti kvôli zastaveniu Stefaniho Mogoroviča počas formačného kola. Safety Car bol nakoniec nasadený, aby umožnil traťovým komisárom odstrániť autá Valeriho a Romagnoliho. Ďalší FCY bol vyhlásený v závere po tom, čo Claudio Cappelli v 20. zákrute zastavil svoje auto na štrku. Tziortzis prežil oba reštarty, aby si upevnil pozíciu lídra šampionátu v EuroNASCAR 2.

Paul Jouffreau pridal svoje šieste pódiové umiestnenie v siedmich pretekoch druhým miestom pod šachovnicovou vlajkou. Francúz v službách RDV Competition potvrdil svoje titulové ambície a urobil ďalší krok k tomu, aby sa stal jedným z top jazdcov v EuroNASCAR. Francúz predbehol Patricka Schobera, ktorý na konci silnej jazdy získal svoje prvé pódium NASCAR. Gil Linster pokračoval vo svojej pôsobivej sérií siedmych TOP5 výsledkov. Luxemburský jazdec skončil štvrtý a potvrdil svoju rolu „Mr. Consistency“. Pôsobivý výkon predviedol Jack Davidson, ktorý využil svoj doterajší najlepší kvalifikačný výsledok a získal svoje prvé umiestnenie v TOP5 v kariére. Martin Doubek sa zapojil do incidentu s Melvinom de Grootom, za svoje počínanie potrestaný a v konečných výsledkoch klesol na 13. miesto.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

NEDEĽA

Nedeľné preteky EN Pro na Autodrom Most sa zapíšu do histórie. Paul Jouffreau získal svoje prvé víťazstvo v EuroNASCAR PRO a stal sa najmladším víťazom pretekov v šampionáte NWES Pro vo veku 19 rokov, 8 mesiacov a 29 dní. Francúz porazil kandidáta na titul Vittoria Ghirelliho len o 0,583 sekundy v napínavých pretekoch, zvýraznených meniacim sa počasím a množstvom stratégií, ktoré prišli len pár minút pred zelenou vlajkou. Keďže trať rýchlo vysychala, minúty pred štartom pretekov boli plné akcie. Jouffreau, ktorý začal z druhého miesta hneď vedľa víťaza sobotňajších pretekov Ghirelliho, sa rozhodol pre slicky, rovnako ako Ghirelli. To sa ukázalo ako správna voľba a Francúz predbehol Taliana v 4. kole, aby si vytvoril pohodlný náskok ako prvý. Ale neskončilo sa to a Jouffreau uviazol v premávke s dvoma pomalšými autami pred sebou a Ghirelli sa v poslednom kole pretekov natlačil späť na jeho nárazník, ale rodák z Blaye ubránil vedenie. Ghirelli sa musel uspokojiť s druhým miestom napriek tomu, že predviedol veľmi silné tempo, víťazstvo a druhé miesto ho ešte viac priblížili k lídrovi šampionátu Gianmarcovi Ercolimu, ktorý neuspel, no náskok načele šampionátu si udržal.

Tretie miesto obsadil Liam Hezemans, Nemec Tobias Dauenhauer skončil štvrtý a obsadil pódium Junior Trophy za Jouffreauom a Hezemansom. Po kontakte s Davidsonom sa líder šampionátu Ercoli dokázal vrátiť späť do TOP5. Trápili sa aj naše želiezka, ktoré v pretekoch rýchlo skončili a do cieľa nedorazili. Michaela Dorčíková vypadla už po dvoch kolách, Doubek vydržal na trati len osem kôl.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

Preteky EuroNASCAR 2 sa konali ráno za hustého dažďa a na konci 14 napínavých kôl plných kĺzajúcich sa vozidiel sa víťazom pretekov stal Alberto Naska po rozhodujúcom manévri na domáceho miláčika Martina Doubka v 5. kole. Jazdec CAAL Racing drasticky znížil náskok v šampionáte, keďže líder celkového poradia Vladimiros Tziortzis utrpel neúspech. Cyperčan musel pre technické problémy odstaviť svoje auto mimo trať v štvrtom kole z piatej pozície. Naska stavila na know-how CAAL Racing, taliansky tím pod vedením Lucu a Corrada Canneoriho má veľa skúseností s nastavovaním áut do dažďa a mechanici zaručili ich pilotovi mimoriadne rýchle auto na mokrom povrchu. Naska, ktorý štartovala z 2. miesta, mal silný štart a následne úspešne zaútočil na lídra pretekov. V záverečných etapách Talian stratil priľnavosť, no aj tak dokázal byť prvým jazdcom pod šachovnicovou vlajkou na Autodrome Most.

Paul Jouffreau dokázal svoje kvality už na vlhkej trati v Brands Hatch, no v Česku zažil Francúz horskú dráhu emócií a pripravil fanúšikom skvelú šou. S Doubkom bojoval o druhé miesto, keď v spreji prestrelil brzdný bod. Prepadol sa späť na štvrté miesto, ale dostal sa cez Gila Linstera, ktorý šiestykrát v tejto sezóne skončil tesne mimo pódia, a po silnom návrate pred Doubka. Rozhodujúci manéver na Doubka absolvoval v úplne poslednom kole pretekov. Doubek, štartujúci z prvého miesta, tak skončil na treťom mieste a získal jediné pódium počas víkendu na domácej trati. Nasledoval ho Linster, zatiaľ čo Claudio Cappelli sa prebojoval z 15. na piate miesto, ktoré tiež stačilo na víťazstvo v Legend Trophy pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

NASCAR Whelen Euro Series bude opäť v akcii na konci septembra. 23.-24. 9. bude európsku NASCAR elitu hostiť v rámci NASCAR GP Germany Motorsport Arena Oschersleben.

fotografie: racingparadise.cz/Tomáš Cvejn