NEWS Brands Hatch: Doubek s výhrou, pódiom, ale aj smolou

Víkend EuroNASCAR tentokrát hostila trať v Brands Hatch, kde sa darilo aj českému jazdcovi Martinovi Doubekovi, ktorý získal výhru v pretekoch EN 2, pódium v EN Pro, no musel prehltnúť aj horkú pilulku skorého vypadnutia v nedeľu. Poďme sa pozrieť, čo priniesol Speed Fest vo Veľkej Británii.

SOBOTA

Vittorio Ghirelli vydržal tlak Paula Jouffreaua a krátke dažde a dosiahol svoje štvrté víťazstvo v sezóne 2024, pričom viedol všetkých 40 kôl v úvodných pretekoch v Brands Hatch. Konkurenti a matka príroda hádzali výzvu za výzvou na Ghirelliho, on však odolal tlaku a odrazil všetky útoky svojich súperov. Jazdec Chevroletu #24 tímu PK Carsport porazil Paula Jouffreaua a prežil aj reštart spôsobený krátkou dažďovou prehánkou. Dážď zasiahol trať a v 17. kole poslal na trať Safety Car , no prešla len chvíľa a akcia sa obnovila na suchom okruhu v 23. kole, pričom Race Control predĺžil preteky o dve kolá na celkový počet 40. Ghirellimu sa podarilo udržal Jouffreaua pod kontrolou pri reštarte a dostal sa pod šachovnicovú vlajku pred Francúzom s náskokom 0,813 sekundy.

Jouffreau získal nielen druhé miesto, ale aj víťazstvo v klasifikácii Junior Trophy pre jazdcov vo veku do 25 rokov. Tretie miesto obsadil ďalší Francúz Lucas Lasserre, ktorý využil reštart a dostal sa pred Martina Doubeka. Český jazdec finišoval štvrtý a Gianmarco Ercoli doplnil TOP5. Liam Hezemans obsadil celkovo šieste miesto a druhé miesto v Junior Trophy, no zajazdil aj najrýchlejšie kolo. Holanďan bude v nedeľu štartovať z Pole Position pre 6. kolo EuroNASCAR PRO.

Výsledky EURONASCAR PRO – sobota

Martin Doubek vybudoval dokonalú obranu a premenil svoju pole position na vedenie na začiatku predĺžených 34-kolových pretekov a zvládol neskorý reštart, aby si zabezpečil štvrté víťazstvo v sezóne. Keďže jeho najbližší súperi Thomas Toffel a Gil Linster neskončili v TOP5, jazdec Hendriks Motorsport tiež zvýšil svoje celkové vedenie v hodnotení EuroNASCAR 2.  Doubek mal v úvode pretekov razantný nástup a pred tímovým kolegom Linsterom ubránil svoj náskok. Jeho súperi sa umiestnili za jeho Fordom s rovnakým tempom, ale chýbala im konzistentnosť, ktorú ukázal pilot Hendriks Motorsport. Čech si vytvoril náskok 2,5 sekundy, ale ten zmazal Safety Car po tom, čo Simone Giussani havaroval v neslávne známej zákrute Paddock Hill. Záverečná pasáž určila výsledok pretekov a napokon si Doubek udržal vedenie a odniesol si jedenáste víťazstvo v kariére.

Gil Linster bol v prvej polovici pretekov veľkou výzvou svojmu tímovému kolegovi, ale problémy s jeho Toyotou v 24. kole odovzdali druhú pozíciu Claudiovi Cappellimu, ktorý využil príležitosť, udržal druhé miesto a tiež získal triumf v Legend Trophy pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov. Tretie miesto obsadilo prekvapenie dňa Marko Stipp. Nielenže si 22-ročný pretekár zabezpečil prvé pódiové umiestnenie v kariére, ale rodák z Atén zajazdil aj najrýchlejšie kolo pretekov. Patrick Schober a Jack Davidson mali vpredu solídne tempo a doplnili TOP5 pred Linsterom. Melvin de Groot vyťažil z náročnej soboty maximum, keď skončil na siedmom mieste. Jeho tímový kolega Thomas Dombrowski skončil za ním.

Výsledky EURONASCAR 2 – sobota

NEDEĽA

Liam Hezemans zvládol všetky nástrahy v nedeľných pretekoch EuroNASCAR PRO na Brands Hatch, aby sa stal novým kráľom populárneho SpeedFest. Hezemans získal Pole Position po tom, čo zajazdil najrýchlejšie kolo v sobotňajších pretekoch a dobre využil svoju výhodu na udržanie sa na čele. Holanďan potom prežil skorý reštart a vzdialil sa svojim súperom, čím spečatil svoj návrat na Victory Lane. Toto je druhé víťazstvo v sezóne 2024 pre jazdca Toyoty #50 Hendriks Motorsport a tretie v jeho kariére. 1,944 kilometra dlhý Indy Circuit ponúkol skorú drámu s kolíziou viacerých áut v 2. kole, ktorá vyradila miestneho hrdinu Maxa Marzoratiho, ktorý sa dostal do kontaktu so škótskou hviezdou Jackom Davidsonom. Safety Car bol nasadený, aby umožnil traťovým komisárom bezpečne odstrániť Marzoratiho Ford Mustang. Reštart, ktorý sa uskutočnil v 7. kole – preteky sa predĺžili o dve kolá – bol pre Lucasa Lasserra kľúčom k tomu, aby skončil na pódiu aj v druhých pretekoch na SpeedFeste. Francúz sa majstrovsky predieral cez Gianmarca Ercoliho, aby obsadil druhé miesto na vlásenke Druids a odrazil výzvy Hezemansovho tímového kolegu Martina Doubeka až po šachovnicovú vlajku.

Doubekovo pódium bolo odmenou za krásnu jazdu. Český jazdec štartoval zo šiesteho miesta a nedokázal sa posúvať vpred v prvých kolách, no Safety Car mu dal druhú šancu, ktorú vzal oboma rukami. Jazdec Fordu Mustang #7 pri reštarte predbehol Vittoria Ghirelliho aj Fabrizia Armetta a v 14. kole našiel otvor v obrane Ercoliho, aby získal umiestnenie na stupňoch víťazov. Aj preto Ercoli na konci pretekov preťal cieľovú čiaru ako štvrtý.

Ďalším jazdcom, ktorý sa výrazne presadil dopredu, bol Tobias Dauenhauer, ktorý získal sedem miest, aby zabezpečil pre Bremotion umiestnenie v prvej päťke. Paul Jouffreau na šiestom mieste obsadil druhé miesto v Junior Trophy, keď ho porazil iba víťaz pretekov Hezemans v špeciálnej klasifikácii pre jazdcov do 25 rokov. Ulysse Delsaux skončil pred Vittoriom Ghirellim na siedmom mieste. Ghirelli bol nespokojný so štýlom jazdy Fabrizia Armetta, ktorý bol súčasťou skupiny šiestich áut bojujúcej o piate miesto. Armetta bol zapojený do incidentu s Thomasom Toffelom a kontrola pretekov mu udelila 10-sekundovú penalizáciu. Jazdec Club Motorsport si potom v záverečných fázach pretekov musel odpykať trest za prejazd za kontakt s Delsauxom, Ghirellim a Dauenhauerom a prepadol sa na jedenáste miesto.

Výsledky EURONASCAR PRO – nedeľa

Záverečné podujatie víkendu v Brands Hatch s jazdcom zo Spojeného kráľovstva na najvyššom stupienku sa zapísalo do histórie pred desiatkami tisícov domácich fanúšikov. Skorý kontakt, ktorý zahŕňal jazdca z pole position Thomasa Krasonisa a lídra šampionátu Martina Doubeka, otvoril dvere Jackovi Davidsonovi z Lux Motorsport, aby sa ujal vedenia v 2. kole. Škót sa nikdy nepozrel späť a ovládol súťaž v ružovom Chevrolete Camaro. Stal sa tak prvým jazdcom zo svojej krajiny, ktorý vyhral v najnepredvídateľnejšej divízii EuroNASCAR.

V incidente medzi Krasonisom a Doubekom bol v úvode pretekov zapojený aj Claudio Capelli. Kontakt s českým jazdcom spôsobil, že Talian vypadol z TOP10 a Doubek musel odstúpiť. Cappelliho preteky sa stali rušnejšími, keď musel v 18. kole roztočiť svoje auto, aby nenarazil do zadnej časti Chevroletu Roberta Benedettiho po tom, čo Benedetti nadviazal kontakt s Nickom Stricklerom v náročnom ohybe Graham Hill Bend. Oba incidenty si vyžiadali nasadenie Safety Car, ale Davidson si udržal vedenie v oboch reštartoch, aby si zabezpečil rozprávkové víťazstvo a bol korunovaný za nového princa amerického SpeedFestu.

Gil Linster nevedel odpovedať na Davidsonovu rýchlosť na trati, ale druhé miesto zabezpečilo Luxemburčanovi dôležité body, aby dotiahol manko na svojho tímového kolegu z Hendriks Motorsport Doubeka v priebežnom poradí šampionátu. Patrick Schober a Melvin de Groot tvrdo bojovali o posledné miesto na pódiu, keď sa v poslednom kole dostali do kontaktu. Rakúsky jazdec RDV Competition získal svoje prvé pódiové umiestnenie od úvodného kola vo Valencii. Thomas Toffel oživil svoje ambície na titul silnými pretekmi, ktoré boli odmenené výsledkom na štvrtom mieste. Thomas Dombrowski obsadil posledné miesto v TOP5 pred de Grootom, ktorý sa stal víťazom Legend Trophy pre jazdcov vo veku 40 a viac rokov.

Výsledky EURONASCAR 2 – nedeľa

Ďalšie preteky EuroNASCAR nás čakajú na konci júna na jedinom ovále v kalendári – holandskom Raceway Venray.

fotografie: NASCAR Whelen Euro Series/Bart Dehaese, NASCAR Whelen Euro Series/Nina Weinbrenner