NCS 18/36 – Chicago Grant Park 220

Městská trať v Chicagu nabídla neskutečnou podívanou a pro výhru si dojel debutant v NASCAR Novozélanďan Shane van Gisbergen!

První polovinu šampionátu Cup Series uzavřelo inaugurační klání na městské trati v Chicagu. Celý víkend jezdce trápilo počasí, odklad startu se nevyhnul ani nejvyšší sérii.

Závod nakonec odstartoval s přibližně hodinovým zpožděním a celý se odjel na pneumatikách do mokrých podmínek. Velká část tratě byla sice ke konci klání už téměř suchá, místa mezi budovami ale byla stále poměrně dost vlhká.

Díky pozdějšímu startu a zatažené obloze bylo již v polovině závodu oznámeno vedením NASCAR, že se místo sta plánovaných kol odjede pouze pětasedmdesát.

Úvodu klání dominoval Christopher Bell, neohroženě kroužil na prvním místě a dojel si pro dvacet bonusových bodů za vítězství v obou segmentech. Bell převzal otěže po Hamlinovi s Reddickem, kteří se svými vlastními chybami vyřadili z líderských pozic.

Po startu závěrečného segmentu se do vedení dostal Justin Haley, který s dalšími jezdci využili rozdílné strategie, když nezajeli pro výměnu pneumatik. Tato strategie se nicméně po pár kolech přestala vyplácet a na řadu přišlo několik nádherných předjížděcích manévrů od jezdců na čerstvějším obutí.

Tuto skupinku vedl Novozélandský závodník Shane van Gisbergen. Hvězda a trojnásobný šampion australských Supercars dostal příležitost startovat ve voze #91 týmu Trackhouse Racing. Tento vůz majitel týmu Justin Marks nasazuje v rámci Project 91 na klasických okruzích, kde se představují různí jezdci ze světa motorsportu.

Gisbergen vlétl do závodního víkendu nejlépe jak mohl, když vyhrál úvodní trénink. V kvalifikaci se umístil na třetím místě, no celé klání se pohyboval v Top 5. Jeho chvíle přišla přibližně deset kol před cílem, když využil čerstvých pneumatik a krásným soubojem kolo na kolo předjel vedoucího Justina Haleyho. Hned si vytvořil pohodlný náskok, no radost mu překazil dvě kola před cílem Bubba Wallace. Ten byl příliš optimistický při nájezdu do šesté zatáčky a ve velké rychlosti „sestřelil“ Rickyho Stenhouse.

Klání tak mířilo do overtime finishe. Gisbergen si vedení ale s přehledem pohlídal (díky dešti se celý závod restartovalo single-file) a dojel si pro premiérové vítězství hned při svém debutu v jakékoliv sérii NASCAR. To se dříve povedlo pouze šesti jezdcům. Jim Roper (Charlotte, 1949), Jack White (1949, Hamburg), Harold Kite (Daytona Beach, 1950), Leon Sales (North Wilkesboro, 1950), Marvin Burke (Oakland, 1951) a Johnny Rutherford (Daytona, 1963)

Novozélanďan se stal zároveň šestým neamerickým jezdcem co se dostal na Victory Lane. Připojil se k jezdcům jako Mario Andretti (Itálie), Earl Ross (Kanada), Marcos Ambrose (Austrálie), Juan Pablo Montoya (Kolumbie) a defacto jeho týmový kolega Daniel Suarez (Mexico).

Za Gisbergenem dojel zmiňovaný Haley, třetí dojel Chase Elliott, čtvrtý Kyle Larson a pátý Kyle Busch.

Šampionát Cup Series se stěhuje z městského okruhu na superspeedway záležitost, konkrétně na Atlantu Motor Speedway.

Trackbacks for this post

1. […] Přečtěte si: Shane van Gisbergen vyhrál hned při svém v debutu NASCAR […]