NCS 15/36 – Gateway Enjoy Illinois 300

Tretíkrát v histórii sa NASCAR Cup Series predstavila na World Wide Technology Raceway v Madisone. O všetkom napokon rozhodol šokujúci moment v nájazde do posledného kola.

Do pretekov štartoval z prvej pozície Michael McDowell, ktorý sa v prvej časti držal v čele a vďaka kolám na prvej priečke sa stal prvým jazdcom FRM, ktorý strávil vo vedení 100 kôl v jednej sezóne. V úvode sme videli hneď dva incidenty, do ktorých bol zapojený Cody Ware. Už v treťom kole sa v druhej zákrute roztočil s Nemechekom a v osemnástom na zadnej rovinke s Krausom. Už to vyzeralo, že McDowell smeruje za segmentovým víťazstvom, no v 41. kole sa pred neho pretlačil Bell a získal pre seba play-off bod, vďaka úspechu v prvej časti pretekov.

Na výjazde z boxov boli najrýchlejší Preece a Truex Jr., ktorí nasadili len dve čerstvé pneumatiky. Lídrom na reštarte bol Todd Gilliland, ktorý navšítivl mechanikov už v 5. kole, Preece reštartoval na ôsmom mieste. Hneď na reštarte sa však predral do čela Kyle Busch, postupne sa však k nemu predieral Bell na výrazne čerstvejších pneumatikách. Obaja si vypracovali náskok na zvyšok pola a v 70. kole sa Bell predral pred vlaňajšieho víťaza pretekov v Gateway. V priebehu desiatich ďalších kôl si jazdec JGR vypracoval vyše 1,5-sekundový náskok a v 90. kole to bolo už takmer štyri. Následne prišla séria zastávok v boxoch pod zelenými vlajkami a Bell, tak prepustil vedenie, no ku kompletnému prerotovaniu jazdcov neprišlo. V 111. kole sa v tretej zákrute dostal do tvrdého kontaktu s bariérou Josh Berry, pre ktorého preteky skončili. Pod žltými vlajkami však do boxov zamierili aj ostatní jazdci a Bell sa tak vrátil do vedenia. V poslednom kole segmentu sa v kontakte ocitli Larson a Busch, pre ktorého to znamenalo koniec v pretekoch. Pod žltými vlajkami si pre segmentovú výhru prišiel opäť Christopher Bell.

V pauze medzo segmentami sa rozbehli rozdielne stratégie a nie všetci zamierili do boxov. Z jazdcov, ktorí boli u mechanikov sa najrýchlejšie vrátil na trať Bell na 12. mieste, pri reštarte viedol Cindric. Bell s čerstvejšími pneumatikami sa predieral dopredu a keď Fordy Team Penske zamierili do boxov, vrátil sa 63 kôl pred koncom do vedenia. Postupne sa u mechanikov prestriedali všetci jazdci a 22 kôl pred koncom začal súboj o víťazstvo medzi Bellom a Blaneym. O pár kôl neskôr začal Bell strácať výkon a s technickými problémami sa prepadal. V týchto momentoch mal Blaney v čele náskok vyše troch sekúnd, ktorý si skúsene udržaval a smeroval za výhrou. V nájazde do posledného kola mu však došlo palivo, prepadol sa na 24. miesto a z výhry sa radoval Austin Cindric.

Nasledujúci týždeň sa séria NASCAR Cup presunie na klasický okruh  Sonoma Raceway. Zelené vlajky zavejú v nedeľu 9.6. po 21:30 nášho času.