NASCAR zavádí nový kamerový systém

Vedení NASAR usoudilo, že jedna osoba (komisař NASCAR) nedokáže stoprocentně hlídat probíhající zastávku v boxech. Upřímně – mějte přehled o šesti mužích, kteří se pohybují před zdí a sledujte i počínání dalších mechaniků za zdí. Komisaři to nemají vždy jednoduché a proto, že docházelo často k po-závodním dohadům ohledně některých zastávek, NASCAR do nové sezóny spustí kamerový systém se zaměřením právě na Pit Lane.

„Jak může člověk sledovat vůz, šest lidí pobíhajících a skákajících přes zeď a mít na všechno zdravý úsudek? Naši komisaři odvádí skvělou práci, ale my máme možnost, dělat to ještě lépe.“ Řekl Gene Stefanyshyn. Kamerový systém obsahuje hned čtyřicet pět kamer, které budou v provozu během nejvyšší závodní série NASCAR a i doprovodných závodů. NASCAR instalaci kamer provedl přeměřováním laserem. Vždy tak, aby kamera zabírala místo, které je vyžadováno. Kolik ale celý systém a instalace NASCAR stála, odmítají komisaři říct.

Kamery budou následně živě přenášet obraz do centra, kde bude vše sledovat dalších osm komisařů. Jaký box bude kdo sledovat bude přitom voleno vždy náhodně. Tito pánové budou kontrolovat běžné věci jako komisaři přímo na trati (přítomnost nepovoleného nástroje, nepovolené úpravy, přítomnost mechanika navíc, fakt, že vůz stojí mimo své stání…).

Ndj1vr6

Výhodou je, že si komisaři mohou videa přetáčet a vše kontrolovat zpětně ( a s možností nemalého přiblížení). Sankce tak mohou přijít i o pár kol později – tedy pokud se na něco přijde. „Odpykat“ si svůj trest budou muset jezdci během následujících zastávek v boxech. Navíc – televizní komisaři nebudou schopni kontrolovat zastávku, když na Pit Lane vjede třeba dvacítka vozů. Těm, kterým se nemohli věnovat rovnou, se tak díky záznamu budou moci věnovat později. Žádná nekalost tedy již neunikne.

Kromě osmičky televizních komisařů přibude desítka jakýchsi „spojek“ – mužů, kteří budou komunikovat se samotnými týmy/šéfy posádek a budou jim sdělovat, k jakým došlo porušením a také zjednávat nápravu. Systém byl ve zkoušce již během několika závodů v minulé sezóně. A jeho úspěšnost? Na porušování pravidel bylo upozorněno 10-20x častěji než při kontrole jednoho fyzicky přítomného komisaře.

Jaký vliv bude mít nový kamerový systém na podstatu zastávek? Prodlouží se? Dočkáme se četných sankcí, které budou míchat pořadím více než jsme zvyklí? Rozhodně ale nebudeme ochuzeni o záběry z Pit Road, většina kamer se zaměřovala vždy na dění na trati, nový kamerový systém, který slouží pouze pro zastávky v boxech poskytne televizním společnostem (potažmo nám, divákům) mnohem více zajímavých záběrů.

Napsat komentář