NASCAR preskúma stratégie tímov na úsporu paliva používaných v Daytona 500

NASCAR sa „oveľa hlbšie ponára“ do stratégie šetrenia paliva pohárových tímov počas pondelkovej Daytona 500, kedy v niektorých bodoch pretekali takmer na polovičný plyn.

„Chceme aby na pretekoch zaviali zelené vlajky a my budeme vidieť jazdcov, ako tvrdo pretekajú až po šachovnicoú vlajku. Existuje medzi tým určitá stratégia a určite sa do tejto konkrétnej situácie a stratégie, ktorá do toho vstupuje, rozhodne pustíme oveľa hlbšie,“ povedal v utorok ráno na rádiu SiriusXM NASCAR Radio Elton Sawyer, senior viceprezident súťaže pre NASCAR.

Úspora paliva sa v posledných rokoch stala kľúčovým prvkom pretekov na superspeedway tratiach. Myšlienka je taká, že ak jazdec dokáže ušetriť dostatok paliva na trati, znamená to, že strávi menej času v boxoch, kde bude tankovať svoje auto. To môže pomôcť získať pozície cez pit-stopy, pretože predbiehanie na trati môže byť náročné. Na dosiahnutie tohto cieľa jazdia pretekári pomalšie. V 29. kole pondelkovej Daytona 500 mal líder čas 51,307 sekundy. To bolo takmer o štyri sekundy pomalšie ako čas, ktorý líder zajazdil v 37. kole (47,489 sekundy).

Pokiaľ sú segmenty dlhšie ako vzdialenosť, ktorú môže auto prejsť na nádrž paliva, potom bude úspora paliva faktorom. Zatiaľ čo NASCAR pravdepodobne nezväčší veľkosť palivových článkov alebo skráti segmenty, možnou oblasťou na preskúmanie by bolo zrýchlenie prietoku paliva z tankovacej „plechovky“ do auta počas zastávky v boxoch. Úspora galónu paliva na trati môže skrátiť takmer sekundu zo zastávky v boxoch a dostať jazdca späť na trať rýchlejšie. Po prechode na Next Gen generáciu áut s jednou maticou na pripevnenie kolesa dokončia mechanici svoju úlohu pred tankovaním. Takže ušetrenie každého kúsku času pri tankovaní môže znamenať rozdiel na trati.

Ak by NASCAR urýchlil tok paliva z nádoby, potom by tankovač paliva (Fueler) a meniči pneumatík (Tire Changer) mohli dokončiť svoju prácu približne v rovnakom čase. Ale ak by sa to stalo, vrátilo by to možný stres na ľudí, ktorí menia pneumatiky a mohlo by to viesť k ďalším prípadom uvoľnených kolies? To by patrilo medzi otázky, ktoré by NASCAR musel zvážiť. Funkcionári NASCAR sa musia na túto záležitosť pozrieť, pretože tímy majú dobrú stratégiu.

„Všetko ide postupom času, máme tu 76 rokov pretekov NASCAR a naše pretekárske tímy sú tak dobré a naše tímy sú dobré a naši jazdci sú dobrí a stratégia a príprava, ktorá ide do týchto udalostí, nenechajú na nich kameň na kameni. Daytona 500 a preteky na superspeedway sa všeobecne tak trochu zvrhli. V podstate sa snažíte stráviť čo najmenej času v boxoch,“ povedal Sawyer o použitej stratégii šetrenia paliva.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář