NASCAR po požiari Harvickovho auta mení pravidlá

harvick - fire

NASCAR oznámil tímom zmeny pravidiel pred víkendovými pretekmi NASCAR Cup Series na Kansas Speedway, aby vyriešil problémy s požiarom, ktorý sa vyskytol na Darlington Raceway.

Všetky tímy Cup Series musia urobiť zmeny pred nedeľnými pretekmi na Kansas Speedway. Tento krok prichádza po tom, čo Harvick kritizoval NASCAR a vozidlo Next Gen po požiari, ktorý ukončil jeho preteky na Darlington Raceway. Scott Miller, senior viceprezident súťaží NASCAR, v utorok pre rádio SiriusXM NASCAR povedal, že je „neprijateľné“, že autá horia a že sankčný orgán hľadá zmeny.

Použitie intumescentných náterov (účinný prostriedok požiarnej ochrany ocele) je teraz povolené na spodnej strane spodných nárazových panelov automobilu, vo vnútri krycích panelov výfuku a na hornom povrchu vahadla. Je tiež povolené aplikovať náter na pravý bočný dorazový panel. Napučiavacie nátery pomáhajú poskytnúť oceľovým komponentom protipožiarnu ochranu a zmeny prichádzajú práve po problémoch s výfukom Harvickovho auta.

Medzi ďalšie zmeny pre Kansas patrilo nariadenie inštalácie bočného tesnenia/zábrany medzi zadnú časť predného weight boxu a hornú časť panelu rozdeľovača. Toto tesnenie musí siahať do strany na šírku panelu motora. Účelom je zníženie migrácie úlomkov pneumatík z oblasti rozdeľovača. A v zmenách pravidiel boli zahrnuté aj pokyny na orezanie panelu zadného dorazu. Tiež sa odporúčalo, aby sa pri inštalácii výfuku maximalizovala vôľa medzi výfukom a podlahou vahadla. Zároveň spodná predná časť pravého zadného dorazového panelu musí byť orezaná tak, ako je uvedené. Odstránená časť sa musí nahradiť panelom z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou 14. Panel musí byť namontovaný dovnútra polymérového panelu.

Hovorca NASCAR uviedol, že tieto zmeny nadväzujú na prvý krok aktualizácie krytu výfuku. Vývoj v tejto oblasti bude pokračovať a ďalšie aktualizácie sú možné po vyhodnotení výsledkov testov.

Rudy Fugle, crew chief Williama Byrona, sa zmienil v stredu v „The Morning Drive“ na rádiu SiriusXM NASCAR, že „tento panel odvedie dobrú prácu pri uzavretí dna, kde sa oheň dostane do kokpitu a pomôže to chrániť vodiča.“ Jedným z kľúčových problémov bolo nastupovanie gumy do auta a vzplanutie v týchto oblastiach. „Pred autom je nasávanie vzduchu a má hadice, ktoré idú do tých vahadiel a guma prechádza cez tieto hadice a zhromažďuje sa na hlavách. Musíme odvzdušniť všetky tieto veci a miesto, ako je Darlington, o ktorom všetci vieme, že rozhrýza pneumatiky, nie je na to ideálne,“ dodal Fugle.

fotografie: reprofoto: youtube.com/Skewcar

Napsat komentář