NASCAR News #170

Do úvodního exhibičního podniku letošní sezóny NASCAR už zbývá jen čtrnáct dní a pár drobných, a na světlo světa se dere opět pár zajímavých novinek. To nejpodstatnější si shrneme v nových NASCAR News. 

Vedení NASCAR zveřejnilo samotný formát Busch Light Clash, který se již potřetí v historii uskuteční na fotbalovém stadionu LA Memorial Coliseum. První únorový víkend se tak na trať vrátí jezdci Cup Series, no poprvé samotnou exhibici doplní i úvodní podnik mexické série NASCAR s podtitulem Mexico Series. Zde se představí i aktuálně jediný mexický pilot z této země, který již v nejvyšší lize Cup Series odkroutil sedm sezón. Konkrétně Daniel Suarez, který usedne jako host série do vozu Jimmyho Moralese.

Samotný program odstartuje v sobotu 3. února tréninkem. Jezdci budou rozděleny na tři skupiny a každá dostane k dispozici tři pasáže. Nejlepší časy z poslední části tréninku pak rozhodnou a rozdělení jezdců do čtyř Heat rozstřelů.

Každý Heat Race je vypsán na 25 kol a do nich se započítávají pouze zelená kola. Pravidlo overtime zde nebude uplatněno.

Z každého rozstřelu pak první pětka automaticky postoupí do hlavního klání Busch Light Clash.

V neděli pak budou na programu dvě takzvaná Last Chance Qualifier Race. Ty budou vypsány na 75 kol a zúčastní se jich jezdci, kteří dojeli mimo Top 5 v sobotních Heat Races. Do hlavního eventu pak postoupí pouze vítězové každé rozjížďky. Stejně jako u Heat Races se počítají jen zelená kola a nebude uplatněno pravidlo overtime.

Tímto si místo zajistí 22 jezdců. Ty doplní ještě jeden, a to konkrétně ten, které z nepostoupivších skončil nejlépe v hodnocení sezóny 2023.

Hlavní event pak je vypsán na 150 zelených kol a uprostřed opět proběhne krátká přestávka. V ní bude mít vystoupení americký rockový zpěvák a rapper Machine Gun Kelly. Exhibice pak musí být ukončena pod zelenou vlajkou.


Jimmie Johnson se stal před loňskou sezónou spoluvlastníkem týmu Legacy Motor Club a po kratší štaci v Indycar se vrátil i za závodní volant vozu NASCAR. Zúčastnil se tří klání z toho žádný bohužel kvůli nehodám nedokončil. Nakonec nejlépe byl klasifikován v Daytoně na jednatřicátém místě. Stáj Legacy Motor Club pro letošek přechází na vozy Toyota a Jimmie Johnson v devíti závodech doplní stabilní duo Erik Jones a John Hunter Nemechek.


O uplynulém víkendu proběhly v Daytoně testy ARCA Menards Series. Kromě nadějných mladíčků se testů zúčastnil například i Shane Van Gisbergen či Marco Andretti. Novozélanďan letos absolvuje kompletní sezónu Xfinity Series u Kaulig Racing a několik vybraných závodů Cup Series u Trackhouse Racing. Nicméně aby byl připuštěn na start úvodního podniku Xfinity Series v Daytoně, musí podstoupit jeden závod na rychlejším oválu (zatím se v rámci NASCAR účastnil pouze klání na klasických okruzích a na krátkém oválu Lucas Oil Raceway). Jediná možnost tak padla na klání ARCA v samotné Daytoně. Start závodu ARCA 200 proběhne jen tři a půl hodiny před klání Xfinity Series. Pokud oba závody Gisbergen dokončí, hned na úvod si z floridského oválu odveze zkušenost pěti set mil. V testech zaznamenal dvanáctý nejlepší čas.

O čtyři místa lepší čas zaznamenal Marco Andretti. Ten v loňské sezóně absolvoval několik klání Craftsman Truck Series a part-time účast má potvrzenou i na letošní ročník. V sérii trucků absolvuje sedm závodů, v ARCA pak rovnou čtrnáct.

Kombinované výsledky testů


Leland Honeyman usedne do vozu #42 Young´s Motorsports v rámci Xfinity Series.


Chase Purdy odjede kompletní sezónu Craftsman Truck Series za tým Spire Motorsports ve voze #77.


Netflix prinesie sériu o play-off NASCAR už na konci januára

7 vecí, na ktoré sa tešiť v sezóne 2024

Míľniky, ktorých sa v roku 2024 dočkáme v Cup Series

Míľniky, ktorých sa v roku 2024 dočkáme v Xfinity Series

Sila numerológie? Bude rok 2024 patriť tímu #24?

Zmeny pravidiel pre krátke ovály a klasické okruhy


Fotografie: NASCARmedia.com, arcaracing.com, twitter.com

Napsat komentář