NASCAR nepostrehol kontakt Byrona s Hamlinom: „Mali sme reagovať v reálnom čase“

Predstavitelia NASCAR pripustili, že officials Cup Series nevideli Williama Byrona, ako roztočil Dennyho Hamlina na prednej rovinke počas žltej fáze pretekov play-off na Texas Motor Speedway. Nepostrehnutá situácia by mohla mať veľké dôsledky v play-off, aj keď sa neskôr rozhodnú potrestať Byrona, ako bolo naznačené v nedeľu večer.

Problém nastal v 269. kole po tom, čo vtedajší líder Martin Truex Jr. pre prasknutú pneumatiku havaroval v tretej zákrute oválu v Texase. Keď sa rozsvietili výstražné svetlá, Hamlin spomalil. Byron do neho vrazil na odveta za to, že ho predtým pritlačil ku bariére. Pretekár Joe Gibbs Racing sa roztočil na trávnatej ploche prednej rovinky, no NASCAR nevrátil Hamlina späť na jeho pôvodné miesto pred kontaktom a nepotrestal Byrona.

„Keď sme boli vo veži, venovali sme väčšiu pozornosť skutočnej príčine žltých vlajok a posielali sme na trať safety team,“ povedal po pretekoch Scott Miller, senior viceprezident súťaží NASCAR. „Tú vec s Williamom Byronom a Dennym Hamlinom sme vlastne nepostrehli. Videli sme len Dennyho ísť cez trávu. V čase, keď sme dostali záznam, ktorý ukázal incident dostatočne na to, aby sme s ním mohli niečo urobiť, vrátili sme sa späť ku zeleným vlajkám. Nie som si istý, či je tento problém zatiaľ úplne vyriešený. Na to sa pozrieme, keď sa vrátime do práce.“

Miller neupresnil, čo môže NASCAR tento týždeň urobiť. Hamlin vyjadril svoj šok a nespokojnosť na sociálnych sieťach. „Kamery a monitory, ktoré máme, venujeme hlavne tomu, aby slúžili našim bezpečnostným vozidlám. V čase, keď umiestnime všetky tieto kamery na monitor v riadiacej veži, nemáme priestor na monitorovanie všetkých kamier v aute. Ak by sme mali okamžitý prístup ku Byronovej kamere v aute, veľmi by nám to pomohlo, pretože by sme to dokázali rýchlo nájsť. To je určite jedna z vecí, na ktoré sa pozeráme,“ vysvetlil Miller prečo nepostrehli incident Byrona s Hamlinom.

Ak by NASCAR videl incident alebo video skôr, Miller povedal, že predstavitelia by reagovali. „Keby sme to videli dosť dobre na to, aby sme na to reagovali v reálnom čase, čo by sme mali, pravdepodobne by existovali dva spôsoby ako reagovať. Jedným by bolo vrátiť Hamlina tam, kde bol alebo druhým prinútiť Williama reštartovať vzadu.“

Denny Hamlin

Byron povedal, že vrazil do Hamlina, aby ukázal svoju nespokojnosť s tým, že ho predtým natlačil do bariéry. „Cítil som ako ma vytlačil z dráhy v druhej zákrute a mal som tvrdý kontakt s bariérou. Mal som pocit, že zavesenie kolesa bolo ohnuté, našťastie nie úplne zlomené. Mohli sme pokračovať. Veľakrát takéto poškodenie zničí vaše preteky, najmä takéto ťažké. Úplne rozumiem, keď v súboji s niekým ste blízko seba a máte malý kontakt, ale toto bolo dosť veľké,“ povedal Byron. Pri inkriminovanom momente Byron nečakal, že dopadne takto. „Nechcel som ho roztočiť. To rozhodne nebolo to, čo som chcel urobiť. Chcel som ho trochu naraziť a dať najavo svoju nespokojnosť a bohužiaľ sa to stalo tak, ako sa to stalo. Keď sa roztočil mimo trať, povedal som si, že toto som nechcel urobiť, ale rozhodne som bol frustrovaný,“ dodal.

Denny Hamlin to tak nevidel. On aj crew chief Chris Gabehart boli frustrovaní z toho, že NASCAR po kontakte nevrátil Hamlina späť na druhé miesto. Namiesto toho sa dostal mimo TOP15, po zastávke v boxoch Hamlin reštartoval z 19. miesta, Byron po návšteve mechanikov bol desiaty. „Roztočí nás pod žltými vlajkami a nedostane za to trest? Čo tam robia?,“ pýtal sa v rádiu Gabehart. „Nemôžem sa s nimi v aute hádať o pravidlách a tím urobil všetko, čo mohol, aby sa pokúsil situáciu riešiť. Ale nakoniec som to bol ja, kto sa roztočil na prednej rovinke,“ povedal po pretekoch Hamlin.

Výsledkom je, že Byron skončil v pretekoch na Texas Motor Speedway siedmy. To ho radí na tretie miesto v poradí play-off a pred víkendovými pretekmi v Talladege má náskok 17 bodov nad hranicou zostupu. Hamlin nakoniec obsadil desiate miesto a v play-off je šiesty, osem bodov nad hranicou.

fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] NASCAR nepostrehol kontakt Byrona s Hamlinom: „Mali sme reagovať v reálnom čase“ […]

Napsat komentář