NASCAR Hall of Fame sa rozrástla o troch členov Class of 2023

Hall of Fame 2023

V piatok večer v Charlotte Convention Center privítala Sieň slávy NASCAR svojich nových členov. Matt Kenseth, víťaz Cup Series z roku 2003, Kirk Shelmerdine, ktorý doviedol Dalea Earnhardta k štyrom pohárovým titulom a Hershel McGriff, ktorí vyhral štyri pohárové preteky v roku 1954 a pretekal v NASCAR ešte vo veku 90 rokov v 2018, boli uvedení ako Class of 2023 do Siene slávy. Okrem toho podpredseda NASCAR Mike Helton, stálica v športe už takmer päť desaťročí, bol ocenený cenou Landmark Award za výnimočný prínos pre NASCAR.

V 18 sezónach na najvyššej úrovni NASCAR vyhral Kenseth 39 pretekov, pričom s členom Siene slávy Timom Flockom je na delenom 21. mieste v historických štatistikách. Kenseth, ktorý jazdil pre  Jacka Rousha, bol posledným šampiónom éry Winston Cupu. V skutočnosti je Kensethovi pripisovaná zásluha, možno fiktívne, za to, že v roku 2004 podnietil NASCAR k prechodu na formát Playoff. Kenseth získal svoj titul rok predtým jediným víťazstvom a šampionát rozhodol v predposledných pretekoch sezóny. Ale jeho konzistentnosť v tej sezóne bola faktorom, ktorý udržal jeho titulu. Kenseth dosiahol 25 TOP10 v 36 pretekoch, trikrát skončil druhý a viedol poradie po každom z posledných 33 pretekov sezóny.

Jazdec známy svojou húževnatosťou, tiež dvakrát vyhral Daytona 500 (2009 a 2012) a triumfoval aj 29-krát pri 288 štartoch v NASCAR Xfinity Series. V roku 2013 sa Kenseth presunul z Roush Fenway Racing do Joe Gibbs Racing, vo svojej prvej sezóne so svojím novým tímom vyhral sedem pohárových pretekov a druhýkrát v kariére skončil v konečnom poradí druhý.

„Vždy som sa na svoju kariéru pozeral ako na rebrík,“ povedal Kenseth, ktorý vyhral hlasovanie modernej éry so 69% hlasov. „Začnete zdola a dúfate, že sa vyšplháte až na vrchol. Môj rebrík mal na sebe stovky a stovky priečok a bez ktorejkoľvek z nich, spodnej, strednej alebo hornej, by som tu bez nikoho z vás nestál. Takže naozaj, z celého srdca vám všetkým ďakujem,“ povedal.

Matt Kenseth HoF

Shelmerdinova hviezda jasne žiarila počas relatívne krátkeho pôsobenia vo funkcii crew chiefa na najvyššej úrovni. Po trojročnom pôsobení u Jamesa Hyltona sa Shelmerdine presunul do Richard Childress Racing. V roku 1983, vo veku 25 rokov, získal s jazdcom Rickym Ruddom na Riverside International Raceway v Kalifornii svoje prvé víťazstvo v Cup Series a rovnako prvé pre Childressa. Nasledujúci rok bol Shelmerdine spárovaný s jazdcom, ktorý pomohol definovať jeho kariéru. S Daleom Earnhardtom v RCR vyhral Shelmerdine dvakrát v roku 1984, štyrikrát v roku 1985 a päťkrát vo svojej prvej majstrovskej sezóne v roku 1986. Tri ďalšie šampionáty s Earnhardtom nasledovali v rokoch 1987, 1990 a 1991. Shelmerdine vyhral 46 pretekov ako crew chief, dva s Ruddom a 44 s Earnhardtom.

Po sezóne 1992 Shelmerdine RCR opustil, aby sa venoval kariére jazdca, ktorá viedla k 26 štartom v pohári a trom víťazstvám v sérii ARCA Menards. Do úlohy šéfa posádky sa vrátil na jednu sezónu v roku 1996 a viedol Davida Greena v Xfinity Series. Green vyhral dvakrát a v konečnom poradí skončil druhý za Randym LaJoie.

Shelmerdinea uviedol do Siene slávy Dale Earnhardt Jr. a pripísal zásluhy šéfovi posádky za to, že jeho otca, sedemnásobného šampióna priviedol „na cestu k veľkosti“. Shelmerdine, ktorý bol v hlasovaní modernej éry získal 52%, pripísal Hyltonovi, Childressovi a Earnhardtovi úspech, ktorý mu vyniesol miesto v Sieni slávy NASCAR.

„Čo robí skvelého crew chiefa?“ spýtal sa Shelmerdine rétoricky. „Je to jednoduché – skvelý jazdec. Dalea sme všetci poznali. Čo ešte o ňom povedať? Nie som si istý. Myslím, že len veľmi málo ľudí vedelo, aký citlivý v skutočnosti bol. Myslím všetky zmysly. Keď sme sa s ním dali dokopy, jednoducho sme sa intuitívne dohodli na tom, ako sa rozprávať o aute a čo potrebuje, aby urobil všetky tie veci, ktoré mohol robiť… Všetci sme milovali starého Ironheada a niekedy sme si dokonca mysleli, že je kúzelný,“ uviedol vo svojej ďakovnej reči.

McGriff HoF

McGriffova slávna kariéra NASCAR sa začala v roku 1950, keď pretekal s vlastným autom na Southern 500 na novopostavenom Darlington Raceway. Bol to prvý zo 87 štartov v Cup Series a prvá kapitola skvelej kariéry, ktorá sa neskončila do roku 2018, keď McGriff nastúpil na posledný zo svojich 271 štartov série NASCAR ARCA Menards West na Tucson Speedway – vo veku 90 rokov ako najstarší jazdec, ktorý pretekal v súťažiach NASCAR!

McGriff, ktorý v decembri oslávil 95 rokov, nazbieral všetky štyri víťazstvá v pohári v roku 1954, keď jazdil pre majiteľa Franka Christiana, ale najväčší úspech zaznamenal na západnom pobreží, kde vyhral 34-krát v dnešnej ARCA Menards Series West. Počas svojej pestrej kariéry McGriff dvakrát pretekal aj 24-hodinovke v Le Mans, v roku 1976 vo vlastnom aute a v roku 1982 v takzvanom „Snowplow Camaro“, ktoré postavil majiteľ auta Billy Hagan, s Dickom Brooksom ako jeho spolujazdcom.

Na piatkovom večeri majiteľ tímu Richard Childress prezradil, že on a McGriff uzavreli dohodu o príprave, že Childress pripraví auto pre McGriffa, keď bude mať 100 rokov. „Potriasli sme si na to,“ povedala Childress. McGriffa uviedol do Siene slávy jeho dlhoročný priateľ, 96-ročný Ray Park.

„Moja reč by nemala byť príliš dlhá, pretože väčšina ľudí, ktorým musím poďakovať, je mŕtva,“ povedal McGriff, ktorý získal 31% odovzdaných hlasovacích lístkov v kategórii Pioneer. „Ale naozaj neviem slovami vyjadriť, čo to pre mňa znamená. Vyrastal som v láske k šoférovaniu. Začal som v siedmich rokoch s vozíkom, ktorý ťahala koza, ktorý som kúpil od svojho strýka za 4 doláre. V 14 rokoch som práve začínal v ôsmej triede a bol som jediný človek v škole, ktorý mal auto vrátane učiteľov a riaditeľa.“ Pre tých, ktorí sa chceli dozvedieť viac o jeho živote, McGriff navrhol, aby si prečítali jeho knihu, ktorá ešte nebola napísaná. „Ale je to na mojom zozname,“ dodal McGriff.

Shelmerdine HoF

FOTOGALÉRIA

HoF2023 obleky legendy Hall of Fame Kenseth family Petty Richard Matt Kenseth Mc Griff McGriff a Petty Shelmerdine

fotografie: NASCARmedia.com, zdroj: nascar.com

Napsat komentář