NASCAR dramaticky upravil pravidlo GWC

Jistě si pamatuje loňský rok, kdy bylo na tratích s povinnými omezovači rychlostí vyhlášeno nové pravidlo o Green-White-Checker restartu. Pro letošní sezónu má pravidlo, po včerejším prohlášení, jasná pravidla. Některé zdroje tvrdí, že vše rapidně zasáhne do výsledků závodů.

Nejdůležitější novinkou bude „Overtime Line“  („přesčasová linie“), skutečnost, kterou lze nejlépe definovat tak, že re/startovací čáry/zóna budou mít trochu jiná pravidla než doposud. Nyní vše fungovalo na tom principu, že GWC se považoval za platný, pokud vedoucí jezdec projel pod zelenými vlajkami a celé první kolo bylo čisté, včetně zahajovacího úseku. Pokud ale dojde k nutnosti vyvěsit žluté vlajky ještě v úseku ohraničenými liniemi a především onou „Overtime Line“ (vedoucí jezdec nezahájí čistě restart), nebude pokus považován za platný a bude se opakovat. Tyto pokusy se potom mohou opakovat nesčetněkrát. Umístění OL bude záviset vždy na délce trati.

Pokud se tedy restart podaří, a bude muset být vyvěšena žlutá vlajka během zeleného kola, závod se dojede pod kombinací vlajek (žlutá/šachovnicová nebo červená/šachovnicová) a pořadí bude stanoveno dle aktuálního stavu. Žádný opakovaný restart nebude proveden. GWC tedy pouze a jenom jednou za závod.

Pravidlo je platné pro všechny tratě v kalendáři, nejenom pro superspeedways.

NASCAR si od zavedení tohoto pravidla slibuje mnohé a především to, že by se neměly opakovat nejasnosti, které se odehrály minulou sezónu v Talladeze. Tam došlo během restartu ke kontaktu mezi Kevinem Harvickem a Trevorem Baynem – celý konec závodu se nesl ve zmatku a na postupy NASCAR si stěžovaly týmy i fanoušci.

Trackbacks for this post

  1. […] Nově i pro Xfinity Series je zahrnutu pravidlo o green-white checkered a takzvané overtime lane. […]

Napsat komentář