NASCAR čaká víkend vo vínnom raji. Čo treba vedieť o Sonome?

NASCAR Cup Series sa vracia do malebnej vinárskej oblasti v Kalifornii na svoju každoročnú zastávku na Sonoma Raceway. Okolie plné kľukatých ciest v kopcovitom teréne severne od San Francisca ponúkne ďalšie preteky tejto sezóny na klasickom okruhu.

Sonoma je súčasťou kalendáru Cup Series od roku 1989, avšak viacerí jazdci v súčasnom štartovom poli na konfigurácii, ktorá nás čaká cez víkend, ešte nepretekali. Využitý bude The Chute medzi zákrutami 4A a 7A, čím sa vynechá „carousel“, ktorý sa využíval v rokoch 2019 a 2021. Na trati zahŕňajúcej aj The Chute sa jazdievalo v rokoch 1998-2018. Vozy Next Gen tak absolvujú debut na 1,99 míle dlhej verzii trate.

Sonoma-Chute

Sonoma Raceway postavil v roku 1968 právnik z Point Reyes a pozemkový developer z Kentfieldu, ktorí dostali nápas na pretekársku dráhu počas poľovačky. V roku 1969 dráhu kúpila spoločnosť Filmways Corp. z Los Angeles. Trať mala v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov mnoho rôznych vlastníkov a prevádzkovateľov. O 17 rokov neskôr prevzal kontrolu nad traťou majiteľ realitnej akvizičnej a developerskej spoločnosti Harvey „Skip“ Berg a priviedol profesionálny manažment. Bruton Smith a Speedway Motorsports kúpili trať v roku 1996.

Súčasťou NASCAR je trať od roku 1989 a prvé preteky tu vyhral Ricky Rudd, ktorý viedol 61 zo 74 kôl na vtedy 2,52 míle dlhej trati s 12 zákrutami. V roku 1998 bol predstavený The Chute, ktorý trať skrátil na 1,99 míle. Víťazi väčšiny významných podujatí v Sonome oslavujú dúškom z pohára šampióna vo Wine Country Winner’s Circle. Pohár bol predstavený v roku 2006, pričom zahŕňal bohaté dedičstvo vinárskej oblasti a umožnil víťazovi pripiť fanúšikom. Poháre sú vytvorené miestnym fúkačom skla zo Sonomy.

sonoma trophy trofej

A kto bude favoritom? Vždy, keď NASCAR zamieri na klasický okruh, prvé meno, ktoré vám napadne je Chase Elliott. Štyri z jeho posledných siedmych víťazstiev prišlo na okruhoch, no v Sonome ešte nezvíťazil, pričom minulý rok skončil druhý za tímovým kolegom z Hendrick Motorsports Kyle Larsonom. A práve Larson je ďalším veľkým favoritom, ktorý navyše štartoval prvý v posledných štyroch pretekoch v Sonome, trikrát vyhral kvalifikáciu a v roku 2021 získal pole position vďaka metrike. Prehliadnuť nemôžeme ani „hosťa“ z Xfinity Series AJ Allmendingera, ktorý vyhral minulotýždňové preteky Xfinity na Portland International Raceway a bojoval s Rossom Chastainom o víťazstvo na COTA v marcových pretekoch NCS. Vlani dokázal svoje auto dostať do Victory Lane na klasickej trati v Indianapolise.

Sonoma je druhým z piatich pretekov na okruhu v tejto sezóne, v najbližších desiatich podujatiach sa na klasickú trať pozrieme štyrikrát. Hendrick Motorsports vyhral 10 z posledných 15 podujatí na týchto tratiach a Trackhouse Racing vyhral v marci na Circuit of The Americas zásluhou Rossa Chastaina prvé preteky na klasikom okruhu v tejto sezóne. Snahu uspieť bude mať aj Kevin Harvick, víťaz v Sonome z roku 2019, ktorý aktuálne čaká na víťazstvo 58 podujatí.

sonoma-raceway

zdroj: nascar.com fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář