NASCAR a Hendrick Motorsports oznámili štart na 24h Le Mans 2023

NASCAR a Hendrick Motorsports vo štvrtok oznámili spoločný projekt, ktorý prinesie upravený sériový automobil novej generácie NASCAR na 24 hodín Le Mans pri príležitosti osláv stého výročia pretekov v roku 2023.

Projekt, ktorý zahŕňa spoločné úsilie NASCAR, Hendrick Motorsports, IMSA, Chevrolet a Goodyear, prinesie špeciálne upravené Camaro ZL1 z NASCAR Cup Series do najväčších vytrvalostných pretekov medzinárodnej motoristickej scény. Po schválení organizátorom by navrhovaný tím zaplnil slot Garage 56 – extra štartové miesto pre inovatívne vozidlá mimo tradičných tried pretekov.

Dohľad nad projektom bude mať viceprezident Hendrick Motorsports pre súťaže, Chad Knaus. Pri oznámení v Le Mans Ballroom v hoteli Seven Sebring Raceway, pred úvodnými pretekmi série IMSA, predstavitelia uviedli, že jazdecká zostava a ďalšie technické podrobnosti o vstupe do Le Mans budú oznámené neskôr. Ide o ďalší krok vo vývoji siedmej generácie vozu NASCAR, ktorý si súťažný debut v Cup Series zažil v úvode tejto sezóny. Jeho schopnosti a prispôsobivosť budú testované v Le Mans, kde by auto malo priniesť americkú príchuť na renomovaný Circuit de la Sarthe.

NASCAR Sebring Announcement

„Od prvých dní NASCAR bolo pre môjho otca dôležité, aby sme hrali výraznú rolu v medzinárodnom motoršporte a neexistuje väčšia možnosť ako 24 hodín Le Mans,“ povedal Jim France, predseda a generálny riaditeľ NASCAR. „V spolupráci s Hendrick Motorsports, Chevrolet a Goodyear máme najúspešnejší tím, výrobcu a pneumatiky v histórii NASCAR. Tešíme sa na predvedenie technológie v aute Next Gen a na súťažný vstup do historických pretekov,“ dodal.

„Zúčastniť sa tohto ikonického podujatia a reprezentovať NASCAR a Chevrolet je privilégium. Jim si zaslúži obrovské uznanie za víziu projektu a ďakujeme mu za to, že našej organizácii zveril zodpovednosť. Aj keď Garage 56 je mimo klasické triedy, chceme byť konkurentmi a máme v úmysle priniesť na dráhu odvážny produkt pre fanúšikov v Le Mans. Je to príležitosť, ktorá bude predstavovať vzrušujúcu výzvu počas nasledujúcich 15 mesiacov – ale náš tím je pripravený,“ prezradil majiteľ Hendrick Motorsports Rick Hendrick.

NASCAR Sebring Announcement

Nepôjde o prvú účasť vozov NASCAR na okruhu La Sarthe. Bill France prvýkrát priniesol sériové autá do Le Mans 12. júna 1976 po dosiahnutí dohody s organizátormi podujatia. V novovytvorenej triede Grand International súťažili dve autá NASCAR. Dodge Charger, ktorého vlastníkom a zároveň jazdcom bol Hershel McGriff a Ford Torino vlastnený Junie Donlaveyom, za tím ktorého pretekali Richard Brooks a Dick Hutcherson.

Garáž 56 bola predstavená v roku 2012 ako špeciálna trieda 24 hodín Le Mans s jedným vstupom vyhradená pre inovatívne autá. Umožňuje testovať nové technológie a podporovať kreativitu a inováciu bez toho, aby na tradičnom štartovom rošte prišlo k zmenšeniu počtu miest.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář