NASCAR a Chicago – spojitosť väčšia, ako sa zdá

NASCAR zdieľa dlhodobé spojenie s Chicagom, ktoré bude v budúcej sezóne oživené premiérovými pretekmi Cup Series na mestskom okruhu. Keďže sa Windy City vráti v roku 2023, poďme preskúmať vzťahy jedného z najikonickejších miest Ameriky a populárnej série „plecháčov“

Začnime samozrejme s jazdcami a nemôžeme začať iným menom, ako Fred Lorenzen. Rodák z Elmhurst v Illinois na predmestí Chicaga prezývaný Elmhurst Express zaznamenal 26 víťazstiev v tom, čo je dnes známe ako pohárová séria NASCAR. V roku 2015 bol uvedený do Siene slávy NASCAR. Rodák z Chicaga „Tiger“ Tom Pistone bol dvojnásobným víťazom pretekov Cup Series, obe dosiahol v sezóne 1959. Absolvoval 130 štartov v NASCAR a bol šampiónom na Soldier Field, terajšom domove Chicago Bears. Ďalším je Bill Venturini, ktorého rodina dlho volala Chicago domov. Venturini štartoval v národnej sérii NASCAR len občas, pravidelnejším pretekárom bol v sérii ARCA Menards, kde vyhral 12-krát.

Prečítajte si aj: Chicago bude v roku 2023 hostiť prvé preteky NCS na mestskom okruhu

Bob Dotter pochádzal z Chicaga a užil si dlhú kariéru v ARCA Menards Series. Bol päťnásobným víťazom ARCA a tiež „fušoval“ do dnešnej Xfinity Series. Jeho syn Bobby pokračuje v rodinnej tradícii ako súčasný majiteľ tímu práve v radoch série Xfinity. Posledný v tomto zozname nie je síce jazdec, ale do sveta NASCAR „vtrhol“ ako spolumajiteľ tímu Cup Series. V diskusii o spojeniach s Chicagom si legenda NBA Michael Jordan zaslúži účasť ako šesťnásobný šampión s domácimi Bulls. Rodák zo Severnej Karolíny, ktorý je aj priamo v Chicagu považovaný za miestnu legendu je spolu s Denny Hamlinom vlastníkom tímu 23XI Racing.

nesn.com-michael Jordan

Oblasť Chicaga bola tiež domovom mnohých závodných miest, vrátane plochého oválneho usporiadania na Soldier Field. Na štadióne sa konalo mnoho pretekárskych podujatí, ale iba jedenkrát sa tu predstavila séria NASCAR Cup. Preteky na 100 míľ a 200 kôl vyhral v roku 1956 člen Siene slávy Fireball Roberts. Podujatia midget cars boli na Soldier Field obľúbenejšou atrakciou. „Každý večer tam bolo vzrušenie,“ povedal Tom Pistone v roku 2012 pre NASCAR.com. Medzi ďalšie trate v oblasti Chicaga, ktoré hostili motoristické podujatia, patrili O’Hare Stadium v Schiller Parku, v blízkosti ktorého je dnes medzinárodné letisko, a Sante Fe Speedway vo Willow Springs. Druhá trať fungovala do roku 1995 a hostila jedny preteky pohárovej série NASCAR – podujatie v roku 1954, ktoré vyhral Dick Rathman.

soldier field nascar

Chicago Motor Speedway v Sportsman’s Park vzniklo ako hlavné miesto konských dostihov, ale skupina, ktorá zahŕňala Chipa Ganassiho, priniesla na toto miesto automobilové preteky. Na 1,029 míľovom ovále v Cicero sa počas svojho krátkeho života konali štyri preteky CART champ car, ale aj dve podujatia Camping World Truck Series. Víťazmi sa stali Joe Ruttmann (2000) a Scott Riggs (2001).  NASCAR bol tiež častým návštevníkom Chicagoland Speedway, oválu južne od mesta Joliet. Trať s dĺžkou 1,5 míle bola otvorená v roku 2001 a hostila všetky tri národné série NASCAR aj ARCA. Dráha v Chicagu hostila v rokoch 2011 až 2017 aj úvodné preteky play-off v každej sezóne.

GettyImages-988294148

Hviezdy NASCAR samozrejme nechýbali na viacerých propagačných akciách priamo v meste. Tradične sa tu konali ceremónie pred štartom play-off, exhibičné bournouty v uliciach či početné návštevy jazdcov, či dokonca vozov na zápasoch bejzbalových Cubs či White Socks. Dokonca titulná fotka pochádza z fotenia pri legendárnom Cloud Gate pred štartom play-off Cup Series v roku 2012.

fotografie: NASCARmedia.com, nesn.com

Napsat komentář