Najunikátnejšie trate NASCAR Cup Series

NASCAR sa druhý rok po sebe predstavil na Bristol Motor Speedway v jeho „dirt“ podobe. Prašný povrch v Thunder Valley je unikátom v kalendári tejto sezóny, ale v histórii sme zažili aj zaujímavejšie trate.

Los Angeles Memorial Coliseum

Pre unikátnu trať nemusíme ísť ďaleko do minulosti. Úvod tejto sezóny sa totiž niesol v znamení tradičného The Clash, ktorý sa konal na netradičnom mieste. Na štvrťmíľovom ovále uprostred Los Angeles Memorial Coliseum sa odohrala exhibícia, ktorá bola premiérou pre vozy NextGen a z výhry sa radoval Joey Logano.

2022feb6-busch-suarez-green-flag-heats

Memphis-Arkansas Speedway

Najdlhší prašný ovál, na ktorom sa kedy išla NASCAR Cup Series. To bol 1,5-míľový ovál v Arkansase, kde sa medzi rokmi 1954 až 1957 konalo päť pretekov. V úvodnom podujatí sa na pole postition umiestnil Junior Johnson a zvíťazil Buck Baker, dvojica členov Siene slávy.

Langhorne Speedway

Jedna z najznámejších tratí, na ktorých sa kedy NASCAR jazdil, je „The Great Left Turn“ alebo „The Track That Ate its Heroes“. Langhorne bola jednu míľu dlhá trať v tvare kruhu, čo znamená, že jazdci neustále zatáčali a pre jazdcov bola nesmierne náročná. Na trati, ktorá bola uzavretá v roku 1971, prišlo, žiaľ, o život aj niekoľko jazdcov. V rokoch 1949-57 sa na nej súťažilo sedemnásťkrát, najúspešnejším je trojnásobný víťaz Herb Thomas.

flickr-langhornespeedway

Islip Speedway

Najkratšia trať, na ktorej sa jazdila Cup Series, mala len 0,2 míle. V rokoch 1964 – 1971 sa tu NASCAR predstavila v rámci „Northern Tour“ a po dve výhry získali členovia Siene slávy NASCAR Richard Petty a Bobby Allison. Posledné preteky sa tu išli na 230 kôl, čiže celkovo 46 míľ, čo je najkratšie podujatie v histórii série Cup. Pôvodne však boli plánované na 250 kôl, no pre chybu v počítaní sa odmávali o dvadsať kôl skôr.

Daytona Beach and Road Course

Samozrejme, je tu trať, ktorá odštartovala desaťročia histórie v hlavnom meste pretekania na Floride. Daytona Beach and Road Course bola prvou traťou so „zmiešaným povrchom“, na ktorej Cup Series súťažila. Trať mala dĺžku dvoch míľ na asfalte a ďalšie dve na piesočnatej pláži pozdĺž Atlantického oceánu. NCS tu pretekala 10-krát od roku 1949 do roku 1958.

1948 NASCAR race on Daytona Beach

Oakland Stadium

Trikrát sa „pohárová séria“ išla na Oakland Stadium, na trati dlhej 0,625 míle s ultra vysokým klopením v zákrutách. Prvé preteky sa tu išli v roku 1951, posledné v 1954, potom sa trať prekonfigurovala na polmíľovku. Pri prvom podujatí sa z výhry radoval Marvin Burke, ktorý je jediným pretekárom NASCAR s perfektnou bilanciou. Vybojoval totiž výhru pri svojom jedinom štarte.

Willow Springs Speedway

Willow Springs International Raceway, ako znie súčasný názov, bol pôvodne 2,5-míle dlhý klasický okruh, ktorý však nemal spevnený povrch, trať bola pôvodne prašná. Cup Series sa tu predstavila dvakrát v rokoch 1956 a 1957, s výhrami Chucka Stevensona a Marvina Pancha. Smolou je, že z tejto doby sa nezanechali žiadne dostupné dobové fotografie.

fotografie: NASCARmedia.com, flickr.com

Trackbacks for this post

  1. […] Najunikátnejšie trate NASCAR Cup Series […]

Napsat komentář