Na západě zazářil Penske Racing

Trať Auto Club Speedway se stala dějištěm pátého podniku NASCAR Sprint Cup – jelo na se na dvojmílovém oválu, který pamatuje i závody IndyCar a ChampCar. Pole-postion si vyjel Kurt Busch a kromě jeho úspěchu se rovněž čekalo i na další tah Kevina Harvicka a Joeyho Logana – jezdců, kteří jsou aktuálně považování za jasné favority na zisk letošního titulu.

Po Kurta Busche se po jistých peripetijích proměnuje návrat do vozu NASCAR ve spanilou pohádku. Ve Phoenixu dojel na krásném pátém místě, start ve Fontáně pro něj znamenal 17. pole-postion kariéry.

Pohádku naopak nezažívá Brian Vickers, který se musel opět vzdálit z poza závodního volantu. Zdravotní problémy jej neustále pronásledují a tak vůz s číslem 55 tentokrát kočíroval Brett Moffitt, teprve 22ti letý mladík, který tvrdí muzika v rámci NASCAR K&N Pro Series East.

: startovní listina
: výsledky závodu
: průběžné pořadí

Ještě před startem se na pit-lane mírně spozdil Jeff Gordon, který řešil upnutí helmy a HANSu.

Hned po mávnutí zelenou vlajkou se dopředu vydal Kurt Busch společně se svým týmovým kolegou, Kevin Harvickem. Ten se v Kalifornii snažil (alespoň) o další dojezd v TOP 2. V přechozích sedmi závodech se Kevin umístil na prvním, potažmo druhém místě. Rekord z roku 1975 slyší na jméno jedenáct (Richard Petty).

Kdyby Kevin vyhrál i závod v Kalifornii, stal by se prvním jezdcem od roku 2007, kdy by se někomu podařilo vyhrát tři závody v řadě. Ve zmíněné sezóně se Jimmie Johnson podíval na Victory Lane hned ve čtyřech po sobě jdoucích závodech.
fontana2

Podívaná na Auto Club Speedway byla vypsána na 400 mil, neboli 200 kol. Průběh se vyznačuje divokou jízdou po jednotlivých restartech, kdy mají diváci k dispozici pohled na vozy řítící se přes 300km/h v některých případech i pětiřad. Počáteční velice divoký průběh však pravidelně vystřídá kroužení, které sice nepředvádí strhující podívanou v podobě těsných soubojů – o to více však jezdec musí zajíždět pravidelně rychlá a přesná kola. Závodních stop je na ACS hned několik, rozdílnost v jízdním stylu byla tedy znát u každého z jezdců.

První přerušení přišlo na řadu v 23. kole kdy se po několika průjezdech pod hlavním komisařem do sebe pustili Jeff Gordon a Kyla Busche zastupující David Ragan. V 99. kole jsme pak byli svědky největší rány odpoledne. Při výjezdu ze druhé zatáčky se spotter Sama Hornishe Jr. mírně unáhlil a nechal vůz s číslem 9 zavřít Trevora Bayne.

Zbytek žlutých fází, kterých celkem bylo sedm, bylo vytvořeno “nepořádkem na trati”. Tedy klasický průběh závodu v Kalifornii. Jezdci se ke svým mechanikům dostali ve dvou případech i během plného tempta.
fontana3

První místa pravidelně patřila Kevinu Harvickovi a Kurtu Buschovi. Dohromady pánové ve vedení strávili 99 kol. Po prvním rychlém pit-stopu se před ně však dostalo duo Denny Hamlin a Matt Kenseth. V první pětce se však ukázala i jindy méně skloňovaná jména – Alex Bowman nebo i Greg Biffle, který se během týdne svěřil, že tým Jacka Roushe zažívá pomalou smrt – nelze než souhlasit.

Ve 187. kole byla vyvěšena pátá žlutá fáze – opět neviditelný předmět na trati. Jde o tradiční taktiku série NASCAR, zdánlivě nevzrušivý závod zastínit hektickým dojezdem do cíle, způsobeným přerušením závodu těsně před koncem. Již v minulosti jsme zažili několik závodů ve Fontáně, jejichž průběh byl prakticky nezapamatovatelný – celkový dojem však ukotvil právě mohutný finiš.

Letošní kalifornská čtyřstovka se nesla v podobném scénáři.

Kevinu Harvickovi tentokrát restarty moc nedařili, neustále držel krok s Kurtem Buschem.
fontana4

Do bojů o vítězství se nakonec přidal i Jeff Gordon a Tony Stewart, kteří využili dalšího přerušení (ve 199. kole se na trati ocitnul další z nekonečné zásoby předmětů). Jmenovaná dvojice, společně s pravděpdoboně řádně nadrženým Gregem Bifflem, se při předposlední žluté fázi rozhodli nezajet ke svým mechaniků. Rozdíl mezi dvěma čerstvými pneumatikami a žádnými byl však záhy znát.

Závěrečných bojů se nezúčastnil Denny Hamlin, který byl obdařen penalizací za ztracené kolo na pit-lane. Jeho týmový kolega, Matt Kenseth, měl problémy se zadní polo-osou.

Do čela se tak opět dostal Harvick a Busch. Třetí místo patřilo Bradu Keselowskimu, který na ACS před tímto závodem dojel nejlépe na 18. místě a to v roce 2012.

Poslední přerušení zapříčinil utržený zadník nárazník Kyla Larsona.

Poslední dvě kola patřilu Bradovi, který se nadechnul na poslední útok – který mu vyšel. Kurt Busch se z vedoucího místa nakonec propadnul na místo třetí a to po kontaktu s lemující zdí ve čtvrté zatáčce.

A druhý dojel … Kevin Harvick. Pro něj to bylo osmé TOP 2.

Závod mimojiné dokončilo všech 43 startujících.

Příští týden je na programu Martinsville Speedway. Ve startovním poli bude debutovat jistý Chase Elliott, vyházející hvězda NASCAR.

Napsat komentář