Michaela Dorčíková absolvuje sezónu v EuroNASCAR

Slovensko bude mať opäť zastúpenie v sérii NASCAR Whelen Euro Series. Vo farbách Team Bulgaria absolvuje sezónu Michaela Dorčíková. O novej výzve informovala na svojom instagrame. 

Slovenská pretekárka bude jazdiť v Chevrolete Camaro #90 nového tímu Team Bulgaria, s ktorým bude súčasťou najvyššej EN Pro a zároveň bude bojovať v Challenger Trophy. Prvá Slovenka, ktorá dostala šancu štartovať v európskom seriáli NASCAR, preteká od roku 2013 v rôznych kategóriách – karting, auto slalom, okruhy, rally-X a tiež rally. Po prvý raz si vyskúšala „beštie“ poháňané motorom V8 v Drivers Recruitment Program v decembri 2018 a ako povedala – auto si okamžite získalo jej srdce. Keď sa teda v roku 2019 naskytla príležitosť postaviť sa na štartový rošt, neváhala sa pokúsiť vylepšiť svoje pretekárske skúsenosti. Debutovala v roku 2019 na nemeckom Hockenheimringu, druhý štart si pripísala v roku 2021, keď sa predstavila na okruhu v českom Moste.

„Až do Hockenheimringu bolo najsilnejším autom, s ktorým som jazdila na trati, Mazda MX-5 s výkonom 125 koní, takže výzva bola pre mňa obrovská. Nová trať, veľmi rýchle auto a konkurencieschopné pole. Ale páči sa mi, že EuroNASCAR je ako pohárové preteky, kde každý dostane v podstate rovnaké auto,“ povedala slovenská pretekárka. Pre sezónu 2023 sa opäť spojila s Robertom Wagnerom z MotorSPORTaktiv a tento rok sa zúčastní viac ako len jedných pretekov! Michaela bude prítomná už na štarte sezóny vo Valencii. Robert, ktorý sa zaoberá vývojom jazdcov a už niekoľko jazdcov zaradil do série NASCAR Whelen Euro Series, povedal, že je na Michaelu hrdý. „Michaelu poznám už takmer 10 rokov. Vždy som veril v jej jazdecké schopnosti, a preto je nevyhnutnou súčasťou môjho tímu MotorSPORTaktiv. Už dvakrát sme spolupracovali v rámci NWES. Na rok 2023 sa nám podarilo podpísať zmluvu s dvoma sponzormi – Orion a KeyMen, a zatiaľ sme zabezpečili financovanie troch pretekárskych víkendov.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Dorcikova (@slovakracinggirl)

V oboch predchádzajúcich štartoch súťažila v divízii EN PRO. Keďže bola úspešná v Challenger Trophy v Moste 2021, chce v súťaži pokračovať aj v roku 2023. „Neviem sa dočkať, kedy sa vrátim do poľa. Každý rok od roku 2019 som sa zamerala aspoň na jeden pretekársky víkend NASCAR Whelen Euro Series. Po dvoch pódiových umiestneniach v Moste 2021 som mala ešte väčšiu motiváciu bojovať ďalej. Minulý rok som mala v pláne opäť ísť do Mosta, ale kvôli celosezónnemu angažmánu v rely a nehode pár týždňov pred pretekmi v Česku som si musela dať dlhšiu pauzu na trati a vynechala som polovicu sezóny. Už vtedy som vedela, že urobím všetko pre to, aby som sa opäť dostala na NWES rošt. Vďaka manažmentu MotorSPORTaktiv sa nám podarilo zabezpečiť financovanie na rok 2023 partnerstvom s rakúskymi spoločnosťami Orion a KeyMen, za čo som nesmierne vďačná,“ prezradila.

Dorčíková môže byť druhým menom zo Slovenska, ktoré v EuroNASCAR absolvuje kompletnú sezónu. Vlani v EuroNASCAR 2 štartoval vo farbách PK Carsport Christian Malchárek. Ten zatiaľ nefiguruje v plánoch tímu pre túto sezónu, v štartovej listine pre víkendové podujatie vo Valencii je však pri tomto tíme stále voľná pozícia jazdca.

Team Bulgaria je novým tímom na súpiske NASCAR Whelen Euro Series, jazdiť bude na Chevrolete Camaro so štartovým číslom 90. Zakladajúce duo tímu, Alfonso Bacci a Gino Miedico, pôsobí v motošporte desať rokov. „Náš dôvod, prečo sme sa pripojili k EuroNASCAR, je jeho veľká viditeľnosť v celej Európe,“ povedal Alfonso Bacci. „NASCAR je dobre známy v USA aj tu v Európe a vďaka organizácii je dobre riadený. Medzinárodné publikum rastie zo dňa na deň a vďaka vzrušujúcim pretekom na šiestich najlepších tratiach v Európe ponúka EuroNASCAR veľkolepé a tesné preteky. Naozaj sa tešíme, že šampionát začneme správne.“

Michaela sa pripojí na štartový rošt vo farbách bulharského tímu so Chevroletom Camaro #90 ako ich prvý jazdec v divízii EN PRO. V sérii debutuje bulharsko-taliansky spoločný projekt pod vedením dua Alfonso Bacci a Gino Miedico a obe strany to považujú za sľubné partnerstvo. „Sme radi, že máme Michaelu v tíme, pretože je veľmi rýchla a milá. Je to dobrá príležitosť pre nás oboch. Veríme, že z toho spoločne urobíme krásne dobrodružstvo,“ povedal Bacci.

Team Bulgaria je novým tímom na súpiske NASCAR Whelen Euro Series, dostane technickú podporu od Academy Motorsport (autá #1 a #5) v prvých pretekoch šampionátu. Michaela už pretekala s Academy Motorsport v roku 2021 po debute s Alex Caffi Motorsports v roku 2019. „Plne verím Academy Motorsport a keďže Stefano Bacci je brat Alfonsa, som si istá, že spolupráca v tíme bude od začiatku fungovať dobre. Som nadšená, že začnem sezónu s Team Bulgaria. Mať nové tímy v šampionáte je vždy znakom rastu, ktorý môžeme v priebehu rokov vidieť v sérii NASCAR Whelen Euro Series. Poďakovanie patrí aj Jeromovi Galpinovi, generálnemu riaditeľovi série, ktorý nám pomohol spojiť sa,“ doplnila naša pretekárka.

Nová sezóna NASCAR Whelen Euro Series štartuje už najbližší víkend dvoma pretekmi v španielskej Valencii. Následne sa pretekári predstavia ešte na okruhoch Brands Hatch (GBR), Vallelunga (ITA), Most (CZE), Oschersleben (GER) a Zolder (BEL). Okrem Dorčíkovej bude v EuroNASCAR Pro, už tradične, bojovať o body aj český jazdec Martin Doubek

fotografie: Michaela Dorčíková, euronascar.com

Napsat komentář