Menej cautions v pretekoch? Pridajte viac tréningov!

Počet žltých fáz počas pretekov NASCAR Cup Series sa výrazne zvýšil. Brad Keselowski sa nedávno vyjadril, že namiesto jazdenia na simulátore by bol radšej, keby NASCAR každý víkend rozšíril čas určený na tréningy.

Pohárová séria zaznamenala nárast o 72,7% v počte žltých fáz spôsobených nehodami či roztočeniami oproti počtu v úvodných pätnástich podujatiach v minulej sezóne. Až v šiestich pretekoch tejto sezóny (40%) nemusel víťaz zastavovať v boxoch pod zelenou vlajkou. Nedávna Coca-Cola 600 v Charlotte mala 18 cautions, z čoho bolo až štrnásť pre nehody a šmyky.

Keselowski tiež poznamenáva, že extra tréning by pomohol tímom naučiť sa nuansy Next Gen auta. Čím viac času na trati, tým viac tímov sa môže prispôsobiť a prípadne znížiť riziko nehôd. „Myslím si, že preteky dozreli do bodu, kedy sa dostaneme na trať a nebudeme mať žiadne žlté vlajky a nič sa nestane. Teraz nemôžeme odjazdiť viac ako 20 alebo 30 kôl, kamkoľvek ideme. Musíme nájsť ten správny stred medzi,“ prezradil spolumajiteľ RFK Racing.

GettyImages-1399988047-scaled

Parker Kligerman, ktorý absolvoval svoje prvé preteky v aute Next Gen tejto sezóny minulý víkend na World Wide Technology Raceway, poznamenal, odlišné je nové auto pre jazdca v porovnaní s minuloročným modelom. „Toto je úplne iné. Môžeme zahodiť všetko, čo sme sa za posledné desaťročie naučili o šoférovaní stock car. Jednoducho musíte zresetovať, začať odznova a prísť na to, ako túto vec riadiť,“ prezradil. Doplnil, že je to úplne iný pocit, s ktorým sa treba vyrovnať. „Aero efekty sú úplne iné ako čokoľvek, čo sme zažili. Množstvo preraďovania je odlišné, brzdy sú odlišné. Spôsob, akým cítite pneumatiku a vlastne to, ako vnímate rýchlosť a vytvárate rýchlosť a kde je priľnavosť, je úplne iný,“ dodal.

Aj to sú dôvody prečo Keselowski chce, aby sa počet tréningov výrazne zvýšil a jazdci získali viac praxe. Tréningy boli zredukované, ako krok šetriaci náklady pre tímy. Len šesť z 36 bodovaných pretekov má v tejto sezóne tréningy dlhšie ako 20 minút. Pätstovka v Daytone, jarná Atlanta, Bristol Dirt, Gateway, Nashville a majstrovský víkend Phoenixe majú 50-minútový tréning. Pri tak malom počte tréningov nemusia mať úplne pripravené náhradné auto. Niektoré organizácie s viacerými autami neprinášajú záložné auto pre každý zo svojich tímov. Vďaka tomu sa tímy výrazne spoliehajú na simulátory.

„Ušetrili sme možno milión či dva na cestovaní a všetko sme to minuli na simulátor a inžinierstvo, aby sme na trati vyložili auto, neprefúkli pneumatiky a stále boli rýchli. A to pravdepodobne nikomu nefunguje. Je určite čas pozrieť sa späť a zaspomínať, ako vyzerali víkendové programy v minulosti,“ povedal Keselowski.

GettyImages-1400001268-scaled

Corey LaJoie, ktorý búral v tréningu pred Coca-Cola 600 a v pretekoch po problémoch s ľavou zadnou pneumatikou na jeho backup aute, povedal, že si nemyslí, že viac času na tréning je to najlepšie. „Keby sme mali viac tréningov, mohol som zničiť ešte jedno. Je zrejmé, že čokoľvek, čo sme mali v Charlotte, nebolo to najlepšie. Myslím, že či budete mať 50 minút tréningu ako v Gateway alebo 20-minútový ako v Charlotte, vyskytnú sa rovnaké problémy. To, čo vymyslíte s nastavením, je to, s čím ste v podstate oboznámený, či už máte päť minút tréningu, žiadny tréning alebo hodinu,“ povedal minulý víkend.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář