Léto podle Kyla Busche – jedině vítězství!

Ovál Indianapolis Motor Speedway je trať, která nepotřebuje dále představovat. Dvě a půl míle dlouhé monstrum, jehož historie se začala psát roku 1909 a za sebou má 99 pětisetmílových závodů formulového šílenství zvané IndyCar. Od roku 1994 se však do staré cihelny pravidelně sjíždějí i příznívci závodů stock car, tedy závodů NASCAR.

Do 20. závodu sezóny Sprint Cup se nejlépe kvalifikoval Carl Edwards, který si během páteční měřené jízdy dojel pro svoji 15. pole-postion. A právě jezdci týmu Joe Gibbs Racing byli nejvíce vidět – tedy společně s matadory stájí Penske Racing a Stewart Haas Racing.

Před samotným závodem se ovšem více než jednou připomenul fakt, který se nese celou letošní sezónou. A sice konec kariéry Jeffa Gordona. Ten zde vyhrál pět závodů a společně s Michaelem Schumacherem tak drží první místo v počtu vítězství z nejslavnějšího oválu světa. Kromě kolonky vítězství se Gordon může pochlubit pokořením i ostatních statistik.

Letošní sezóna však čtyřnásobnému šampiónovi mnoho radosti zatím nepřinesla. Naopak kdo se do státu Indiana těšil možná více než ostatní, byl Martin Truex Jr. Jak praví pověst – tomu komu se daří na trati Pocono Raceway, bude se dařit v Indy – Truex Jr. si ze závodu nedaleko Long Pondu odvezl vzpomínku na (zaslouženou) návštěvu Victory Lane.

Závod byl vypsán na 160 kol, tedy 400 mil. 22. závod na IMS série NASCAR tak mohl začít.

Hned po startu se do vedení dostal Joey Logano, který startoval z první řady. Společně s Bradem Keselowskim tak chtěli Rogerovi Penskemu umožnit připsat si další zářez – tedy vítězství NASCAR z IMS. Sám Penske, který vyhrál “500” hned 16krát, se nechal vidět i během závodu Xfinity Series, který po velkém boji s Ryanem Blaneym vyhrál Kyle Busch. Kyle se mimojiné zmocnil i závodů NSC na okruhu v Loudonu a Kentucky. V Indy tedy útočil na tripple.

V první desítce se po celý závod ukazovali jezdci již zmiňovaných týmů. Kevin Harvick si díky 75 kolům strávených ve vedení odvezl bonusový bod. Zdatným soupeřem mu však byl Joey Logano, Brad Keselowski a v neposlední řadě i Carl Edwards s Kylem Buschem.

: výsledky závodu
: průběžné pořadí

Žlutá fáze se během závodu ozvala hned v devíti případech, což je nejvíce od roku 2008. Do problémů se dostal Dale Earnhardt Jr. či Jeff Gordon, který se připletl do smyku Clinta Bowyera. Pro Jeffa to je možná zlomový okamžik, nyní je v průběžném pořadí na 12. místě a bez jediného vítězství.

Časté přerušení závodu pak zapříčinilo i časté průjězdy boxovou komunikací. Rozdílná taktika boxových zastávek se však časem vrátila do původních kolejí. Ke slovu se dostalo i pravidlo Green-White-Checkers.

Kevin Harvick, který toho dne byl na trati opět nejrychlejší nakonec doplatil na své chyby. Ty se dostavily nejméně nevhod a sice během dvou posledních restartů. Ty Kevin takříkajíc mírně zaspal. Ze vzniklé situace okamžitě profitoval Joey Logano a hlavně Kyle Busch.

Poslední dvě rychlá kola pak patřila “lentilkové” osmnáctce.

Cílem jako první projel Kyle Busch a druhý Joey Logano. Kevin Harvick se pod šachovnicovou vlajkou prohnal jako třetí. První pětku v cíly pak uzavřelo duo Martin Truex Jr. a Denny Hamlin.

Za zmínku jistě stojí i skvělé deváté místo Kyla Larsona a 18. příčka pro Chase Elliotta. Jimmie Johnson dojel na 15. místě.

Kyle Busch se díky vítězství opět o něco přiblížil k aktuálně třicátému Justinovi Allgaierovi, na kterého nyní ztrácí 23 bodů. Buschovi účast v letošním Chase for the Cup je více než jistá.

Kromě jasně vydlážděné cesty do letošního finále se Kyle střihnul třetí po sobě jdoucí vítězství. Věc, která se povedla od roku 1994 teprve po šesté. Fakt, který svědčí o naprosté vyrovnanosti závodů NASCAR.