Kvalifikace ve znamení velkého zděšení

První víkend tzv. speedweeks byl završen tradiční kvalifikací na největší závod sezóny – Daytona 500. Pokud jde o tradici, letošní rok nebyl jako ty, co aktuálnímu zahájení sezóny předcházelo. Řeč je o novém formátu kvalifikace, který tak nějak nevyšel.

Do dnešních dnů se jezdci kvalifikovali “single-car”, neboli každý vyjel na trať sám, k dispozici měl dvě rychlá kola. Dva nejrychlejší se zhostili první řady na startu Daytona 500. Ostatní se následně těšili na čtvrteční duely.

Letošní nedělní show se nesla v duchu nového formátu. Startovní pole bylo naslepo rozlosováno do dvou skupin. Jezdci tak na dvakrát vyrazili společně na trať. Ve vláčku měli možnost či šanci najít ten správný moment, kdy cílovou páskou projeli co možná nejrychleji. Pro nezaujatého diváka jistě zajímavá podívaná. Pro jezdce a týmy, kteří celou zimu pracovali na přípravách vozu pro největší závod sezóny, to byl spíše špatný sen.

Obavy se potvrdily hned v první části kvalifikace, kdy bourali Clint Bowyer, Reed Sorenson … a další. Celkem pět minut dlouhá první část kvalifikace se roztrhla na dvě tak už zmatečné části. Třešničkou na dortu pak byl moment vlastního startu. Jezdci vyráželi z pit-lane, a jelikož v Daytoně není dobré být při výjezdu z poslední zatáčky na první místě, nikomu se na trať nechtělo.

Následovalo tedy čekání na moment, kdy by jezdci byli schopni odkroužit alespoň dvě rychlá kola. Druhá část startovního pole se kvalifikační pětiminutovkou prohnalo bez karambolu. Následovala část 24ti nejrychlejších, ze které se do třetí části kvalifikace probojovala skupina dvanácti šťastlivců.

Pole-position si pro sebe nakonec utrhnul, ano, Jeff Gordon. Pro něj to byla druhá vyhraná kvalifikace na největší závod sezóny a bude tak útočit na svůj čtvrtý vavřín ve slavné pětistovce. Vedle něj se do první řady postaví, ano, Jimmie Johnson. Čtvrtý start z první řady a pokus o třetí vítězství v závdě Daytona 500. Tolik čísla.

O zbytku startovního pole se rozhodne během čtvrtečních duelů, které – bohužel pro česky mluvící fanoušky – začínají daleko po půl noci, tedy v pátek.

Výsledky kvalifikace : zde
Line-up na čtvrteční duely : zde

Napsat komentář