Keď Pettymu viseli ruky z auta alebo ako vznikla okenná sieťka

Richard Petty and Donnie Allison

Počas 74-ročnej histórie NASCAR je jednou z najdôležitejších priorít bezpečnosť fanúšikov a jazdcov. Jedna bezpečnostná novinka prišla po pamätnej nehode Richarda Pettyho v Darlingtone v roku 1970.

Po havárii Richarda Pettyho počas Rebel 400 v Darlingtone v roku 1970, kde jeho ruky a rameno viseli von z auta, musia mať všetky autá okennú sieť, ktorá zadrží ruky vodiča počas nehody a ochráni ho pred lietajúcimi úlomkami. Jazdci sú tiež poučení, aby po nehode spustili okennú sieťku, aby dali najavo, že sú nezranení.

Keď mu na pomoc pribehli členovia posádky v boxoch o jeho stave bola veľká neistota. Pettyho opatrne vybrali z auta a previezli do infield care centra na okruhu a následne do McLeod Medical Center neďaleko Florence v Južnej Karolíne. Petty mal vykĺbené rameno, otras mozgu a rezné rany a modriny v dôsledku nárazu. „Nepamätám si nič z tej nehody. Vždy som hovoril, že keď prestanem pretekať, asi to bude keď sa aj ja zraním tak, že už jednoducho nemôžem pretekať. Táto nehoda však také ešte nebola,“ prezradil.

Predstavitelia NASCAR okamžite začali hľadať spôsob, ako udržať jazdcov vo svojom aute počas prevrátenia. A objavila sa myšlienka vytvoriť sieť, ktorá by zakryla otvor okna na strane vodiča. Bezpečnostné zariadenie bolo pôvodne štvorcová sieťovina, s tyčou v hornej časti, ktorá v spodnej časti bola pripútaná bezpečnostnou západkou. Počas 70. rokov 20. storočia sa sieťka rozšírila, ale zostal štvorcový stred okenného otvoru. Ochranné okenné siete boli prvýkrát použité na Dover International Speedway 20. septembra 1970.

252415262

„Po Pettyho nehode v Darlingtone, NASCAR cítil, že musí niečo urobiť aby jazdci nevypadli z áut v situácii prevrátenia,“ povedal člen Siene slávy NASCAR Bobby Allison. „Nehoda, ktorú mal v ten deň Petty spôsobila, že jeho ruky a horná časť tela sa dostala von a skoro ho to dostalo pod auto. Potrebovali sme si teda niečo v aute pre prípad, že by sa to stalo. Okenné siete fungovali neuveriteľne dobre a počas rokov sa výrazne zlepšili. Dnes sú na tom pretekári oveľa lepšie, ako sme to mali v tých časoch my,“ dodal.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář