Kansas: SpongeBob, déšť a vysoušeče

Závod v Kansasu, jak je již téměř letošní tradicí, provázely nepříznivé vlivy počasí. Kvalifikace na závod byla odjeta bez problémů, ale v den závodu se nad okruhem začala stahovat mračna a to doslova a ne jednou.

Pole Position na závod SpongeBob Squarepants 400 si vyjel Joey Logano, který má tak letos na kontě již čtyři Poles a stal se tak naprostým rekordmanem. Právě on se ujal v prvních kolech vedení. Do časných problémů se dostal Jimmie Johsnon, který se dostal na zadní rovince do smyku, ale dokázal svou osmačtyřicítku ukočírovat, takže nedošla žádného poničení. Jak ve všem figuroval za ním těsně jedoucí Dale Earnhardt Jr.?

Prvního přerušení jsme se dočkali záhy a to v osmém kole. Do smyku se dostal J.J. Yeley, který se snažil vyhnout zpomalujícímu Jeb Burtonovi, kterému se zula pneumatika. Možnosti zajet k mechanikům využilo pouze sedm jezdců, mezi nimi i Jimmie Johsnon.

První pětka pro restart ve dvanáctém kole vypadala takto: 22 78 5 4 41. Během následujícího kroužení, které se až neobvykle neslo v nekonečném stěžování si jezdců na svá auta, se do problémů dostal i Kyle Larson, ten se vydal na líbačku s horní lemující zdí a ztratil tak pár míst. Přesto jeho vůz nebyl poškozen.

Koho se vyplatilo během závodu v Kansasu sledovat byl rozhodně mladík Erik Jones. Pro něj byl SpongeBob Squarepants 400 oficiálním debutem v nejvyšší sérii NASCAR. Do závodu vystartoval z dvanácté pozice, později se propadl až na dvanáctou první, i on patřil k těm jejich vůz byl neposlušný. Problémy ale byly mechaniky odstraněny a tak se Jones prodíral polem kupředu. Kansas mu navíc sedí, protože během závodu TOYOTA TUNDRA 250, který se odjel předchozího dne, dokončil závod na jedenáctém místě.

Ve 25 kole se na čele stále držel Logano, který v součtu strávil na pozici vedoucího jezdce dvacet devět kol. V okamžiku, kdy se o předjížděcí manévr pokusil druhý Harvick, byla vyvěšena Competition Caution. Prvním jezdcem, pro kterého závodní den skončil byl Alex Bowman, ten se odebral z trati kvůli problémům se zapalováním.

Kromě dvou vozů všichni jezdci využili možnosti zajet k mechanikům, strategie v mnoha případech znamenala výměnu pouze dvou kol. Nejrychlejší byl Logano, Kurt Busch, Kevin Harvick, Truex Jr. a McMurray. Po restartu se vedení ujal Kurt Busch. V součtu kol strávených ve vedení ale nedokázal pokořit Logana, protože jich nasbíral pouhou dvacítku. Logano se zatím propadl na čtvrtou pozici, třetí kroužil Truex Jr. a druhý Harvick. Dravý Harvick nakonec získal vedení a to ve třicátém kole. Harvick strávil ve vedení sečteno podtrženo padesát tři kol. Ve vedení ho později vystřídal Truex Jr. a oči všech se začaly stáčet mimo závodní okruh a s hrůzou sledovaly předpovídaný, blížící se bouřkový mrak.
SpongeBob SquarePants 400

Prozatím se ale kroužilo dál, v 77. kole zahájil zastávky pod zelenými vlajkami Joey Logano, v 84. kole měli již všichni vyměněná kola a dočerpané palivo, na čelo závodu se vrátil Truex Jr. Právě Truex Jr. si ze závodu odnesl bonusový bod za nejvíce kol ve vedení. Na čele jich odkroutil necelou stovku, přesně potom devadesát pět. Navíc si na druhého Harvicka vyjel náskok 1,3 vteřiny.

V 94. kole se potřetí mávalo žlutými vlajkami. Jeb Burton nezvládl čtvrtou zatáčku a smyk zakončil na trávníku. Z Lucky Dog se mohl radovat Dale Earnhardt Jr. Jenomže v ten moment se ozval report Jeffa Gordona: „I got really big rain drops here.“ („Mám tu opravdu velké kapky.“) Bylo jasné, že bouřka se dostavila nad okruh. Ze žluté fáze se najednou stala červená. Vozy byly povolány na Pit uličku, kde byly schovány pod pláštěnky. Červená fáze trvala dvě hodiny a šestnáct minut.

Ještě před tímto přerušením si Joey Logano vyslechl, že byl penalizován, jeho mechanici vyrazili přes Pit zídku příliš brzy, a že to pro něj znamená start z posledního místa vedoucího kola. Přesto nyní bylo 99. kolo a závod stál. Celkem bylo naplánováno 267 kol, závod tedy nestihl ani dojít do své poloviny.

Po tom, co vysoušecí vozy oválu Kansas Speedway předvedly obdivuhodné výkony, se vozy mohly zase vrátit na trať. Po restartu se vedení ujal Truex Jr. Jenomže už ve 121. kole se opět mávalo žlutými vlajkami. Do smyku se dostal David Ragan, který svou „SpongeBobáckou“ pět a padesátku zaparkoval vůbec na tom nejlepším místě, kterési na okruhu mohl vybrat a sice přímo v obřím nápisu SpongeBob Squarepants.

Pit ulička byla otevřena a očekávala nával jezdců. Nejrychlejší potom byli 78, 4, 41, 5, 20, tři jezdci ale k mechanikům nezajeli vůbec – Keselowski, Edwards a Hamlin, ti tak díky tomu odstartovali z prvních řad. Bitvu o vedení sváděl Keselowski s Edwardsem, Keselowski byl ale rychlejší a tak se ve 129. kole ujal vedení. Jenomže se opět mávalo žlutými vlajkami. Do smyku se svévolně dostal Kenseth, následující dopravní zmatek nezvládl Stewart a opřel se o lemující zeď. Kenseth zatím svému týmu sdělil diagnózu: „odešla“ pneumatika, bez varování, bez signálu.

Vraťme se na chvíli k Eriku Jonesovi. Ten se ve 145. kole nacházel na třinácté pozici a nechával za sebou i velmi zkušené jezdce. Ve 159. kole se potom dokázal probojovat do TOP10. Po sérii druhých zastávek u mechaniků za plného závodního tempa, několika desítkách odkroužených kol, šestého přerušení o které se postaral Bowyer se Stenhousem Jr. ale přichází osudová rána. Erik Jones se dostává do smyku a za ním jedoucí Johnson jej otáčí a posílá rovnou do zdi. Erik se v radiové komunikaci omluvil týmu a sdělil jim, že prostě ztratil kontrolu. Po konfliktu tak Jones odjíždí ve 195. kole rovnou do garáže a to z šesté pozice.

Restartovalo se ve dvoustém kole, penalizaci si opět vysloužil Logano, který zajel na Pit příliš brzy. Už osmé přerušení měli na svědomí pánové Hornish Jr. a Hamlin. Hamlin se po smyku, způsobeného unavenou pneumatikou vydává vstříc lemující zdi. Na Pit road se s blížícím se koncem odehrálo drama v podobě strategie. Většina jezdeckého pole zvolila přezutí dvou kol, Menard například nechtěl vyměnit žádné kolo.

S máváním zelenou vlajkou zbývalo do cíle pět a padesát kol. Bitvu o vedení svádel Harvick a Larson. Harvick zvítězil a pokračoval na čele závodu. Na trať se také vrátil opravený Erik Jones, jeho ztráta ale byla dvacet tři kol. Velmi nadějně rozjetý závod nakonec dokončil na čtyřicátém místě.

Na čele závodu se moc neměnilo, Harvick si s odstupem hlídal své vedení, druhý kroužil Truex Jr. a třetí Larson. Truex Jr. byl velmi blízko výhře, o které dozajista dlouho sní. Od jeho posledního vítězného závodu totiž uběhlo již 66 závodů.

Do cíle zbývaly necelé dvě desítky kol. Mnoho týmů spekulovala o otázce paliva a někteří jezdci dostali příkaz šetřit. Kdo nešetřil byl Harvick, který se na druhého Truexe vyjel náskok 1,5 vteřiny. Jenomže mu to nebylo nic platné, dvanáct kol před cílem boural Stenhouse Jr. a hra začala.  Někteří z jezdců zadních řad zůstala na trati, ale jinak vedoucí jezdci zajeli k mechanikům bez výjimek. Penalizaci obdržel pěkně rozjetý Menard. Mechanikovi totiž uteklo kolo.

Při restartu obsadil čelo závodu Johnson, Earnhardt Jr., Kurt Busch, Gordon, TruexJr, Harvick, Larson, Kenseth,  Kahne, Keselowski. Jediné přerušení v ten pravý čas a perfektní Pit Stop vynesl jinak téměř neviditelnému Johnsonovi první pozici. Po restartu svedli bitvu o vedení Johnson a Earnhardt Jr. a přesto, že se Johnson ujal vedení, Earnhardt Jr. se nevzdával a do všeho se dravě míchal Harvick. Johsnon ale začal ostatním ujíždět, na druhého Harvicka si vyjel náskok 0,59 vteřiny. Ani dvě kola před cílem se nic nezměnilo a Johnson měl cestu k bílé a později i šachovnicové vlajce volnou.

Jimmie Johnson si s pouhými deseti koly strávených ve vedení dojel pro své 73. vítězství kariéry ve Sprint Cupu.

VÝSLEDKY ZÁVODU

Příští týden nás čeká exhibiční závod All Star race. Nezapomeňte navštívit náš facebook, nebo fanouškovský facebook NASCAR CZ.