Justin Marks: „Ross Chastain bude šampiónom NASCAR“

Ross Chastain zažil počas víkendu v Gateway svoj najhorší deň v aktuálnej sezóne. Majiteľ jeho tímu Justin Marks sa však pozeral dopredu na to, čo by mohol byť Chastainov najlepší deň v živote.

Marks obhajoval svojho 29-ročného jazdca po incidentoch s Dennym Hamlinom a Chaseom Elliottom v nedeľňajších pretekoch NASCAR Cup Series na World Wide Technology Raceway a poznamenal, že Chastain, ktorý má v tejto sezóne dve víťazstvá, je na ceste k veľkému úspechu. „Toto je veľmi, veľmi súťaživý šport a bojujete o každý jeden centimeter. Ide o to, že je nováčik v prvej päťke a etablovaným mužom z prvej päťky sa nepáči, že tam je nováčik. Som na neho super, super hrdý,“ povedal Justin Marks v rozhovore pre NBC Sports. „Je veľmi agresívny. To je to, čo sa vyžaduje pri boji o víťazstvo v pretekoch a nakoniec ho to dostane tam, kde sa stane šampiónom NASCAR. Jeho agresivita sa zhoduje s jeho talentom,“ dodal.

„Povedal by som, že chlapci z Trackhouse boli rýchli všade,“ povedal Kyle Busch, ktorý v nedeľu skončil druhý za Joey Loganom. Mnohí sa pýtajú, či by mal byť Chastain považovaný za hrozbu v boji o titul, či dokonca favorita. Na Circuit of the Americas s ním o výhru bojoval skúsený AJ Allmendinger. Ten v spomínaných súbojoch dokonca videl jazdca kvalít šampióna. „Keď som ho prenasledoval v Austine, pomyslel som si:  ‚Človeče, možno sa snažím predbehnúť šampióna‘,“ povedal jazdec Kaulig Racing v NASCAR on NBC Podcast. „Je skutočne silný. Už by som ho nenazýval len čiernym koňom.“

NASCAR Cup Series GEICO 500

V nedeľu Chastain absolvoval 130. preteky v NASCAR Cup Series. Ak by tento rok získal majstrovský titul, prišlo by to v jeho 151. štarte v sérii. Iba štyria jazdci od roku 2000 získali titul v NCS pred 155. štartom v kariére: Brad Keselowski získal titul v roku 2012 pri svojom 125. štarte, Tony Stewart v roku 2002 pri 140. štarte, Matt Kenseth v 2003 pri svojom 147. štarte v NCS a Kurt Busch dosiahol v roku 2004 korunu šampióna pri svojom 150. Cup Series štarte.

Kľúčový rozdiel medzi týmito jazdcami a Chastainom je však v tom, že každý z týchto štyroch pôsobil v elitných pohárových tímoch buď od začiatku alebo na začiatku svojej pohárovej kariéry. Prvých 79 zo 130 štartov Chastaina v Cup Series bolo primárne s tímami, ktoré boli podfinancované. Skutočne má za sebou len asi 50 štartov s dobrou organizáciou a tento rok je jeho prvým, keď reálne jazdí na predných pozíciach. Jazdec Trackhouse má v tejto sezóne deväť umiestnení v TOP10, viac má tento rok iba Kyle Busch (11).