Johnson: „Rozhodně je to zklamání.“

Jimmie Johnson, šestinásobný šampion nejvyšší série NASCAR vypadl z bojů o titul, scénář velmi podobný minulému roku, kdy jsme ho v Chase for the Cup postrádali také. Jak velké je to překvapení? Dochází konečně na slova věštců, kteří o Johnsonovi tvrdí, že už má „dozávodíno“? 

Závod AAA 400, který byl odmávnut v Doveru minulý týden, oddělil postupovou dvanáctku v níž, světe div se, není Jimmie Johnson a přitom by se dalo více méně očekávat, že Johnson bez problémů postoupí. Ještě před závodem byl na pátém místě v rámci průběžného pořadí a navíc se jelo v Doveru, na trati, kde Johnson z dvaceti sedmi startů desetkrát zvítězil a celkem čtrnáct-krát zakončil závod uvnitř první pětky. To vše mu vynáší průměrný dojezd 7,9. Přičteme k tomu navíc fakt, že Johnson zde ve vedení strávil 2999 kol a určitě se tetelil štěstím až si odkrouhne jubilejní 3000 kolo.

Bohužel se tým čtyřicet osmičky potýkal s mechanickým selháním na pravé zadní nápravě, které přišlo po stovce odkroužených kol, podstata všeho přitom byla závažná v takové míře, že ji nebylo možné napravit při běžném Pit Stopu.

Je už Johnson z formy?

Během prvních dvou závodů prvního kola Chase for the Cup se Johnson ukazoval jako bývalý šampion, jeho výsledky v Chicagolandu a New Hampshire byly jedenácté a šesté místo. Poměrně slušné výsledky. Jenomže od druhé poloviny letošní sezóny se Johnsonovi příliš nedařilo. Od červencového závodu v Daytoně se mu jednou podařilo dojet v TOP 5 a celkem šestkrát v TOP 10, průměrný dojezd, bez jediného kola stráveného ve vedení, činí v těchto závodech 15,9.

Jsou jiné týmy prostě lepší? 

Tým Hendrick Motorsports je jedním z nejúspěšnějších týmů v historii NASCAR a díky výhrám svých svěřenců si drží první místo v mnoha tabulkách. Jenomže do popředí se díky dravosti jiných jezdců dostávají i jiné týmy. Například tým Penske táhne Joey Logano, který letos se svým zářivým úsměvem třikrát vyhrál a v průběžném pořadí mu patří druhá příčka. Jeho týmový kolega Brad Keselowski je s jednou výhrou na osmé příčce. Díky pouze dvěma želízkům, je momentálně celý tým Penske v CFTC. Další ze zářivých je tým Joe Gibbs Racing – Matt Keseth s pěti výhrami vede tabulku průběžného pořadí a zahanbit se nenechává ani Denny Hamlin, který je třetí, navíc následován čtvrtým Carlem Edwardsem. A ani Kyle Busch nestojí mimo Chase. A do popředí zájmů se také více dostává Kevin Harvick z týmu Stewart-Haas Racing. Tým Ricka Hendricka tak má dnešní dny silnou konkurenci. Ze čtyř jeho svěřenců se do Chase probojovali Jeff Gordon a jen tak tak Dale Earnhardt Jr.

O duu Johnson/Knaus se hovoří bez ostychu jako o nejlepší kombinaci jezdce a velitele posádky, jakou jsme v moderní historii NASCAR mohli vidět. Jenomže nic netrvá věčně. Prospěl by Johnsonovi nový velitel? A nebo je prostě už na čase se s érou NASCAR zvané Jimmie Johnson prostě rozloučit?

„Rozhodně je to zklamání.“ Řekl po závodě Johnson, který si na svůj sedmý titul bude muset ještě minimálně rok počkat. „Nikdy bych nevěřil, že mě z bojů o titul dostane těsnění nápravy. Ale to je prostě závodění, ukazuje to, jak důležité je mít skvělý tým a že správné fungování kdejakého komponentu nemůžete brát za samozřejmost.“ Pokračoval Johnson a dodává: „Ano, je to srdcervoucí, ale my už s tím nic neuděláme, budeme se nadále snažit vyhrávat závody a pokusíme se uzavřít sezónu silní.“

 

Napsat komentář