Je Talladega Superspeedway skutočne prekliatou traťou?

Počas víkendu sa séria NASCAR presunie na ovál Talladega Superspeedway. Trať v Alabame patrí medzi divácky najobľúbenejšie, no zároveň sa ponúka otázka či fámy o jej prekliatí sú skutočne pravdivé.

Tri-oval s dĺžkou 2.66 míle bol otvorený v septembri 1969, početné podivné udalosti, ktoré sa na trati stali najmä v 70. a 80. rokoch viedli k fámam, že najdlhší ovál v kalendári NASCAR je prekliaty. Príbehy o pôvode kliatby sa líšia. Niektorí tvrdia, že spuperspeedway sa nachádza na mieste, ktoré bolo kedysi indiánskym pohrebiskom. Ďalší tvrdia, že miestny indiánsky kmeň usporiadal v údolí, kde sa nachádza trať dostihové preteky, pri ktorých spadol z koňa a následne zahynul ich náčelník. Existuje aj verzia, že na územie uvalil kliatbu šaman po tom, čo bol jeho kmeň vyhnaný z údolia za spoluprácu s Andrewom Jacksonom. Tak či onak, počas dlhých rokov sa na trati dejú niekedy až nevysvetliteľné situácie a smrteľné nehody, ktoré verziu kliatby posilňujú.

NASCAR XFINITY Series Sparks Energy 300

Počas augustových pretekov Talladega 500 v roku 1973 sa do incidentu so svojim Mercury v tretej zákrute dostal Larry Smith, vychádzajúca hviezdička NASCAR. Jeho voz narazil do bariéry, zdal sa však byť celkom mierny, čo viedlo väčšinu sledujúcich k presvedčeniu, že Smithovi sa nič nestalo a čoskoro vystúpi zo svojho auta. Nevystúpil. Ako čas plynul, záujem o informácie o jeho stave narastal, no potom prišlo oznámenie, že zomrel na následky nehody. Neskôr sa šírila fáma, že Smith zomrel na zranenie hlavy. Mohol by prežiť, keby si nevyrezal veľkú časť vypchávky v prilbe, aby si udržal svoje vlasy na mieste. Bolo to približne v rovnakom čase, keď sa šírila ďalšia fáma. Bolo ťažké tomu uveriť, ani médiá ju nejako nešírili, ako o nej vôbec informovali. Ale noc pred pretekmi došlo údajne v garážach ku sabotáži a poškodených bolo 26 áut.

Preteky odštartovali podľa plánu, takže bolo ťažšie uveriť, že sa niečo také stalo. Ale ešte chvíľu po štarte niekoľko crew chiefov a členov tímu povedalo, že sa skutočne niečo stalo. Škody sa pohybovali od škrabancov na karosérii áut až po prepichnuté pneumatiky. Bolo ťažké uveriť, že niekto mohol spáchať sabotáž v uzamknutej, stráženej garáži. Neskôr v tých istých pretekoch Bobby Isaac zaparkoval svoje auto v boxoch a oznámil, že v pretekoch končí. Rozhodnutie prišlo z dôvodu toho, že ako sám povedal „niečo mi hovorilo, aby som odstúpil z pretekov. Neviem, čo to bolo, ale musel som to dodržať“. V roku 1977, Isaacov dobrý priateľ a kolega Ned Jarrett povedal novinárom, že dôvod, prečo Isaac odstúpil zo spomínaných pretekov v Talladege bol preto, lebo v hlave počul hlas, ktorý mu povedal, aby skončil.

LarrySmithDegaFatal

Tým však zvláštne a záhadné situácie v Talladege nekončia. Počas podujatia Winston 500 v roku 1974 prišiel člen posádky tímu Penske Racing Don Miller o časť nohy pri nehode v boxovej uličke. Miller pomáhal pri servise auta svojho tímu, za volantom ktorého sedel Gary Bettenhausen, keď ďalší jazdec narazil do auta v boxovej uličke a pritlačil Millera medzi boxovú stenu a Bettenhausenovo auto. O niekoľko mesiacov neskôr počas Talladega 500 desať z jedenástich najlepších pretekárov zistilo, že ich autá boli mechanicky sabotované večer pred podujatím. Zatiaľ čo väčšina škôd bola v tichosti opravená ešte pred štartom pretekov, vinník sa nikdy nenašiel. O rok neskôr bol Randy Owens, švagor Richarda Pettyho a člen posádky v rodinnom tíme Petty Enterprises, zabitý pri incidente v boxovej uličke. Pettyho legenárne auto číslo 43 začalo dymiť a horieť blízko pravej prednej pneumatiky. „The King“ zamieril ku svojim mechanikom a keď ho vyťahovali z auta, člen posádky schmatol hadicu a požiadal o viac vody na uhasenie plameňa. Owens sa naklonil nad tlakovú nádrž na vodu a otvoril ventil, aby pomohol priviesť viac vody cez hadicu. Ihneď po tom, čo otvoril ventil, nádrž explodovala a vymrštila Owensa do vzduchu, do výšky takmer piatich metrov. Smrť bola okamžitá a takmer všetkých sa to dotklo. Zdrvený zo straty švagra bol aj samotný Petty, ktorý na konci sezóny oslavoval titul šampióna Cup Series, ktorý venoval pamiatke Owensa.

O tom, že trať skutočne môže byť prekliata by vedela rozprávať aj rodina Allisonovcov. V roku 1987 si Bobby po kontakte s úlomkami z prasknutého motora prerezal pravú zadnú pneumatiku, keď prechádzal tri-oval časťou trate. Auto vyletelo do vzduchu a poškodilo časť predného záchytného oplotenia, našťastie nevletelo medzi divákov. NASCAR to však donútilo zaviesť zmeny pravidiel na spomalenie vozidiel a to stálo za zavedením obmedzovačov rýchlosti na superspeedway tratiach. Tragickejšie skončil jeho syn Davey, ktorý v roku 1993 smeroval vrtuľníkom, ktorý sám pilotoval, do Talladegy aby sledoval svojho syna Davida a kamaráta Neila Bonnetta, ako testujú auto na debut Davida v pretekoch Busch Series. Cestou na trať vyzdvihol ďalšieho rodinného priateľa, pretekára Red Farmera. Keď sa pokúšala pristáť s vrtuľníkom v oplotenom priestore trate, stroj sa náhle zdvihol a potom havaroval. Bonnett vyslobodil Farmera v polovedomí z trosiek, ale Allison nereagoval a nepodarilo sa ho vyslobodiť, až kým neprišli záchranári. Po tom, čo utrpel kritické zranenie hlavy, Davey už nenadobudol vedomie a na druhý deň ráno bol vyhlásený za mŕtveho.

fatalhelicopter

V roku 1996 zomrel prezident Automobile Racing Club of America (ARCA) Bob Loga po dopravnej nehode na parkovisku pri trati. James Hylton, majiteľ tímu v ARCA Series, zahynul pri dopravnej nehode po pretekoch tejto série v roku 2018. 22 rokov a jeden deň po tom, čo sa odohrala tragická nehoda Boba Loga. Sú to všetko len nešťastné náhody alebo je trať Talladega Superspeedway skutočne pod nejakou kliatbou?

fotografie: NASCARmedia.com, the-fastlane.co.uk, reprofoto: youtube.com

Napsat komentář