Jazdcov v Texase trápili pneumatiky, Blaney: „Nie je to bezpečné“

Predstavitelia spoločnosti Goodyear uviedli, že tlak vzduchu, ktorý tímy používali, prispel k tomu, že niektorí jazdci prefúkli pneumatiky v nedeľňajších pretekoch play-off Cup Series na Texas Motor Speedway. Chase Elliott, Kevin Harvick a Martin Truex Jr. búrali z pozície lídra práve pre problémy s pneumatikami. Medzi ďalších, ktorí mali rovnaké problémy, patrili Alex Bowman, Chris Buescher Cole Custer a dvakrát Christopher Bell.

Osem zo 16 žltých vlajok súviselo s problémom pneumatík, ktoré spôsobili roztočenie alebo nehodu jazdcov. Pravá zadná pneumatika väčšinou nevydržala nápor pri nájazde do tretej-štvrtej zákruty a postarala sa o pomerne dosť nepríjemností. „Získavame od tímov čo najviac informácií a snažíme sa pochopiť, kde sa nachádzajú, pokiaľ ide o ich nastavenia, tlak vzduchu, odklony, podozrenia,“ povedal Greg Stucker, riaditeľ Goodyear pre preteky. „S istotou môžem povedať, že bez pochýb v tom hrá rolu tlak vzduchu. Vieme, ako sú na tom jazdci. Niektorí boli agresívnejší ako iní. Vieme, že to zohráva úlohu. Nehovorím, že to je jediná vec, ale určite je to faktor, takže sa snažíme pochopiť všetko ostatné, čo sa deje v súvislosti s konkrétnymi tímami,“ dodal.

GettyImages-1427368112-scaled

„Nevyzerá to dobre, to je isté,“ povedal Ryan Blaney o problémoch s pneumatikami, ktoré mali ostatní. „Koľko lídrov dnes zradili pneumatiky? Troch alebo štyroch? Nechápeme, čo sa to deje, nikdy nevieme, či nám náhodou nepraskne guma. Takmer každé kolo idete do tretej zákruty a netušíte či to pneumatiky vydržia. To nie je bezpečné. Idete do zákruty a keď sa to stane, nemáte čas reagovať,“ posťažoval sa. Blaney povedal, že bol zmätený, že pneumatiky praskali o niečo neskôr, než by možno čakal.

Na otázku, ako zvláda túto neistotu, Blaney odpovedal jednoducho. „Nemôžem s tým nič urobiť. Len dúfať a modliť sa.“ Po jeho havárii sa Elliott vyjadril k situácii okolo Goodyear diplomaticky. „Nie som si istý, či je na vine Goodyear. Oni vždy berú zodpovednosť, ale NASCAR ich postavil do skutočne ťažkej pozície, aby vyrobil pneumatiku, ktorá s týmto autom prežije tieto typy pretekárskych okruhov. Nevinil by som len ich.“

GettyImages-1427397956

Tyler Reddick, ktorý vyhral preteky v Texase, povedal, že jeho tím po sobotňajšom tréningu upravil nastavenia tlaku vzduchu. „Odjazdili sme dosť kôl a videli sme, že na našej pravej prednej pneumatike sme boli príliš agresívni. Takže sme v pretekoch urobili nejaké úpravy.“ Rovnaký tlak bol použitý v Kansase a bude použitý opäť v Las Vegas budúci mesiac. Reddick dúfa v zmenu, ale tiež vie, že to môže chvíľu trvať. „Len si myslím, že do určitej miery, potenciálne, keďže tieto autá zrýchlili a my z nich získavame vyššiu rýchlosť, možno, hypoteticky povedané, vystavujeme autá väčšiemu zaťaženiu a väčšiemu namáhaniu pneumatík ako kedykoľvek predtým,“ doplnil nedeľňajší víťaz.

Séria problémov s pneumatikami, ktoré zapríčinili žlté vlajky


fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] Jazdcov v Texase trápili pneumatiky, Blaney: „Nie je to bezpečné“ […]

Napsat komentář