Iowa – rodiště NASCAR závodnic?

Dnes (30.11.2014) slaví krásné, kulaté padesáté narozeniny hvežda mezi závodnicemi NASCAR – Shawna Robinson. Její jméno patří mezi nejznámější, co se týče žen závodnic. Rychlé vozy tedy v historii NASCAR nepatří pouze mužům. 

Shawna se narodila 30. listopadu 1964 v hlavním městě státu Iowa – Des Moines. Není to přitom první závodnice ze státu prasat a kukuřice. Z Iowy pochází i o několik let starší, ne méně známá Janet Guthrie (nar. 7. března 1938).

K závodění se Shawna dostala v roce 1984, právě v tomto roce zářila v sérii Truck Gatr. Od roku 1991 závodila v dnešní sérii Nationwide, budoucí Xfinity. První závod si odjela na trati Rougemont. V této sérii závodila až do roku 2005, kouzel ale příliš nepředvedla, jediným úspěchem pro ní byl jeden dojezd v TOP10 a to se zůčastnila celkem 61 závodů.

V roce 1985 závodila v Paul Ricard Grand Prix Truck Race ve Francii.

Pouhé tři závody odjela v sérii trucků, z toho dva v Texasu. Ve Sprint Cupu (tehdejší Winston) to potom bylo pouhých osm závodů, opět bez velkých úspěchů. Naposledy si v nejvyšší sérii NASCAR zazávodila v roce 2002 a sice v Daytoně. Hlavní myšlenkou, která se jí během závodů honila hlavou, přitom bylo pomyšlení na to, že dokáže konkurovat mužům, že s nimi může závodit a to i přes to, že podle jistých zdrojů měla mezi ostatními jezdci velké nepřátele.

V roce 1994, získala Pole Position na závod Busch Light 300 a se stala první ženou, která kdy získala Pole v sériích NASCAR.

Zpátky ke kořenům (závodům ARCA), tam se Shawna nakonec vrátila, sledovat ji přitom mohli její dva potomci. Potom, co se rozhodla se závoděním „seknout“ úplně, se začala věnovat designu. Minulý rok jí byla diagnostikována rakovina, ale Shawna je bojovnice, to předvedla i na trati. (Přesto, že výčet úspěchů je dnes strohý, její jméno je vyryto do historie NASCAR opravdu pečlivě).

Přejeme vše nejlepší k padesátinám!

S_Robinson_2

ShawnaTall1a

Napsat komentář