„Hviezdou“ víkendu v Bristole (nečakane) pneumatiky: „Bol to drastický odklon od toho, čo sme očakávali“

Pneumatiky Goodyear boli veľkou témou mnohých rozhovorov po napínavom a nepredvídateľnom nedeľnom popoludní na Bristol Motor Speedway. Silné opotrebovanie pneumatík na 0,533 míľovej trati prekvapilo všetkých, vrátane Goodyearu. Výsledkom bol vzrušujúci strategický boj so šetrením pneumatík, ale ich dodávateľ skúma, čo viedlo k nedeľnému prekvapeniu.

Pneumatiky použité v nedeľných pretekoch mali rovnaký kód (D-5170 and D-5206), aký Goodyear poskytol pre tímy v septembri, čo viedlo k ešte väčšiemu zmätku pri zisťovaní, prečo sa v nedeľu správali tak odlišne ako počas pretekov play-off minulú jeseň. „Včera došlo k drastickému odklonu od toho, čo sme očakávali,“ povedal Greg Stucker, riediteľ pre pretekanie Goodyear v pondelok na SiriusXM. „Cieľom je teraz len pokúsiť sa zistiť, prečo sa to stalo, ale myslím si, že k tomu pristupujeme naozaj pozitívne.“

Táto pozitívna reakcia pramení zo sentimentu fanúšikov, jazdcov aj NASCAR. John Probst, senior viceprezident pre inovácie a vývoj pretekov NASCAR, nazval nedeľné preteky jednými z najlepších na krátkej trati, aké kedy videl. „Približne posledný rok na nás jazdci tlačili, aby sme boli agresívnejší v našich odporúčaniach, aby sme boli agresívnejší v opotrebovaní pneumatík a nechali ich, aby si spravovali pneumatiky počas jazdy. A myslím, že to je to, čo sme videli včera. Manažment pneumatík bol kľúčový. Bola to asi najdôležitejšia vec v pretekoch. Teraz neobhajujem, že máme také silné opotrebovanie pneumatík, aké sme videli včera, pri každých pretekoch. Ale myslím si, že je to miesto, kde by sme mohli nakresliť pomyselnú čiaru a myslím si, že sa z toho môžeme poučiť,“ povedal Stucker.

Ďalšie kroky, ktoré sa zameriavajú na to, prečo sa pneumatiky opotrebovali po približne 50 nedeľných kolách v porovnaní s tým, že v septembri vydržali celých 130 kôl, sa už začali. „Už som spomínal, že to bola tá istá pneumatika, s ktorou sme pretekali naposledy v septembri minulého roka. Sú to rovnaké čísla D. Takže nič neberieme ako samozrejmosť. Je to rovnaká špecifikácia, ale existuje niečo, čo by mohlo vyniknúť, čo by mohlo spôsobiť rozdiel. Pár jazdcov nám po pretekoch povedalo: „Pozrite, nemôžete ma presvedčiť, že to bola rovnaká pneumatika, tým ako sa správa,“ a pochopili sme to. Niet pochýb o tom, že pneumatika sa neopotrebovala rovnako,“ dopĺňal Stucker.

Bristol použil „živicu“ v spodnej časti dráhy namiesto PJ1 TrackBite aplikovaného minulý rok. Greg Stucker vysvetlil, že k zmene došlo kvôli testom pneumatík vo februári 2024 v Bristole. Ešte pred príchodom Next Gen sa na niektorých tratiach začali používať zmesi na prípravu trate na zvýšenie priľnavosti v jednom alebo viacerých jazdných pruhoch. Dráhy, ktoré vlastní Speedway Motorsports, Inc. (SMI), začali trend pomocou PJ1 Track Bite. Táto zlúčenina je kvapalina zvyšujúca trakciu pôvodne vyvinutá spoločnosťou Sperex Corporation ako vysokoteplotný náter pre NASA. „Zatiaľ sme sa skutočne nerozhodli, či to môže byť faktor. To je jedna vec, na ktorú sa pozeráme. Je toho veľa, čím treba prejsť. Ale určite sa na každý kúsok skladačky pozeráme z našej perspektívy a uisťujeme sa, že v našich surovinách alebo v žiadnom z našich procesov nebolo nič, čo by vytváralo nejaký rozdiel,“ pokračoval v rozhovore v rádiu SiriusXM Greg Stucker.

Situácia sa dostala do takého momentu, kedy Goodyear v priebehu druhého segmentu urýchlene priamo na trati pripravil extra sadu pneumatík pre každý tím. Záver pretekov už jazdci zvládli s gráciou a preteky, ktoré ponúkli rekordných 54 zmien lídra, končili 121-kolovou jazdou pod zelenými vlajkami. Stucker povedal, že sa pravdepodobne uskutoční ďalší test pneumatík v Bristole pred návratom do „The Last Great Colosseum“ v septembri pre preteky play-off. Akékoľvek úpravy sa však vykonajú v rámci nádeje na udržanie výrazného opotrebovania pneumatík a zároveň lepšieho pochopenia a očakávania správania sa pneumatík. „Myslím si, že so spätnou väzbou, ktorú sme dostali, vieme kam sa uberať. Musíme pochopiť, čo sa stalo, a musíme sa vrátiť a pokúsiť sa zabezpečiť, aby sa to už nezopakovalo. Musíme pochopiť, prečo sme boli prekvapení a čo môžeme urobiť, aby sme to napravili, aby sme sa mohli vrátiť s očakávaním približne 80 % nedeľného opotrebenia a dodať presne to, čo očakávame,“ zakončil Stucker.

fotografie: NASCARmedia.com, x.com

Napsat komentář