XS: Hromadné havárie a první vítězství

Předposlední díl letošních speedweeks spatřil světlo světa během včerejšího dne, kdy byl na programu pvní závod NASCAR Xfinity Series – nově pojmenovaná soutěž – dceřiná společnost gigantu Comcast, tedy větší brácha nám známé společnosti UPC.

Sobotních 300 mil se jezdí od samotných počátků závodiště Daytona International Speedway. Měnil se pouze název soutěže, pod kterou tento závod spadal. Od roku 1982, kdy se začala psát oficiální historie dněšní Xfinity Series, se den před slavnou pětistovkou pravidelně scházely hvězdy všech soutěží NASCAR, aby se poprali o vítězství v předvečer závodu největšího.

Letošní rok ve startovním poli nabídnul jména jako Kyle Busch, Aric Almirola, Austin Dillon, Dale Earnhardt Jr. či Kyle Larson, Brad Keselowski a Chase Elliott. Startovní pole čítalo celkem 40 vozů.

Něco málo po půl desáté večerní našeho času se zamávalo zelenou vlajkou a nová sezóny Xfinity Series tak mohla začít.

Závod nabídnul vůbec nejdelší zelenou fázi v historii, během které jsme byli svědky dvou zelených pit-stopů. A právě během druhých zastávek v boxech vyšla najevo síla jezdců Sprint Cupu. Většina těchto jezdců, kromě snad jen Kyla Busche, se vozila ve druhé skupině, která za tou vedoucí kroužila až pět sekund. Po druhých pit-stopech se ve vedení rázem ocitli Kyle Larson, Dale Earnhardt či velice talentovaný loňský mistr – Chase Elliott.

V 80. kole byla vyvěšena první žlutá fáze. Pravda možná trošku vynuceně, když na pit-lane (daleko od závodní dráhy) uteklo jedno z kol na travnatou plochu v tri-oválu. A jak už to tak chodí, první žlutá vlajka mnohdy předznamenává příchod té druhé, třetí …

93. kolo a The Big One do kterého se zapletlo celkem 12 jezdců. Smolařem byl hlavně Daniel Suarez, který velmi tvrdě havaroval už během kvalifikace. Do smyku jej tentokrát poslal Kyle Larson – po stejně neviném kontaktu jako v případě Danici Patrick a Dennyho Hamlina.

Během karamoblu se Regan Smith dostal přes střechu.

Další The Big One přišel na řadu v 112. kole. Oba karamboly byl následovány červenou fází. Bohužel však, během druhé hromadné havárie se zranil Kyle Busch. Krátce po závodě se záhy potvrdil fakt, že letošní Daytona 500 bude bez bratrů Buschů. Matt Crafton nahradí Kyla Busche ve startovním čísle 18 a Regan Smith v povědomé 41 zastoupí zlobivce Kurta Busche.

Dramatický závod nakonec vyhrál Ryan Reed, který s číslem 16 v Daytoně (v rámci Xfinity Series) zařídil vůbec první vítězství pro Jacka Roushe.