História NASCAR na štadiónoch

soldier field nascar

Nedeľná exhibícia na Los Angeles Memorial Coliseum nebude prvým podujatím NASCAR na klasickom štadióne. V histórii sme na nich pretekali už niekoľkokrát.

Keď sa začala v roku 1947 písať história NASCAR, klasické pretekárske trate a ovály neboli dostupné. Mnoho pretekov sa odohrávalo na miestnych výstaviskách, ktoré hostili aj rôzne iné podujatia. Ako rozkvet športu pokračoval s výstavbou superspeedway v Darlingtone, hľadali sa ďalšie miesta s permanentnými miestami na sedenia a vyšším komfortom pre divákov.

NASCAR našiel svoj domov vo Winston Saleme na Bowman Gray Stadium, v roku 1950 začala tradícia, ktorá pokračuje do dnešných dní. Štvrťmíľová trať na štadióne pre americký futbal hostila 29 pretekov Cup Series medzi rokmi 1958 až 1971. Preteky NCS na Bowman Gray 6. augusta 1971 sú posledným podujatím Cup Series na 0.25-míľovej trati.

Na Bowman Gray dominovali najmä členovia NASCAR Hall of Fame. Rex White je šesťnásobným víťazom, Junior Johnson, Glen Wood a Richard Petty majú každý štyri výhry. David Pearson triumfoval trikrát. Nedávno sa tu testovalo s novou generáciou vozov Next Gen.

bowman_gray_7

Soldier Field v Chicagu bol pretekmi automobilov známy predtým, než sa sem presťahovali Chicago Bears. 21. júla 1956 tu Fireball Roberts vyhral 100-míľové preteky NCS, v ktorých štartovalo 25 pretekárov. Päť jazdcov nedokončilo preteky pre problémy s brzdami, ktoré sú častým problémom na takto krátkych tratiach. Soldier Field taktiež trikrát hostil podujatie NASCAR Convertible Series, s výhrami Toma Pistoneho a Curtisa Turnera v 1956 a Glen Wood triumfoval v roku 1957.

soldier field nascar

NASCAR Cup Series sa predstavila aj na štadióne určenom na bejzbal. Štadión McCormick Field v Asheville v Severnej Karolíne hostil preteky 12. júla 1958. Na štvrťmíľovej trati štartovalo pätnásť jazdcov. V heat races búral so svojim autom Lee Petty, ktoré sa však podarilo opraviť a napokon skončil štvrtý. O dĺžku jedného auta vyhral Jim Paschal pred Cottonom Owensom. Rex White finišoval tretí.

asheville

zdroj: nascar.com/Ken Martin     fotografie: NASCARmedia.com, www.speedwayandroadracehistory.com

Napsat komentář