Helmy v průběhu věků

Asociace NASCAR byla oficiálně založena v roce 1947, o rok později si odkroutila svou první sezónu. Vše příliš krátce po druhé světové válce, než aby tyto neblahé události svět závodění neovlivnily. Jak? Tak, že vůbec jedny z prvních helem byly vlastně armádní nebo letecké. Tedy v tom lepším případě. 

Po založení NASCAR a během zahajovacích sezón byla bezpečnostní opatření opravdu skromná. Povinné nebyly například ani pásy. Helmy tak zůstávaly jedním z historicky prvních prvků, kterými se závodníci chránili. Nutno podotknout, že dobrovolně.

Samotný vývoj podoby helem byl velmi pomalý. Mezi vůbec první přilby patřily skořepiny označované jako Cromwell, alespoň to vypadalo jako přilba a (ne)plnila svou funkci. Helma se k hlavě upevňovala koženými řemínky, které se zapínaly pod bradou. „Bylo to jako nosit na hlavě květináč s řemínky.“ Okomentovala prapůvodní ochranné pomůcky legenda Ned Jarrett. „Jenomže to bylo to nejlepší, co bylo k sehnání.“

I ony vojenské a letecké helmy se v průběhu několika sezón příliš neosvědčily. A tak se jezdci soustředili na motocyklové helmy. V roce 1960 se právě motocyklové helmy staly normou.

helma1

mcconnell-9

 

 

 

 

 

 

 

 

Tato helma patřila Jimu McConnellovi, který závodil v Maine a založil Beech Ridge Motor Speedway ve Scarborough, Maine. Princip byl jednoduchý – helma kryje celou hlavu kromě obličeje. Uvnitř byla výstelka, většinou se jednalo o látkou potažený molitan. Samotná těla helem se vyráběla ze sklolaminátu, tak nějak prostě aby sedly akorát na vaši hlavu a často se prodlužovala zadní část (většinou koženou zástěrkou), která měla chránit krk. Jejich pořizovací cena vás vyšla na zhruba 35 amerických dolarů.

Wendall Scott

Wendell Scott

Rex White

Rex White

V roce 1957 se na trhu objevuje firma Bell, která vyrábí vylepšené „open-face“ helmy a vystužuje je polystyrenem. Poprvé se na závodním okruhu blýskla nová varianta v roce 1968 v Indianapolis. I tato novinka na trhu nezměnila podobu helem. Helmy měly otevřenou tvář, první modely stále postrádaly mikrofon a byly poměrně hodně tenké. A i když se technologie především výroby helem pohnula dopředu, „open-face“ helmy zůstaly populární až do 80´minulého století. Jedinou nevýhodou bylo, že jezdcům do očí svítilo sluníčko, štípal je vítr a do očí jim vnikal také kouř. Často tak okolnosti nutily jezdce jezdit se zavřenýma očima. To ale pánové závodníci řešili doplňkem – „slušivými“ slunečními nebo ochrannými brýlemi! Ideálně na gumičkách. :)

Dale Earnhardt

Dale Earnhardt (2000)

Tato přilba značky Bell phelma 2atřila Bradu Noffsingerovi. Ten ji nosil v roce 1988. Návrh a samotný kontext připomíná předchozí variantu, ale ve skutečnosti je helma mnohem silnější, a navíc helma obsahovala mikrofón a vylepšené hledí. Hledí z počátku připomínalo kšilt, který ale také plnil svou funkci. To pravé hledí, které zakrývá značnou část otevřené helmy přišlo na scénu o pár let později. Jednalo se vlastně o správně naohýbané plexisklo – velmi pevný a průhledný plast. Vše se upevňovalo dohromady třemi šrouby, dva drží hledí na helmě a třetí hlídá, aby vše bylo na správném místě.

„Open-face“ helmy byly nejen populární, ale dlouho si udržely své místo na slunci především z toho důvodu, že NASCAR měl strach, že se zavedením plných přileb se sníží jezdcům viditelnost/výhled a bude tak docházet častěji k nehodám. Dalším pojmem, proč nezavést plné helmy byla obava z „tunelového vidění“.

Helma vpravo je z roku 1994. Co proto jí dal její vlastník Kevin LePage.lepage94-2

Vůbec první plnou helmu měl z jezdců NASCAR Geoff Bodine, který se do NASCAR přestěhoval z jiné série, kde byly zvykem plné helmy.maxresdefault

Stále se ale v letech 90´a 00´těšily „open-face“ přilby své oblibě a především byly stále povolené. Vše se změnilo v roce 2001. Někteří už tuší. Ano jednalo se o nehodu Dala Earnhardta. Ten po nárazu do lemující zdi utržil vážná poranění hlavy, kterým později podlehl. Podobná smrt navíc čekala i na další závodníky – Johna Nemechka, Adama Pettyho, Kennyho Irwin Jr. a Tonyho Ropera.

Smrt Earnhardta tak dala světu NASCAR nejenom novou povinnost ohledně vzhledu/typu helmy, ale také zařízení HANS.

HELMA3

V roce 2005 už helmy více méně připomínaly ty současné. Je zde nesčetná řádka vylepšení.  Vedle skutečnosti, že je helma již plná, je zde i clona, přívod čerstvého vzduchu a mikrofon je naprostou samozřejmostí. Jedním velmi důležitým prvkem jsou ale malé šrouby po stranách helmy, právě jimi se samotná helma připojuje k zařízení HANS.

HANS – ochranná konstrukce, která sedí jezdcům na ramenou a chrání hlavu a krk. (Systému HANS brzy věnujeme samostatný článek.)

Mohutná, pevná, helma společně se zařízením HANS poskytuje v dnešní době nejen jezdcům NASCAR tu  nejlepší ochranu před poraněním nejen mozku, ale i hlavy nebo krční páteře. Bezpečnost především.
NASCAR+Fontana+Preview+PxmyFGCU_Qll

danica-patrick-race-helmet

Napsat komentář