Extra deň v NASCAR: História pretekov 29. februára

Rok 2024 prináša extra deň, v priestupnom roku opäť zažívame 24. február. Dátum, ktorý sa opakuje každé štyri roky, bol v minulosti spojený aj s pretekmi NASCAR. Nie často, ale predsa. Poďme sa pozrieť do histórie na podujatia , ktoré sa išli v tzy. Leap Day.

V 75-ročnej histórii NASCAR Cup Series sme boli svedkami viac ako 2700 pretekov, ale len raz sa stalo, že sa jazdilo 29. februára. Na North Carolina Motor Speedway v Rockinghame sa v roku 1976 išlo podujatie Carolina 500. V pretekoch, ktoré trvali štyri hodiny, 24 minút a osem sekúnd s priemernou rýchlosťou 113,665 mph, to bol Richard Petty, ktorý prešiel cieľom ako prvý. Pre auto #43 to bola dominantná záležitosť, keďže Petty viedol 362 zo 492 kôl a vyhral o dve kolá pred druhým Darrellom Waltripom. Toto víťazstvo bolo siedmym z 11 víťazstiev Pettyho v Rockinghame a bolo to víťazstvo číslo 178 v jeho slávnej honbe za dvestovkou. O pretekoch dokonca informoval denník The New York Times a podľa jeho článku bol Bobby Allison prevezený do miestnej nemocnice po tom, čo utrpel zranenia pri nehode ôsmich áut v 373. kole, keď jazdil na druhom mieste.

NASCAR Xfinity Series odjazdila v „extra“ februárový deň dve podujatia v histórii. Prvé preteky sa, rovnako ako v Cup Series, konali v roku 1992 v Rockinghame. V hviezdnom podujatí Goodwrench 200 , kde Jeff Gordon získal pole position a Dale Earnhardt viedol najviac kôl, to bol Ward Burton, ktorý dosiahol svoje prvé víťazstvo v Xfinity v kariére, keď 22 kôl pred cieľom predbehol Daveyho Allisona a udržal za sebou Marka Martina, aby prešiel pod šachovnicou s náskokom necelej sekundy.

Druhým podujatím série boli preteky Production Alliance Group 300 na Auto Club Speedway v roku 2020. Deň ovládli Joe Gibbs Racing a Toyota, keďže Brandon Jones získal pole position a viedol prvých 73 kôl, než napokon skončil na 30. mieste so stratou štyroch kôl. Daniel Hemric, Chase Briscoe a Harrison Burton sa potom striedali vo vedení, no Burton kontroloval poslednú tretinu pretekov a viedol 32 z posledných 33 kôl. Pridal sa tak k svojmu strýkovi Wardovi ako ďalší jazdec, ktorý vyhral preteky Xfinity Series v Leap Day. Toto víťazstvo bolo pre Harrisona zároveň prvým víťazstvom v kariére.

Ešte nikdy sa nekonali preteky série Craftsman Truck Series, ktoré by sa konali 29. februára.

Kedy sa teda fanúšikovia dočkajú ďalších pretekov Leap Day? Odpoveď je 2032. So siedmimi dňami v týždni a extra dňom v priestupnom roku raz za štyri roky, existuje 28-ročný cyklus, v ktorom určitý deň v týždni padne na 29. februára.

29. február v nasledujúcich rokoch: 2028 utorok, 2032 nedeľa, 2036 piatok

fotografie: NASCARmedia.com