EuroNASCAR zverejnil kalendár na sezónu 2023

Európska séria NASCAR dnes zverejnila kalendár pre sezónu 2023. Chýbať nebude tradičná česká zastávka, ale dočkali sme sa aj zaujímavých noviniek.

Od fínskych zamrznutých jazier až po lesy Belgicka. NASCAR v roku 2023 oslávi 75. výročie vzniku a Whelen Euro Series ponúkne sezónu, na ktorú nezabudneme. Oficiálna európska séria NASCAR zahŕňa šesť víkendov, celkovo 24 pretekov, v ktorých sa bude bojovať o titul. Do kalendára sa znovu vracia podujatie v Nemecku a dočkáme sa aj dvoch špeciálnych pretekov. Na začiatku marca to bude Arctic Ice Race vo fínskom Rovaniemi a All-Star Race, ktorá sa bude konať v chorvátskom Grobniku, no na presný dátum si ešte musíme počkať.

Rok 2022 bol pre NASCAR Whelen Euro Series rokom bezprecedentného rastu s celkovými rekordnými číslami. Či už ide o počet pretekárov a tímov na štartovom rošte – do všetkých podujatí sa prihlásilo 30 alebo viac áut, ale aj nárast fanúšikov priamo na okruhoch a divákov sledujúcich preteky naživo online. Sezóna 2023 bude špeciálna pre NASCAR a najmä pre NASCAR v Európe. Vozidlo série NASCAR Cup sa pri oslave 75. výročia založenia najslávnejšej organizácie v motoristickom športe, prvýkrát po 47 rokoch, zúčastní pretekov 24 hodín Le Mans s programom Garage 56, čím sa získa jedinečná príležitosť predviesť nový éru NASCAR.

„Európa je pre NASCAR dôležitým trhom a NASCAR Whelen Euro Series bude hrať kľúčovú úlohu pri oslavách 75. výročia NASCAR,“ povedal Chad Seigler, viceprezident NASCAR International. „Nasledujúca sezóna nám dá príležitosť uctiť si históriu Whelen Euro Series prostredníctvom míľnikových pretekov vo Valencii a Brands Hatch. Budeme sa tiež pozerať na budúcnosť NASCAR s programom Garage 56 na 24H Le Mans. Od tradičných pretekov až po unikátne nové preteky NASCAR Arctic Ice Race, sme nadšení z príležitostí, ktoré nám Whelen Euro Series poskytne, aby sme predviedli NASCAR fanúšikom pretekov v celej Európe,“ dodal.

Historická sezóna pre fanúšikov a pretekárov NWES odštartuje 4. a 5. marca vo Fínsku, v úchvatnej scenérii zamrznutých jazier, kde po prvý raz v histórii budú autá NASCAR pretekať na ľade v novom podujatí NASCAR Arctic Ice Race. Kalendár šampionátu je dokonalou rovnováhou medzi tradíciou a inováciou. Bitka o titul „majstra Európy NASCAR“ sa začne v máji na španielskom okruhu Ricardo Tormo vo Valencii. Tradičné miesto otvorenia sezóny oslávi už svoj 10. ročník vo veľkom štýle štyrmi pretekmi na 4-kilometrovej trati. V júni to budú tri týždne nepretržitej akcie. NASCAR sa vráti na 24H Le Mans s Garage 56 17.-18. júna, o týždeň neskôr sa protagonisti NASCAR Whelen Euro Series vrátia do akcie v Brands Hatch vo Veľkej Británii s jedným z korunovačných klenotov kalendára, ktorý tiež oslavuje 10. ročník. Rušný mesiac jún bude pokračovať o týždeň neskôr na Goodwood Festival of Speed, kde sa autá EuroNASCAR vrátia, aby sa zúčastnili jedného z najprestížnejších motoristických podujatí na svete.

Autodromo di Vallelunga bude opäť hostiť americký festival v Ríme počas klasického talianskeho letného víkendu 8.–9. júla. A po letnej prestávke bude sezóna pokračovať na začiatku septembra na Autodrome Most v Českej republike, na podujatí, ktoré sa po svojom vzniku v roku 2019 rýchlo stalo jedným z najobľúbenejších medzi fanúšikmi. NASCAR Whelen Euro Series sa po prvý raz od roku 2019 vráti do Nemecka, kde sa na konci septembra bude pretekať na Motorsport Arena Oschersleben, ktorý bude hostiť posledné kolá základnej časti sezóny v úplne novom kontexte pripomínajúcom sezónu v Amerike. 14.–15. októbra nastane čas korunovať šampiónov veľkolepým podujatím s dvojitým bodovaním. Finále EuroNASCAR sa vráti do tradičného dejiska, na belgický okruhu Zolder, ktorý ho bude hostiť po siedmykrát v histórii.

Ďalším nebodovaným podujatím, ktoré sa uskutoční v roku 2023, bude All-Star Race na chorvátskom Automotodrom Grobnik. Presný dátum aj samotný formát bude oznámený neskôr.

„Rok 2023 bude pre NASCAR v Európe nezabudnuteľnou sezónou! Sezóna, ktorá tvorí históriu, počnúc vôbec prvými pretekmi NASCAR na ľade a následnými úžasnými podujatiami po celej Európe,“ vysvetlil generálny riaditeľ NWES Jérome Galpin. „Rád by som sa poďakoval našim skvelým partnerom z Valencie, Brands Hatch, Vallelungy, Mostu, Oscherslebenu, Zolderu a Grobniku za ich nadšenie a nepretržité úsilie pri budovaní neuveriteľných podujatí, ktoré tešia stále viac fanúšikov. Tiež sa veľmi tešíme, že môžeme byť súčasťou úžasného programu NASCAR Garage 56, ktorý určite pritiahne oči miliónov fanúšikov v Le Mans, Brands Hatch a Goodwood,“ doplnil.

NEWS 2023 calendar

fotografie: euronascar.com, NASCARWhelenEuroSeries/Bart Dehaese zdroj: euronascar.com

Trackbacks for this post

  1. […] 2022 sa tento víkend oficiálne skončila. Budúca odštartuje v marci exhibičným podujatím na snehu vo fínskom Rovaniemi a následne budeme hľadať šampiónov EuroNASCAR pre rok […]

Napsat komentář