Dvoustá výhra pro Chipa Ganassiho

levitt-0118-RLX-24759

Ve světě motorsportu není nikdo kdo by toto jméno neznal. Řadí se mezi nejslavnější majitele amerických týmu vedle Rogera Penskeho či Michaela Andrettiho. Účastní se několika nejvyšších sérií napříč celým světem. Tento týden se, díky výhře ve skupině GTLM při čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně, dočkal svého dvoustého triumfu.

Floyd „Chip“ Ganassi se narodil 24. května 1958 v Pittsburghu. Jeho závodní kroky vedli přes Formuli Ford do série CART. První závod absolvoval na oválu v Indianapolis v roce 1981 v týmu Jacka Rhoadse. Celkově se při INDY 500 objevil pětkrát, nejlépe se pak umístil na osmém místě v roce 1983. Během následujícího roku se dostal v Michiganu do vážné nehody, při které málem přišel o život. V rychlosti 200 mil v hodině ztratil, při výjezdu z druhé zatáčky, kontrolu nad svým vozem a společně s Al Unserem se vydali k vnitřní lemující zdi. Vůz se otočil do protisměru a narazil do svodidel. Bohužel do nich narazil i helmou, která se rozpůlila. Byl ihned převezen do nemocnice s velkým otokem mozku, řeznými ranami a zlomeným pravým zápěstím.

Za závodní volant se sice vrátil, ale díky této události se ve voze necítil ve své kůži. Proto se v roce 1988 rozhodl koupit podíl v týmu Patrick Racing. V roce 1990 z týmu odešel majitel Pat Patrick, Ganassi tým odkoupil a přejmenoval ho na Chip Ganassi Racing. Na první výhru si musel počkat čtyři roky. Ta přišla díky Michaelu Andrettimu na australském, městském okruhu Surfers Paradise. 12-03-Andretti-SurfersParadise-1994-VidImgBěhem každoroční účasti v šampionátu amerických formulí CART/IRL/Indycar získal jedenáct titulů a čtyři výhry INDY 500. Poprvé se to povedlo Juanu Pablo Montoyovi v roce 2000 – naposledy pak Dario Franchettimu v roce 2012.635984801629734327-2621709Ve světe NASCAR se jeho jméno začalo objevovat v roce 1989, kdy se stal spoluvlastníkem týmu SABCO Racing. Týmem pak prošlo několik známých jezdců jako Kyle Petty, Kenny Wallace, Bobby Hamilton či Robby Gordon. V roce 2001 Ganassi odkoupil 80% týmů a přejmenoval ho. Do týmu dotlačil svého dlouhodobého sponzora Target a přešel na vozy Dodge.521046V roce 2009 se Chip spojil s týmem Dale Earnhardt. Inc a pokračoval s názvem Earnhardt Ganassi Racing. Stáj přešla na vozy Chevrolet a spolupracovala s týmem RCR. Toto partnerství se v roce 2014 rozpadlo a o rok později Ganassi odkoupil pozůstatky stáje po Michaelu Walltripovi. V dnešní době za tým jezdí Kyle Larson a Jammie McMurray.

Během dvanácti let v nejvyšší lize NASCAR tým získal šestnáct vítězství. To první si připsal Sterling Marlin v Michiganu. To nejdůležitější vítězství přišlo v roce 2010, kdy Jammie McMurray vyhrál nejslavnější závod Daytona 500 a následně Brickyard 400 v Indianapolisu. Jamie McMurrayVe druhé lize Xfinity Series se tým objevoval od roku 2004 do sloučení s Dale Earnhardt. Inc. Po několikaleté pauze se Ganassi vrátil a od roku 2016 si připsal hned osm vítězství. Celkové jich pak za sedm sezón získal čtrnáct a úctyhodných sto dvacet devět TOP 10 dojezdů. 42Chltte215 V roce 2015 expandoval i do světového rallycrossového šampionátu. Díky Brianu Deegenovi a Stevu Arpinovi získal dvě vítězství v ročníku 2016 s vozem Ford Fiesta ST. global-rx-seattle-2016-steve-arpin-chip-ganassi-racing-fordGanassiho velkou vášní byli a jsou vytrvalostní závody. Sám se zúčastnil čtyřiadvacetihodinovky Le Mans v roce 1989 s týmem Kouros Racing a vozem Sauber-Mercedes C9. Má za sebou i několik sezón v seriálu IMSA. Velkých úspěchů dosáhl jako majitel v seriálu Grand-Am. Zahajovacím podnikem byla vždy lednová čtyřiadvacetihodinovka v Daytoně, kde se jeho týmu povedlo být hned šestkrát na stupínku nejvyšším. Jako první v historii se mohl pyšnit třemi výhrami po sobě v letech 2006-2008.

Jeden z velkých milníků nastal v roce 2011 po výhře v Daytoně. Stal se prvním majitelem na světě, který během dvanácti měsíců vyhrál čtyři nejpopulárnější závody v severní Americe – Daytona 500, Indianapolis 500, Brickyard 400 a 24 Hours of Daytona. Rolex 24 at Daytona 2011

Tímto se dostáváme do minulého týdne, kdy byl odmávnut již šestapadesátý ročník daytonské čtyřiadvacetihodinovky. Třetí sezónu Ganassiho tým zaštiťuje tovární podporu vozu Ford GT pro světový šampionát vytrvalostních závodu FIA WEC a severoamerický šampionát IMSA WeatherTech SportsCar. Zde se posádce Briscoe, Westbrook, Dixon povedlo vyhrát kategorie GTLM a získat dvoustou výhru týmu v motorsportu.

„Byl to pro nás skvělý víkend, jsem spokojen. Celou dobu jsem byl velmi nervózní, ale nakonec se to povedlo. Moc děkuji všem našim jezdcům, kteří sváděli celou dobu krásný souboj.“ okomentoval závod sám Chip Ganassi. „Od prvního vítězství Michaela Andrettiho uběhlo už dvacet čtyři let, je neuvěřitelné co se za tu dobu odehrálo. Chtěl bych všem poděkovat za podporu, nesmírně si vážím všech kdo mi pomáhají.“

 Fotografie: Jayski.com, oregonlive.com, sportscardigest.com, motorsport.com, usatodaysports.com

Napsat komentář