DAYTONA 500: Ako sa kvalifikovať do The Great American Race?

Najväčšie preteky NASCAR sú špecifické nielen napínavým priebehom, ale aj kvalifikačným formátom. Ten je od ostatných bodovaných podujatí výrazne odlišný. Ako sa teda kvalifikujete do pretekov a ako získate to najlepšie miesto na štarte?

V štartovej listine úvodných pretekov novej sezóny NASCAR Cup Series je 42 prihlásených jazdcov. Do nedeľného podujatia sa kvalifikuje rovná štyridsiatka. Štart v Daytona 500 má zabezpečených 36 pretekárov na základe charterov, čo necháva voľné štyri miesta pre autá bez nich, zvyčajne označovaných ako „open“ autá.

Šesť pretekárov, ktorí zabojujú o štyri zostávajúce miesta sú Greg Biffle (NY Racing), Noah Gragson (Beard Motorsports), Kaz Grala (The Money Team Racing), Timmy Hill (Motorsports Business Management), Jacques Villeneuve (Team Hezeberg) a JJ Yeley (MBM). Dostať sa do pretekov môžu dvoma spôsobmi: kvalifikačnou rýchlosťou v single-car kvalifikácii v stredu alebo v kvalifikačných pretekoch vo štvrtok.

Ako sa určuje štartové poradie Daytona 500

V stredu (vo štvrtok v noci o 2:05 nášho času) čaká na pretekárov single-car kvalifikácia, ktorá určí poradie v prvom rade Daytona 500 a rovnako aj štartové listiny pre štvrtkové „Duels“.  Single-car kvalifikácia bude mať dve kolá, pričom v prvom absolvujú jedno kolo všetci jazdci a najlepších desať sa prebojuje do druhého kola. Najrýchlejší pretekár z druhého kola získa pre nedeľu pole position, druhý najrýchlejší ho doplní v prvom rade.

Na základe výsledkov single-car kvalifikácie sa zvyšní jazdci rozdelia do dvoch kvalifikačných pretekov (v noci zo štvrtku na piatok od 1:00 nášho času). Oba duely budú obsahovať osemnásť CHARTER áut a tri OPEN autá, pričom poradie určia výsledky kvalifikácie. V prvom duely budú pretekári z nepárnych priečok (prvý, tretí, piaty, atď.), v druhom z párnych miest kvalifikácie (druhý, štvrtý, šiesty, atď.).

Výsledky duelov určia poradie na 3. – 38. mieste pre nedeľnú Daytona 500. Pretekári z prvého duelu sa postupne zoradia na vnútornej stope, tí z duelu druhého obsadia vonkajšiu. Posledné dve miesta na štarte (20. rad, 39. a 40. miesto) získajú dvaja pretekári v open autách s najlepšou kvalifikačnou rýchlosťou (pokiaľ sa títo jazdci nekvalifikujú do prvého radu)

Štartová listina Daytona 500

Snímek obrazovky 2022-02-15 v 20.35.00

Napsat komentář