DAYTONA 500: Ako sa kvalifikovať do The Great American Race?

DSC08964-scaled

Najväčšie preteky NASCAR sú špecifické nielen napínavým priebehom, ale aj kvalifikačným formátom. Ten je od ostatných bodovaných podujatí výrazne odlišný. Ako sa teda kvalifikujete do pretekov a ako získate to najlepšie miesto na štarte?

V štartovej listine úvodných pretekov novej sezóny NASCAR Cup Series je 42 prihlásených jazdcov. Do nedeľného podujatia sa kvalifikuje rovná štyridsiatka. Štart v Daytona 500 má zabezpečených 36 pretekárov na základe charterov, čo necháva voľné štyri miesta pre autá bez nich, zvyčajne označovaných ako „open“ autá.

Šesť pretekárov, ktorí zabojujú o štyri zostávajúce miesta sú Greg Biffle (NY Racing), Noah Gragson (Beard Motorsports), Kaz Grala (The Money Team Racing), Timmy Hill (Motorsports Business Management), Jacques Villeneuve (Team Hezeberg) a JJ Yeley (MBM). Dostať sa do pretekov môžu dvoma spôsobmi: kvalifikačnou rýchlosťou v single-car kvalifikácii v stredu alebo v kvalifikačných pretekoch vo štvrtok.

Ako sa určuje štartové poradie Daytona 500

V stredu (vo štvrtok v noci o 2:05 nášho času) čaká na pretekárov single-car kvalifikácia, ktorá určí poradie v prvom rade Daytona 500 a rovnako aj štartové listiny pre štvrtkové „Duels“.  Single-car kvalifikácia bude mať dve kolá, pričom v prvom absolvujú jedno kolo všetci jazdci a najlepších desať sa prebojuje do druhého kola. Najrýchlejší pretekár z druhého kola získa pre nedeľu pole position, druhý najrýchlejší ho doplní v prvom rade.

Na základe výsledkov single-car kvalifikácie sa zvyšní jazdci rozdelia do dvoch kvalifikačných pretekov (v noci zo štvrtku na piatok od 1:00 nášho času). Oba duely budú obsahovať osemnásť CHARTER áut a tri OPEN autá, pričom poradie určia výsledky kvalifikácie. V prvom duely budú pretekári z nepárnych priečok (prvý, tretí, piaty, atď.), v druhom z párnych miest kvalifikácie (druhý, štvrtý, šiesty, atď.).

Výsledky duelov určia poradie na 3. – 38. mieste pre nedeľnú Daytona 500. Pretekári z prvého duelu sa postupne zoradia na vnútornej stope, tí z duelu druhého obsadia vonkajšiu. Posledné dve miesta na štarte (20. rad, 39. a 40. miesto) získajú dvaja pretekári v open autách s najlepšou kvalifikačnou rýchlosťou (pokiaľ sa títo jazdci nekvalifikujú do prvého radu)

Štartová listina Daytona 500

Snímek obrazovky 2022-02-15 v 20.35.00

Napsat komentář