Dash4Cash: Finančné oživenie Xfinity Series

Preteky v Martinsville štartujú tohtoročnú edíciu Dash4Cash. Oživenie Xfinity Series, pri ktorom si môžu jazdci finančne slušne prilepšiť, začalo písať svoju históriu v roku 2009 a prešlo si výrazným vývojom.

Dash4Cash – dve slová a jedno číslo medzi nimi, ktoré majú počas štyroch týždňov hodnotu 100,000 amerických dolárov. Extra oživenie pretekov Xfinity Series sa prvýkrát v kalendári objavilo už v roku 2009. Originálny formát zahŕňal 4 preteky, kde všetci pravidelní jazdci, nebojujúci full-time v Sprint Cup (dnešná NCS), mohli zabojovať o prémiu $25,000. Pokiaľ vyhral pravidelný jazdec Sprint Cup, peniaze sa presunuli do ďalšieho kola.

Prvá výrazná zmena prišla v 2011, keď sa bonus navýšil na $100,000. Ďalšou zmenou bolo, že do súboja o finančnú prémiu nebolo zapojené celé štartové pole pravidelných jazdcov druhej najvyššej série NASCAR. Len 4 najlepší jazdci z predošlého podujatia sa mohli zapojiť. Nationwide dokonca pridal prémiu $600,000 pre jazdca, ktorý by ovládol všetky 4 podujatia.

Pred sezónou 2016 prišlo ku ďalšej zásadnej zmene, keď sa preteky rozdelili na 2 „rozjazdy“, z ktorých najlepší dvaja postúpili do boja o bonus. Od sezóny 2017 sa zaviedol formát pretekov s troma segmentami a tak sa do Dash4Cash kvalifikovali dvaja najlepší jazdci z úvodných sementov, ďalšie dve sa určili na základe poradia. V 2018 prišlo k ďalšej zmene, keď sa do D4C kvalifikovali štyria najlepší XS regulars z predošlých pretekov.

elliott-sadler-dash-4-cash-talladega-check-1524955290

Najúspešnejším jazdcom Dash4Cash je Elliott Sadler, ktorý získal šesť výhier. Štyri bonusy má Justin Allgaier, trikrát vyhral Regan Smith. Celkovo je v zozname víťazov 23 rôznych mien. Deväť pretekárov sa z výhry v Dash4Cash radoval dvakrát v jednej sezóne a prilepšil si tak o 200,000 dolárov.

FORMÁT

Ako vlastne Dash4Cash funguje? Vždy pred sezónou sú v kalendári zvolené štyri podujatia, počas ktorých sa bude bojovať aj o tento bonus. Podujatie pred prvými Dash4Cash pretekmi je vždy prvou kvalifikáciou. Štyria najlepší v kvalifikačných pretekoch, ktorí jazdia v Xfinity Series full-time, majú svoju miestenku. Do ďalších troch pretekov série sa vždy automaticky dostáva víťaz predošlého Dash4Cash podujatia a traja najlepší pravidelní XS jazdci.

Dash4Cash pred 2021

DASH4CASH 2021

Kvalifikačné súboje pre túto sezónu sa odjazdili pred dvoma týždňami v Atlante a miestenku získali Justin Allgaier, Harrison Burton, Noah Gragson a AJ Allmendinger. Prvé preteky Dash4Cash v tejto sezóne sa idú v Martinsville, ďalšími traťami sú Talladega, Darlington a Dover. Talladega Superspeedway je jediná trať, na ktorej sa D4C jazdil aj vlani, v Darlingtone sa bude počas NASCAR Throwback víkendu jazdiť aj Triple Truck Challenge v rámci Camping World Truck Series.

 

fotografie: NASCARmedia

Napsat komentář