Čtvrteční duely nalákaly na závodní víkend

Série NASCAR Sprint Cup včera pokračovala v letošních speedweeks kvalifikačním procesem na největší závod sezóny – Daytona 500. Během nedělní kvalifikace, která určila první řadu na startu – Jeff Gordon a Jimmie Johnson – se určil i startovní rošt na vzpomínané duely.

Kromě dvou jezdců z první řady se do závodu Daytona 500 po nedělní části kvalifkakce probojovala i první patnáctka nejrychlejších. Místa s pořadovým číslem 1 až 32 by tedy byla prozatím jasná. Ve čtvrtečních závodech se tedy bojovalo o pomyslné startovní pozice 33 až 36. Zbytek startovního pole, tedy místa 37 až 43, byla rezervována pro vozy, jejíchž majitelé se díky bodovým ziskům v předchozím sezónách probojovali do startovního pole nehledě na dosažené výsledky v kvalifikaci, potažmo ve čtvrtečních duelech.

Čtyři volná místa. A jak jinak, uchazečů je vždy o něco více. Do skupinky přešlapujících se řadili: Justin Marks. Michael Annett a Ron Hornaday Jr. v prvním duelu. Ve druhém pak Ryan Blaney, Reed Sorenson a David Ragan.

Startovní pole na oba závody pak byla defacto rozděleno dle kvalifikačního výsledku. V prvním duelu se předvedli ti, co si během neděle vyjeli liché pozice – ve druhém duelu pak ti se sudými pozicemi.

Obou duelů se zúčastňují i jezdci, kteří si v neděli vyjeli první řadu. Jeff Gordon, jakožto pole-sitter, měl jako první od roku 1996 možnost vyhrát jak kvalifikaci, tak i samotný duel – tenkrát se to povedlo muži s číslem tři.

Nepsaná tradice rovněž píše, že se během prvního duelu bourá jako o závod a ten druhý je naopak velmi poklidný. Letošní 150 mílové představení rozdalo rovným dílem.

Prvnímu závodu kraloval Jeff Gordon, Dale Earnhardt Jr. či Joey Logano s Tony Stewartem. Diváci se mohli těšit z noční show, ve které tu a tam prolétly i jiskry. Počáteční nesmělé oťukávání několik kol před vlastní polovinou závodu “rozštípl” Johnny Sauter, Aric Almirola a A.J. Almendinger, kteří se společnými silami vytvořili druhou žlutou fázi – ta první byla vyvěšena díky kapalinám z porouchaného motoru Caseyho Mearse.

K libosti všem přihlížejícím se cílem nakonec jako první prohnal Dale Earnhardt Jr., který si po sedmi letech dojel pro další vítězný duel. Druhý dokončil Jeff Gordon a třetí Joey Logano. Na místě  pátém finišoval Clint Bowyer, který havaroval během nedělní kvalifikace.

Dalších stopadesátimílovou nadílku odstartoval Jimmie Johnson společně s Kylem Buschem. A ve stejném pořadí i dorazili do cíle. Velké vzrušení pak v 37.kole zaznamenal Sam Hornish Jr. a Austin Dillon, když se zapletli do problémů Alex Bowmana a Jeba Burtona.

Výsledky: DUEL1 a DUEL2
Startovní rošt na nedělní slavnou pětistovku.

Největší karambol však přišel na řadu tři kola před koncem. Při průjezdu třetí zatáčkou se Denny Hamlin vyvezl za Danicou Patrick, kterou následně poslal do smyku. Do havárie se nakonec zapletlo pět vozů. Rozhořčené Danice se do cíle nakonec podařilo dostat na 10. místě a to hlavně díky draftu ze stran Kurta Busche.

Během dnešní noci (páteční) je na programu první závod série NASCAR Camping World Truck Series. Zítra je v plánu odstartovat nově pojmenovanou sérii NASCAR Xfinity Series. A neděle. Tam je to už jasné. Největší závod sezóny.

Napsat komentář