Čo sa stane, ak bude po základnej časti 16 alebo viac víťazov?

Dvadsaťštyri za nami. Dva preteky pred nami. V pravdepodobne najnepredvídateľnejšej základnej časti sezóny v histórii éry play-off NASCAR sú s 15 víťazmi v tejto sezóne stále v hre rôzne scenáre pre tohtoročný boj o titul. Pozrieme sa na to, čo všetko sa počas najbližších dvoch týždňov môže stať.

Scenár 1: Žiaden nový víťaz v nasledujúcich dvoch pretekoch

Ak v nasledujúcich dvoch pretekoch nebudú žiadni noví víťazi, potom 15 jazdcov, ktorí tento rok vyhrali preteky, postúpia do play-off časti sezóny. O finálovom mieste sa rozhodne medzi Ryanom Blaneym a Martinom Truexom Jr. Nie sú žiadni ďalší jazdci, ktorí by mohli postúpiť do play-off na základe získaných bodov. Dve podujatia pred koncom základnej časti má Blaney náskok 26 bodov pred Truexom.

blaney-truex

Scenár 2: Šampión základnej časti bez víťazstva

Výhra v pretekoch automaticky posunie jazdca do play-off. Rovnako tak vás tam dostane aj titul šampióna základnej časti. Na chvíľu sa zdalo, že momentálne druhý v poradí základnej časti Ryan Blaney by bez víťazstva mohol skutočne obrátiť obraz play-off hore nohami, ak by prekonal bodovaného lídra Chasea Elliotta.

Tento scenár však už môžeme zahodiť. Blaney zaostáva za Elliottom o 116 bodov. Ak Blaney získa maximálny počet bodov bez toho, aby vyhral v nasledujúcich dvoch pretekoch, získal by 55 bodov za preteky (35 bodov za umiestnenie na druhom mieste plus 20 bodov za dve segmentové víťazstvá v tomto hypotetickom scenári). To je celkovo 110 bodov, čo nie je dosť na to, aby dostihol Elliotta, aj keď jazdec Hendrick Motorsports skončí v nasledujúcich dvoch týždňoch na poslednom mieste. Stále sa môže stať, že Blaney základnú časť skutočne ovládne, no to musí vo Watkins Glen či Daytone zvíťaziť.

Scenár 3: Presne 16 víťazov

Jednoduché. 16 jazdcov, ktorí vyhrajú v 26 pretekoch základnej časti, postúpi do play-off za predpokladu, že budú na 30. alebo lepšom mieste v poradí základnej časti. Máme kompletnú zostavu pre boj o titul a netreba viac riešiť. Aby sa stalo toto, potrebujeme v záverečných dvoch podujatiach jedného nového víťaza.

GettyImages-1414856415-1

Scenár 4: 17 víťazov

Regulérna teória chaosu. Ak bude 17 víťazov, jednoznačne jazdec, ktorý vyhral preteky, nepostúpi do play-off. Ako by sa to teda v tomto prípade určilo? Postúpil by každý jazdec s viacerými výhrami. Chase Elliott (4 víťazstvá), Ross Chastain (2), Joey Logano (2), Kevin Harvick (2), William Byron (2), Denny Hamlin (2) a Tyler Reddick (2) sú teda v bezpečí. Jazdci z jednou výhrou Kyle Larson, Christopher Bell a Kyle Busch tiež matematicky nemôžu pri 17 víťazoch prísť o svoje miesto a teda počítame aj s nimi. Zo všetkých zostávajúcich jazdcov s jedným víťazstvom by vypadol ten, kto je v bodovom poradí najnižšie a nepostúpil by do posezónnej sezóny.

Z aktuálneho zoznamu víťazov je Kurt Busch v tomto scenári pravdepodobným smoliarom aj vzhľadom na to, že vynechal štyri po sebe idúce preteky kvôli zotaveniu sa zo symptómov podobných otrasom mozgu po kvalifikačnej nehode na Pocono Raceway. Ak sa však jeden z nových víťazov umiestni v poradí za Buschom, je možné, že vyhrá jeden zo zostávajúcich dvoch pretekov a v tomto scenári stále nepostúpi.

Aktuálne poradie NASCAR Cup Series dve podujatia pred koncom základnej časti:

ôougboôyboeg

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář