Blaney po nehode s preťažením 55G: „Prosím, buďme rozumní“

Ryan Blaney si nerobí žiadne ilúzie o potrebe dotierania na získanie pozícií na superspeedway ováloch ako Talladega a Daytona, ale je unavený z toho, že je na ich zlom konci, keď príde ku incidentom.

Úradujúci šampión NASCAR Cup Series sa stal nešťastnou obeťou niekoľkých nedávnych zlých rozhodnutí na Daytona International Speedway, vrátane jeho kvalifikačných pretekov vo štvrtok večer. V štrnástom kole, zatiaľ čo Blaney bojoval o štvrté miesto, vypukla nehoda podobná harmonike. Za ním jazdiaci Brad Keselowski vrazil do zadnej časti Chevroletu Kylea Buscha, ktorý potom zasiahol Byrona, ktorého „vystrelilo“ do Blaneyho Fordu. Blaney narazil tvrdo do bariéry a jeho auto nakrátko vzbĺklo v plameňoch. Okrem pretrvávajúcej bolesti svalov iné zranenie neutrpel.

 

Normálne pokojne hovoriaci Blaney bol v rozhovoroch po nehode oprávnene dosť rozrušený, ale povedal, že si uvedomuje, že „pushing“ je nutné zlo superspeedway stratégie. „Teraz vidíte viac takýchto situácii. Jediný čas, kedy ste „tlačili“ viac, boli preteky v tandeme, ale to bolo pevné spojenie s niekým a teraz sú nárazníky okrúhle, takže vidíte, ako sa autá viac vymykajú kontrole,“ povedal v sobotu Blaney. „Aj ja som tvrdo tlačil na súperov, ale snažím sa o nich starať. V takejto pozícii ste zodpovedný za jazdca pred vami. Máte rovnakú zodpovednosť za to, aby ste súpera pred sebou cez niekoho nestrčili a musíte pochopiť, kam ho musíte nechať ísť.“

Tento rozdiel sa môže zdať malý, ale môže znamenať rozdiel medzi pomocou jazdca dokončiť predbiehanie a získať pozíciu alebo spustiť nehodu s viacerými autami. „Pushing je obrovská hra a som s tým v poriadku. Môžeš na mňa tlačiť, ale musíš byť múdry, kde to robíš a ako sa za niekoho dostaneš, a musíš vedieť, na ktorých miestach je dobré to skúsiť a ktoré miesta sú na to zlé,“ povedal Blaney. „Nie som naštvaný na tvrdé súboje, pretože to je to, čo je potrebné na to, aby som sa v tomto boji posunul dopredu. Musíte však byť múdri v tom, kde to robíte, načasovať to a nechať niekoho ísť,“ dodal.

Blaney povedal, že sa snaží, aby frustrácia zo zlých incidentov nepretrvala a do piatkového rána sa z väčšej časti „pohol ďalej“. „Tieto veci prekonáte veľmi rýchlo, takže keď sa to stane, budete z toho frustrovaní. Je to pre mňa ako rozprávka o dvoch pretekárskych tratiach. Talladega, kde z nejakého dôvodu máme naozaj veľké šťastie a ja sa naozaj nedostávam do mnohých incidentov a jazdím vpredu. Tu na tomto mieste, keď som tu bol posledných párkrát, jednoducho nemôžem urobiť nič správne a mám pocit, že som uviaznutý v neporiadku niekoho iného a toto je len produkt ich nerozumného jazdenia,“ doplnil jazdec, ktorý v posledných štartoch v Daytone absolvoval tvrdé nárazy s preťažením 55G a 70G. Len pre porovnanie, nedávna nehoda Maxa Verstappena vo Veľkej Británii bola pri preťažení 51G.

fotografie: NASCARmedia.com

Napsat komentář