Ako NASCAR posudzuje cieľovú fotografiu pri fotofinišoch?

Keď na cieľovej čiare delí tri autá sedem tisícin sekundy, je to dokonalá definícia fotofinišu. Ako teda NASCAR rieši tesné dojazdy, aké sme viedli minulý víkend na Atlanta Motor Speedway, keď Daniel Suarez skončil 0,003 sekundy pred Ryanom Blaneym a 0,007 sekundy pred Kyleom Buschom? Pohľad na to ponúkol reportér FOX Bob Pockrass a my vás necháme nazrieť do zákulisia.

NASCAR má dva vysokorýchlostné fotoaparáty (nie videokamery) zamerané na štart-cieľ. Jedna z kamier je umiestnená o niečo vyššie ako druhá, pretože ak by tam bola len jedna kamera, existuje veľká šanca, že by mohla byť zablokovaná alebo zlyhá. Typicky sú kamery umiestnené na pit road, ale niekedy musia byť umiestnené na lešenie alebo nad garážami alebo infield suites v závislosti od pretekárskej trate. Kamery sú uložené v puzdre oddelenom od ostatných kamier, ktoré môže NASCAR cez víkend používať na účely integrity.

Fotoaparáty sú schopné fotografovať rýchlosťou 3 000 až 20 000 snímok za sekundu, ale zvyčajne ich v závere robia rýchlosťou 6 000 až 8 000 snímok za sekundu. Kamery sú generované pohybom, takže kedykoľvek auto (alebo niekedy motýľ alebo kus odpadu) prejde cieľovou čiarou, začne fotografovať. Fotografie sa potom použijú na vytvorenie statickej fotografie, keď prechádzajú, pomocou červenej čiary na označenie štartovej a cieľovej čiary, ktorá je predným okrajom žltej (alebo inej farby) čiary namaľovanej na trati, zvyčajne v strede nejakého umelecké sfarbenia alebo jednoduchej šachovnicovej vlajky. Nepoužíva sa umelá inteligencia.

Funkcionár NASCAR v stredisku technológie merania času a bodovania, ktorý sa zvyčajne nachádza v areáli oválu, môže okamžite vyvolať fotografie, aby pomohol NASCAR rozhodnúť nielen o víťazovi pretekov, ale aj o akomkoľvek poradí v cieli, pokiaľ ide o koniec segmentu alebo pretekov. Tie si môžu pozrieť aj funkcionári, ktorí rozhodujú o vyvesení žltých vlajok a trestoch. Kamery sa tiež často používajú počas pretekov na určenie vedúceho jazdca v danom kole. Ak fotofiniš pretekov ukazuje nerozhodnú situáciu a NASCAR nedokáže určiť lídra na čiare, za víťaza pretekov je vyhlásený ten jazdec, ktorí majú viac kôl vo vedení. Ak je to tiež nerozhodné, potom je za víťaza vyhlásený jazdec, ktorý dokončí najviac kôl na druhom mieste, atď.

Kamery sú podobné tým, ktoré sa používajú v iných športoch, ako sú dostihy a olympijské hry. Každý týždeň trvá NASCAR nastavenie kamier asi hodinu.

fotografie: NASCARmedia.com, x.com/bobpockrass

Napsat komentář