7 vecí, na ktoré sa tešiť v sezóne 2024

Nový rok sa už naplno rozbehol a nezadržateľne sa blíži štart novej sezóny NASCAR Cup Series. Všetko to vypukne exhibíciou Busch Light Clash v LA Memorial Coliseum (4. februára) a potom sa sezóna oficiálne začne tradičnou Daytona 500 (18. februára). Poďme sa pozrieť na sedem vecí, na ktoré sa v sezóne 2024 NASCAR Cup Series môžeme tešiť.

FORD A TOYOTA S NOVÝMI AUTAMI

Chevrolet vyhral v roku 2023 už tretí rok po sebe majstrovský titul v pohárovej sérii, ale tento rok bude tento rok čeliť novým výzvam zo strany ostatných dvoch výrobcov. S koncom minulej sezóny Ford a Toyota odhalili nové modely Next Gen pre rok 2024 – Ford Mustang Dark Horse a Toyota Camry XSE. S týmito sviežimi dizajnmi prichádza oživená nádej, pretože pretekári majú za cieľ rozbiť nedávny úspech Chevy. Údaje z veterného tunela, počítačové simulácie a ďalšie testy podnietili optimizmus, ale skutočný test výkonu pre nové modely príde, až v momente keď v roku 2024 zaveje zelená vlajka.

POHÁROVÝ DEBUT PRE IOWU

Najnovší prírastok do kalendáru NASCAR prináša ďalšiu bodku na stredozápade, keďže Iowa Speedway sa pripravuje na svoje prvé preteky Cup Series, ktoré sa pôjdu 16. júna. Na 7/8 míľovom ovále sa naposledy konali podujatia NASCAR v Xfinity a Craftsman Truck Series v roku 2019, odvtedy je pravidelnou zastávkou série ARCA Menards a IndyCar Series.

ZMENY V PLAY-OFF

Novinkou v kalendári Cup Series sú aj zmeny v rámci play-off. Vyraďovacie preteky – Bristol pre Round of 16, Charlotte’s Roval v Round of 12 a Martinsville pre Round of 8 zostávajú rovnaké, ale zvyšok zoznamu má niekoľko kľúčových úprav už na začiatku. Špičkový charakter nedávno prerobeného Atlanta Motor Speedway pravdepodobne otrasie poradím, keď 8. septembra otvorí celé play-off, po ktorom bude nasledovať posezónny debut Watkins Glen. Finále základnej časti sezóny, ktoré definitívne určí postupovú šestnástku, má tiež nové miesto. Počas Labor Day víkendu sa pôjde Southern 500 na Darlington Raceway.

SHR V ÉRE PO HARVICKOVI

Je ťažké vyčísliť prázdnotu, ktorú Kevin Harvick zanechal v Stewart-Haas Racing, pretože víťaza 60 pretekov a budúceho člena Siene slávy je takmer nemožné nahradiť. V zostave štyroch áut sa predstavia nováčikovia Josh Berry a Noah Gragson, ktorí pridajú k tradičným jazdcom Chase Briscoeovi a Ryanovi Preeceovi. Stewart-Haas minulý rok márne čakal na víťazstvo, iba Harvick sa dostal do play-off pohárovej série. Prísľub sezóny, ktorá má byť opakom roku 2023, spočíva na relatívne novej skupine jazdcov, ktorí sa budú opierať o prvotriednu infraštruktúru tímu s nádejou, že sezóna SHR bude kopírovať víťazný boj o titul v Xfinity Series z minulého roka.

HENDRICKOVE VYSOKÉ OČAKÁVANIA

Hendrick Motorsports oslávi tento rok svoju 40. sezónu, no jeho vyhliadky na trati potrebujú čiastočné oživenie. William Byron si užil prelomovú sezónu v roku 2023 a tímový kolega Kyle Larson sa k nemu pripojil v poli jazdcov v Championship 4 vo finále na Phoenix Raceway. Jazdeckí kolegovia Alex Bowman a Chase Elliott však obaja vynechali niektoré preteky základnej časti pre zranenia (a v Elliottovom prípade aj suspendáciu) a nedokázali sa kvalifikovať ani do play-off. Tímy #48 a #9 majú za sebou históriu uchádzačov o titul a návrat do Victory Lane po neúspešnom roku 2023 by obom poskytol určitú úľavu a obnovenie ich sebavedomia v pretekoch.

LARSONOV POKUS O DOUBLE

Základy nezabudnuteľného Memorial Day víkendu sú už pripravené, pretože Kyle Larson sa pokúsi získať miesto v histórii. V tom, čo jeho tím označuje ako „Hendrick 1100“, sa Larson bude 26. mája uchádzať o výhru pri svojom debute v Indianapolis 500 predtým, ako sa presunie na Charlotte Motor Speedway, kde v rovnaký deň absolvuje Coca-Cola 600. Od pokusu Kurta Buscha v roku 2014 sa o tieto dva štarty v jednom dni nikto nepokúsil a iba Tony Stewart (v roku 2001) dokončil kompletných 1 100 míľ tejto výzvy. Larsonova všestrannosť, talent a rýchlosť budú živiť tento „humbuk“, ktorý môže skončiť happy endom.

ZÁZRAK OD PROTINOŽCOV

Menej ako rok po svojom skvelom debute v NASCAR sa Shane van Gisbergen sťahuje za veľkú mláku. 34-ročný Novozélanďan, ktorý v roku 2023 vrazil na scénu pohárovej série so skvelým úsilím o víťazstvo v úvodnom Chicago Street Race sa pustí do kompletného programu Xfinity Series s Kaulig Racing v spolupráci s Trackhouse Racing. Van Gisbergenov program bude zahŕňať aj najmenej sedem podujatí Cup Series. Zázemie na austrálskom turné Supercars mu poskytuje prirodzené prostredie pre jeho zručnosti, ktoré môže ukázať na klasických okruhoch, ale to, ako sa prispôsobí rôznym oválom NASCAR, bude ústredným bodom jeho vývoja.

fotografie: NASCARmedia.com

Trackbacks for this post

  1. […] 7 vecí, na ktoré sa tešiť v sezóne 2024 […]

Napsat komentář