NCS 6/36 – COTA EchoPark Automotive Grand Prix

Až prekvapivo pokojné boli preteky NASCAR Cup Series na Circuit of The Americas v Austine. Žlté vlajky viali len na konci segmentov a suverénnym spôsobom si pre výhru prišiel William Byron.

V úvode v problémoch LaJoie, Wallace či Truex Jr. či Wallace, inak ale vcelku pokojná situácia na popredných priečkach. Byron si strážil svoju pozíciu a po pár kolách mal už náskok vyše tri sekundy. JH Nemechek bol v 4. kole prvým jazdcom, ktorý bol penalizovaný pre prekorčené traťové limity. V siedmom kole sa pred Reddicka dostal Ty Gibbs, ktorý jazdil suverénne najrýchlejšie časy na kolo a náskok Byrona stiahol z 3,8 na 2,5 sekundy. V závere segmentu zamierili jazdci, vrátane lídrov do boxov a vo vedení sa objavil Christopher Bell. Tomu tím povedal, že pokiaľ chce vyhrať segment, nech ostane na trati, ak nie môže ísť do boxov. Jazdec Joe Gibbs Racing zvolil cestu čiastkového úspechu a stal sa víťazom úvodného segmentu.

Bell a McDowell zostali po prvom segmente na trati a mali teda stradégiu dvoch pit-stopov, za nimi už boli Gibbs, Byron a ďalší. McDowell na opotrebovaných pneumatikách sa veľmi rýchlo začal prepadať z druhého miesta hlbšie v poli súperov. Bell vydržal na čele do 20. kola, kedy pozíciu prebral opäť William Byron. Aj v závere tejto časti však obetoval body a zamieril ku svojim mechanikom, čo nasledovali aj ďalší jazdci. Do vedenia sa tak dostal Denny Hamlin, ktorý bol prenasledovaný Blayneyom, no o segmentový triumf už neprišiel.

Michael McDowell mal v závere segmentu problémy, končil ho bez posilňovača riadenia a v prestávke mechanici museli nazrieť pod kapotu. Do vedenia sa vrátil William Byron, ktorý nebol medzi segmentami v boxoch. Po reštarte však bol široký v prvej zákrute, do čela sa dostal Ross Chastain, na druhom mieste bol Gibbs. Byron sa v 38. kole posunul na druhú pozíciu, začal prenasledovať Chastaina a 25 kôl pred koncom sa vrátil do vedenia. Preteky neprinášali žlté vlajky (mimo segmentové prestávky) a preto jazdci museli zamieriť pre palivo pod zelenou. Po absolvovaní dotankovania sa opäť Byron udomácnil vo vedení a vypracoval si pohodlný a nesutále narastajúci náskok na tímového kolegu Alexa Bowmana. Pred neho sa v závere dostali Gibbs a Bell, ktorí jazdili rýchlejšie časy na kolo, než líder pretekov, no nemali už dostatok času na priblíženie a nejaký manéver. Preteky napokon neponúkli žiadne spomalenie pre incident alebo iný problém na trati a tak si Byron v pokoji prišiel pre výhru na prvom okruhu sezóny 2024. A to aj napriek tomu, že v absolútnom závere spustil stihaciu jazdu Bell, ktorý síce jazdil aj o dve sekundy rýchlejšie kolá, no jednoducho už nemal čas na útok a musel sa uspokojiť s druhým miestom.

NASCAR Cup Series sa počas Veľkej noci presúva na Richmond Raceway, kde nás čakajú nočné preteky. Zelené vlajky zavejú z nedele na pondelok po 1:00 nášho času.