1-2 pre Hendrick Motorsports v Daytona 500

S Williamom Byronom a Alexom Bowmanom na miestach 1-2 vo výsledkoch tohtoročnej Daytona 500 sa jazdci Hendrick Motorsports umiestnili na prvých dvoch miestach v „The Great American Race“ po štvrtýkrát v histórii tímu.

Byronovo víťazstvo v pondelňajších pretekoch bolo prvým víťazstvom tímu, ktorý vlastní Rick Hendrick, v Daytona 500 od roku 2014. Deviate víťazstvo organizácie v tomto podujatí znamenalo vyrovnanie sa Petty Enterprises na prvom mieste v počte výhier. „Som v úžase z toho, aké ťažké je vyhrať tieto preteky. Som veľmi šťastný za Williama (Byrona), Rudyho (Fugle, šéf posádky), organizáciu a za to, že Alex (Bowman) skončil druhý. To bolo skvelé,“ povedal Hendrick.

Pozrime sa na 1-2 finiše v Daytona 500 jazdcov Hendrick Motorsports:

1989
Víťaz: Darrell Waltrip
Druhý skončil: Ken Schrader

Schrader štartoval z pole position a viedol 114 kôl v pretekoch na Chevrolete #25, kým Waltrip útočil na svoju prvú Harley J. Earl Trophy. Schrader stratil vedenie v súboji s Daleom Earnhardtom 10 kôl pred cieľom. Waltrip sa však v závere dotiahol na vedúceho Alana Kulwickiho, dostal sa do vedenia štyri kolá pred koncom a pozíciu už nepustil. Waltrip získal svoje jediné víťazstvo v Daytona 500 a na oslavu urobil „The Ickey Shuffle“.

1997
Víťaz: Jeff Gordon
Druhý skončil: Terry Labonte

Gordon viedol počas dňa 40 kôl, vrátane posledných šiestich a vyhral svoju prvú z troch Daytona 500. Čo robí tieto preteky ešte pozoruhodnejšími, je to, že to bolo prvýkrát v histórii tímu, kedy sa Hendrick Motorsports prebojoval na prvé tri miesta v pretekoch. Gordon vyhral, Labonte skončil druhý a Ricky Craven uchmatol tretie miesto. Je to jedinýkrát, čo sa to organizácii podarilo v Daytona 500, a je to len jeden z troch prípadov, kedy sa to tímu podarilo na akejkoľvek trati vo svojej histórii.

2013
Víťaz: Jimmie Johnson
Druhý skončil: Dale Earnhardt Jr.

Johnson viedol posledných 10 kôl na ceste za svojou druhou výhrou v Daytona 500. Aby to dokázal, musel za sebou udržať svojho tímového kolegu Earnhardta Jr., ktorý bol jedným z najlepších pretekárov na superspeedway tratiach vôbec. Johnson to dokázal a preteky vyhral o 0,129 sekúnd. Earnhardt Jr. vyhral „pätstovku“ v nasledujúcom roku.

2024
Víťaz: William Byron
Druhý skončil: Alex Bowman

Byron síce viedol v pretekoch iba štyri kolá, ale boli to posledné štyri kolá, keď tesne po zaviatí bielych vlajok prišli aj žlté a preteky sa ukončili. 26-ročný jazdec bol pri poslednom reštarte prvý vo vnútornej stope a dokázal sa dostať do vedenia. V záverečných kolách odrazil niekoľko tvrdých útokov súperov, pričom tímový kolega Bowman napokon skončil za ním v konečnom poradí.

fotografie: NASCARmedia.com