Frankie Muniz: Tínedžerská megahviezda Hollywoodu za volantom NASCAR

Hlavná postava seriálu Malcolm in the Middle, Agent Cody Banks či Jason Shepherd vo filme Big Fat Lair. Na vrchole hereckej kariéry ho považovali za jedného z najvýnosnejších hollywoodskych tínedžerov. Ako sa z hviezdy strieborného plátna stal pretekár NASCAR?

Francisco „Frankie“ Muniz sa narodil 5. decembra 1985 vo Wood-Ridge, New Jersey. Jeho matka je napoly Írka a napoly Talianka, zatiaľ čo jeho otec je Portoričan španielskeho pôvodu z Astúrie. Objavili ho ako osemročného na talentovej šou v Raleigh v Severnej Karolíne, kde hral Tiny Tima v miestnej produkcii Vianočná koleda. Jeho rodičia sa krátko nato rozviedli a následne sa presťahoval so svojou matkou do Burbanku v Kalifornii. Roky jeho dospievania ho sprevádzala herecká kariéra a na vrchole svojej slávy bol v roku 2003 považovaný za jedného z najpopulárnejších detských hercov a „jedného z najvýnosnejších hollywoodskych tínedžerov“. Hral titulnú postavu v situačnej komédii Fox Malcolm in the Middle (2000–2006), za ktorú si vyslúžil nomináciu na cenu Emmy a dve nominácie na Zlatý glóbus. Medzi jeho filmové úlohy patria Deuces Wild (2002), Big Fat Liar (2002), Agent Cody Banks (2003) či Racing Stripes (2005). V roku 2008 odložil svoju hereckú kariéru, aby sa mohol venovať pretekárskej kariére. A práve tá nás bude zaujímať o niečo viac. Ako sa z detskej megahviezdy Hollywoodu stal automobilový pretekár?

Muniz sa dlhodobo zaujímal o automobilové preteky. Pred Daytona 500 18. februára 2001 sedel v pace car pred štartom pretekov a stretol sa s Daleom Earnhardtom krátko predtým, ako Earnhardt nastúpil do svojho vozidla na svoje posledné preteky. Munizova kariéra v automobilových pretekoch sa datuje od roku 2004, keď pretekal v Toyota Pro/Celebrity Race v Long Beach a skončil siedmy. Nasledujúci rok skončil tretí a bol najlepšie umiestnenou celebritou po tom, čo využil kontakt Inga Rademachera a Aarona Peirsola v poslednom kole. Počas skúmania možnosti pripojiť sa k pretekárskemu tímu ako vlastník dostal test v aute a namiesto toho podpísal dvojročnú zmluvu s Jensen Motorsport ako jazdec. Muniz nastúpil v sezóne 2006 vo Formule BMW v USA do štrnástich pretekov, no nebodoval. Bol vybraný ako jeden z tridsiatich šiestich jazdcov, ktorí budú súťažiť vo výročnom svetovom finále Formuly BMW vo Valencii. Muniz skončil na 29. mieste. V apríli opäť súťažil v Toyota Pro/Celebrity a po štarte z 19. miesta sa dokázal posunúť o osem miest vyššie.

V roku 2007 sa Muniz presunul do konkurencieschopnejšej série Champ Car Atlantic Series, kde absolvoval celú sezónu 12 pretekov. Jeho najlepším umiestnením v tej sezóne bolo deviate miesto a oficiálne získal 41 bodov a 17 000 dolárov na odmenách, pričom najazdil 351 kôl. V januári 2007 sa umiestnil na druhom mieste v pretekoch Sebring Winter National. V januári 2008 podpísal zmluvu s tímom Pacific Coast Motorsports, s cieľom pravidelne jazdiť v prvej desiatke bodovania šampionátu. Sezónu 2008 napokon ukončil na jedenástom mieste.

Na konci sezóny 2008 vyhral Jovy Marcelo Award, ocenenie za športového ducha, o ktorom hlasovali jeho kolegovia na pamiatku víťaza Atlantic Championship z roku 1991, ktorý zahynul počas tréningu na Indianapolis 500 o rok neskôr. V roku 2009 sa Muniz pripojil k tímu Stargate Worlds a skončil v prvej desiatke v každých pretekoch, v ktorých štartoval, s najlepším umiestnením na štvrtom mieste v Miller Motorsports Park. Pred predposlednými pretekmi na Road America mu však sezónu predčasne ukončila operácia zápästia.

V roku 2011 sa Muniz vrátil do Toyota Pro/Celebrity Race a po štarte z 15. miesta skončil štvrtý. 23. októbra 2021 Muniz debutoval v pretekoch stock car v Kern County Raceway Park v Bakersfield, kde súťažil v sérii SRL Pro Late Model za High Point Racing. V januári ďalšieho roku sa zúčastnil testu ARCA Menards Series na Daytona International Speedway, pričom jazdil vo Forde Fast Track Racing. V januári minulého roka bolo oznámené, že Muniz bude jazdiť na plný úväzok za Rette Jones Racing v sérii ARCA Menards, kde skončil štvrtý v poradí s jedným TOP5 a jedenástimi TOP10, vrátane piateho miesta na Michigan International Speedway, čo bol jeho najlepší výsledok.

Dňa 9. februára 2024 bolo oznámené, že Muniz sa pokúsi debutovať v NASCAR Xfinity Series v úvodných pretekoch sezóny na Daytona International Speedway, kde jazdil vo Forde tímu Joey Gase Motorsports. V aktuálnej sezóne by mal s tímom absolvovať aj niekoľko ďalších podujatí.

fotografie: NASCARmedia.com, Jesse Grant/WireImage

Napsat komentář