Živel Cale Yarborough

Cale Yarborough, jméno, které prostě musíte znát, protože jakmile nahlédnete do historie NASCAR, je to jméno, na které budete narážet poměrně často. Cale se ale neproslavil jenom díky automobilovému závodění, jeho jméno znělo i v jiných sportech – například ve fotbale, létal s letadly, umí skákat s padákem a také se účastnil zápasů s Aligátory. 

Cale se narodil 27. března 1939 v Timmonsville, v Jižní Karolíně. Celým jménem William Caleb Yarborough byl nejstarším ze tří bratrů. Lásku k závodění sdědil po otci, který byl v motorsportu silně angažován, v jedenácti letech Cala ovlivnil závod v Darlingtonu, na kterém se byl podívat s otcem, v akci sledoval hvězdy jako Lee Petty a Fireball Roberts. Ale pořád to nebyl ještě ten impuls, který jej usadil za volant.

Na střední škole se Cale věnoval především fotbalu, později působil jako člen posádky týmu Palmetto Racing. Právě Bobby Weatherly ho tenkráte usadil do vozu, aby si zkusil objet pár kol na trati.

Netrvalo dlouho a Cale si postavil svůj vlastní vůz, se svým Fordem poprvé vyrazil na trať v Sumter a dojel na pomysleném bronzovém místě. Pro sezónu 1957 tentýž tým postavil vůz pouze pro (teprve sedmnáctiletého) Cala. Nástup do sezóny ale provázely problémy ohledně věku, a ač se jeho Southern 500 počítá jako první závod nejvyšší série NASCAR, ten pravý debut přišel o rok později.

Během jeho 31-leté kariéry Cale nasbíral 83 vítězství. Díky tomu obsazuje páté místo v tabulce jezdců s nejvíce výhrami napříč historií NASCAR.

Také byl prvním jezdcem, který dokázal vyhrát šampionát třikrát po sobě (1976, 1977, 1978). Slavnou Daytonu 500 vyhrál hned čtyřikrát a nasbíral nesčetně dalších trofejí a ocenění.

Jeho poslední sezóna byla s Oldsmobile Cutlass Supreme v roce 1988, po tomto roce Cale odchází, aby mohl více času trávit se svou ženou s níž má tři dcery.

Dnes žádný fanoušek NASCAR nemůže neznat závěr závodu Daytona 500 v roce 1979. Cale Yarborough a Donnie Allison bojovali o první místo, v posledním kole dochází ke konfliktu a slavné rvačce.

 

Napsat komentář